Már csak egy legény...

(Meghalt Johnny Ramone)

  • - koko kommando -
  • 2004. szeptember 23.

Zene

Johnny Ramone már túl beteg volt ahhoz, hogy vasárnap részt vegyen a Ramones megalakulásának harmincadik évfordulójára rendezett emlékkoncerten, s szerdán, ötvenöt évesen meghalt prosztatarákban. A zenekarból így már csak az ötvenkét éves Tommy Ramone - polgári nevén Erdélyi Tamás - él.

Johnny Ramone már túl beteg volt ahhoz, hogy vasárnap részt vegyen a Ramones megalakulásának harmincadik évfordulójára rendezett emlékkoncerten, s szerdán, ötvenöt évesen meghalt prosztatarákban. A zenekarból így már csak az ötvenkét éves Tommy Ramone - polgári nevén Erdélyi Tamás - él.

A népszerű amerikai punkbanda tagjai közül Johnny volt a harmadik, aki rövid idõn belül távozott az élõk sorából. Elõször Joey (Jeffrey Hyman), az együttes frontembere és lelke halt meg nyirokmirigyrákban, 2001-ben. Egy évvel késõbb a basszusgitáros-énekes-szerzõ Dee Dee Ramone (Douglas Colvin) követte - õt a kábítószer vitte el. A szólógitáros Johnny Ramone-t (John Cummings), aki a banda alapító tagja és egyik szerzõje volt, Los Angeles-i otthonában, álmában érte a halál. Évek óta viselte több-kevesebb türelemmel a betegségét, nyáron a Cedars-Sinai Medical Centerben ápolták.

*

A Ramones, a punk élenjáró társulata 1996-ban szûnt meg, és éppen Dee Dee halálának évében avatták be a rock and roll halhatatlanjai közé. Ismertebb dalai közé tartozott a Beat on the Brat, a Blitzkrieg Bop, az I Wanna Be Sedated, a Now I Wanna Sniff Some Glue, a Teenage Lobotomy, a Sheena Is a Punk Rocker és a Chinese Rocks; zenéjük az ötvenes-hatvanas évek rock and rollját tekintette õsforrásnak. Dallamviláguk nem volt túlságosan bonyolult, de a ritmust az õrületig pörgették. A listákon gyakran megfordultak, a Top 40-be azonban már ritkán jutottak be, ugyan a Billboard élmezõnyéig jutott a Pet Semetary és a Poison Heart. Összesen mintegy húsz lemezük jelent meg. Meglehetõsen õrült és szakadt rajongótábor kísérte õket a koncertjeiken.

A Ramones a kilencvenes évek amerikai együttesei közül fõleg a Green Dayre, a Nirvanára s az Offspringre hatott, de nagyra tartották (többek közt) a brit Clash tagjai is. A Joey halálakor tartott emlékkoncerten részt vett a Blondie, a Cheap Trick és a Damned; a vasárnapi keserû harmincéves születésnapi bulin pedig Henry Rollins, Anthony Kiedis (a Red Hot Chili Peppersbõl) és Eddie Vedder, a Pearl Jam énekese is fellépett. A koncert bevételét rákkutatásra ajánlották fel.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.