Lemez

Marie Davidson: Working Class Woman

  • - minek -
  • 2018. november 25.

Zene

A sokoldalúan tehetséges, aktívan alkotó kanadai elektronikus zenész, költő, összművész napjai zsúfoltak, mostanában éppen Berlinben, ahol talán túl sok is a kihívás, a túlpörgetett elektronikus tánczenei színtér, a klub­élet okozta stressz. Ehhez jön még a paradox munkaterápia – a már a Ninja Tune kiadónál megjelent Working Class Woman a szélsőséges, végső határokig vitt önreflexivitás lemeze, amit azonban Davidson kreatívan és szórakoztatóan valósít meg. Ehhez nagyban hozzájárulnak a zenék mellé rögzített, az album gerincét alkotó irodalmi igényű kommentárjai és szösszenetei. Munkája igazi Gesamtkunstwerk, ahol egyszerre élvezhető és tanulmányozható a művész portfóliójának minden, egymással is rezonáló árnyalata, a So Right című számban még a titkos elektropopdíva is. Davidson már szólóban és számos projektben, így az idén remek albummal jelentkező Essaie Pas duó tagjaként is prezentálta, hogy milyen remek stílusérzékkel rakja össze a maga minimal wave, indusztriál, szintipop és italo disco hatásoktól inspirált világát. Már a Your Biggest Fan című (némileg Laurie Andersont is megidéző) önironikus felütésen is kacaghat a befogadó; s Davidson később sem fukarkodik az epés megjegyzésekkel, de a legnyersebb, legkíméletlenebb késő nyolcvanas évek ipari tánczenéi által ihletett fémes ütemekkel sem. Úgy szembesít a néha fárasztó tánczenei taposómalom okozta traumákkal, hogy az eredményre még táncolni is lehet, aminél szebb bosszút el sem lehet képzelni.

Ninja Tune/Neon Music, 2018

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.