Már csak egy legény...

(Meghalt Johnny Ramone)

  • - koko kommando -
  • 2004. szeptember 23.

Zene

Johnny Ramone már túl beteg volt ahhoz, hogy vasárnap részt vegyen a Ramones megalakulásának harmincadik évfordulójára rendezett emlékkoncerten, s szerdán, ötvenöt évesen meghalt prosztatarákban. A zenekarból így már csak az ötvenkét éves Tommy Ramone - polgári nevén Erdélyi Tamás - él.

Johnny Ramone már túl beteg volt ahhoz, hogy vasárnap részt vegyen a Ramones megalakulásának harmincadik évfordulójára rendezett emlékkoncerten, s szerdán, ötvenöt évesen meghalt prosztatarákban. A zenekarból így már csak az ötvenkét éves Tommy Ramone - polgári nevén Erdélyi Tamás - él.

A népszerű amerikai punkbanda tagjai közül Johnny volt a harmadik, aki rövid idõn belül távozott az élõk sorából. Elõször Joey (Jeffrey Hyman), az együttes frontembere és lelke halt meg nyirokmirigyrákban, 2001-ben. Egy évvel késõbb a basszusgitáros-énekes-szerzõ Dee Dee Ramone (Douglas Colvin) követte - õt a kábítószer vitte el. A szólógitáros Johnny Ramone-t (John Cummings), aki a banda alapító tagja és egyik szerzõje volt, Los Angeles-i otthonában, álmában érte a halál. Évek óta viselte több-kevesebb türelemmel a betegségét, nyáron a Cedars-Sinai Medical Centerben ápolták.

*

A Ramones, a punk élenjáró társulata 1996-ban szûnt meg, és éppen Dee Dee halálának évében avatták be a rock and roll halhatatlanjai közé. Ismertebb dalai közé tartozott a Beat on the Brat, a Blitzkrieg Bop, az I Wanna Be Sedated, a Now I Wanna Sniff Some Glue, a Teenage Lobotomy, a Sheena Is a Punk Rocker és a Chinese Rocks; zenéjük az ötvenes-hatvanas évek rock and rollját tekintette õsforrásnak. Dallamviláguk nem volt túlságosan bonyolult, de a ritmust az õrületig pörgették. A listákon gyakran megfordultak, a Top 40-be azonban már ritkán jutottak be, ugyan a Billboard élmezõnyéig jutott a Pet Semetary és a Poison Heart. Összesen mintegy húsz lemezük jelent meg. Meglehetõsen õrült és szakadt rajongótábor kísérte õket a koncertjeiken.

A Ramones a kilencvenes évek amerikai együttesei közül fõleg a Green Dayre, a Nirvanára s az Offspringre hatott, de nagyra tartották (többek közt) a brit Clash tagjai is. A Joey halálakor tartott emlékkoncerten részt vett a Blondie, a Cheap Trick és a Damned; a vasárnapi keserû harmincéves születésnapi bulin pedig Henry Rollins, Anthony Kiedis (a Red Hot Chili Peppersbõl) és Eddie Vedder, a Pearl Jam énekese is fellépett. A koncert bevételét rákkutatásra ajánlották fel.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.