Lemez: Miképpen szervülhet... (Karácsony előtt a Fonóban)

  • Czabán György 7.0
  • 1998. december 17.

Zene

Ötvenedik lemezéhez ért a harmadik éve működő Fonó Records. Népzenei, world music- és dzsesszkiadványainak színvonala kissé egyenetlen, ami mondható így is: a kiadó profilja nyitott. Egy ilyen gazdag katalógus azonban mindenképpen jó dobbantás meghódítani a közönséget és a terjesztőket, a határon innen és túl is. Mert léteznek Magyarországon olyan zenék, melyek egyetemes érvényűek és egyben különösek, melyek csak itt és most születhettek meg.
Ötvenedik lemezéhez ért a harmadik éve működő Fonó Records. Népzenei, world music- és dzsesszkiadványainak színvonala kissé egyenetlen, ami mondható így is: a kiadó profilja nyitott. Egy ilyen gazdag katalógus azonban mindenképpen jó dobbantás meghódítani a közönséget és a terjesztőket, a határon innen és túl is. Mert léteznek Magyarországon olyan zenék, melyek egyetemes érvényűek és egyben különösek, melyek csak itt és most születhettek meg.

Dresch Dudás Mihály Quartett: Révészem, révészem... Jó sűrű, dinamikus, modern dzsessz, erősen beágyazva a kárpát-medencei népzenékbe. A Dresch Quartettnek ez a hatodik albuma - egy rendkívül következetes életmű szerves folytatása, s egyben talán a legjobb darabja. Hat felvétel hallható az albumon, ebből négyet stúdióban, kettőt egy ´97-es koncerten rögzítettek. A kompozíciók kidolgozottak, nagyon együtt van a csapat, olyannyira, hogy ebben a felállásban - mint hírlik - ez az utolsó felvétele. Innen már tovább kell lépni az újabb inspirációért.

Érdekessége az anyagnak, hogy a címadó dalban, mely egy bácskai népdal feldolgozása, Berecz András énekel. Az ő karakteres hangján, archaikus stílusban szólal meg az a téma, ami a Dresch Quartett zenéjének alappilléreit feszegeti. Nevezetesen az, hogy miképpen szervülhet a népzene és a dzsessz. (Szabados György a Jazz és népzene című tanulmányában behatóan foglalkozik e kérdéssel. Itt csak arra utalnék, hogy a népzene tájolt, zárt, egybehangzó, a dzsessz pedig nem tájolt, nyitott és disszonáns közérzetű.) A népzene tartása és súlya folyamatosan jelen van Dresch zenéjében, ugyanakkor a népzenei témák használata nem szükségszerűen következik a zene egészéből, néha párhuzamos az improvizatív részekkel.

Mindazonáltal nagyon szép az anyag, a Gyimesi impressziók Dresch egyik legjobb műve; kíváncsian várjuk, hogy innen merre mozdul el művészete.

Lajkó Félix és Zenekara: Koncert ´98 Mindig esemény egy Lajkó-koncert vagy -CD, hiszen ő nem épít következetes életművet, nincs állandó együttese, folyton útközben van, keresi azt a formát vagy műfajt, amelyben kétségtelen tehetsége megnyilvánulhat. Munkássága a professzionális zenészlét kereteit feszegeti, állandó bizonytalanságban tartva híveit és a koncertszervezőket, miközben ő az utóbbi idők legnagyobb találmánya. Lehet, hogy sosem fog megérkezni, az ő műfaja a keresés maga - vagy meglehet, a saját habitusához épít műfajt -, ugyanakkor általában szinte ugyanazt játssza. Megvan a saját egyedi hangja, úgy hegedül, ahogy utoljára Kathy Horváth Lajos tudott a hetvenes években: az embernek feláll a szőr a hátán.

Az új album egy ´98-as zeneakadémiai koncert felvétele. A hat kompozíció közül egy vonósnégyesre van hangszerelve, egy szóló, a többi brácsa-, bőgő-, dobkísérettel szólal meg. Katartikus pillanatok követnek üresjáratnak tűnő részeket, Félix eksztatikus játékmódja a giccs és a bartóki mélységek között mozog. Volt már felkapott ez a zene, lesz majd divat cikizni, de az biztos, hogy nagyon lehet szeretni.

Jó úton halad a Fonó Records, bár a CD-k hangképe kissé vékony és túlpolírozott. E lemezek dizájnja már nagyon szép, ami ebben a házimásolós korban nem elhanyagolható szempont. Ehhez kellettek a kiváló fotósok, Kása Béla, Dormán László és a tervező Barcsik Géza munkája. És ha már van egy jó magyar független kiadó, akkor csak azért izgulhatunk, hogy legyen is mit kiadnia.

Czabán György 7.0

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.