Lemez

Mayberian Sanskülotts: Rekult I.

Zene

Tizedik születésnapját ünnepli a zenekar, ebből az alkalomból visszanyúltak a gyökereikhez. A ma már hattagú csapat kezdetben Balogh Gallusz (gitár) és Csordás Zita (ének) duójaként működött, ebben a felállásban adták ki első lemezüket, amely botrányosan rossz minőségben lett felvéve. Ne szépítsük, leginkább ahhoz hasonlít, mintha egy régi szalagos magnót hallgatnánk egy doboz falain átszűrődve. Nagyrészt ennek az albumnak a dalait rögzítették most újra profi körülmények között, a tavaly óta gitárosként velük is zenélő Dorozsmai Gergő produceri felügyeletével.

Hangzás szempontjából tényleg ég és föld a különbség, azonban mégis hiányérzete van az embernek, hiszen ezt az akusztikus megszólalást régóta meghaladták, a koncerteken is rendesen hangszerelve játsszák a számokat. Eredetileg dupla lemezt terveztek, amelynek a második fele már teljes zenekaros lett volna, és egyszerre jelent volna meg a kettő, a járvány azonban közbeszólt. A Rekult II. jelen állás szerint az év végén érkezik, de az első résszel nem akartak addig várni, inkább kiadták külön.

Szerintem ez hiba volt, önmagában erősen indokolatlan a megjelenése, még ha a rajongók örülhetnek is neki, hogy legalább valamit kaptak kárpótlásként a korábban beharangozott időpontban (amikorra ráadásul egy nagykoncert is tervben volt a Müpában). Ugyanakkor azon túl, hogy sokkal jobban szól az eredetinél, a Rekult I. nem igazán ad pluszt. Az értékelés ezért kifejezetten ennek a „fél” albumnak szól, ha majd a második rész is megjelenik, együtt alighanem jobbat fognak érdemelni.

Tom-Tom Records, 2020

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.