Először a Pannon Filharmonikusok pesti estjén jut majd elénk e szerző, ha tetszik, kézenfekvő módon, hiszen a pécsi zenekar vezetője, Bogányi Tibor igen erős finnországi kapcsolatokkal rendelkezik (Nemzeti Hangversenyterem, január 24., fél nyolc). Sibelius I. szimfóniájának párja a műsoron a megunhatatlan, de legalábbis elnyűhetetlen b-moll zongoraverseny lesz Csajkovszkijtól, a karnagy nagyszerű fivérének, Bogányi Gergelynek a szólójával. A másik koncert, amelyen Sibelius művei fölhangzanak majd, a Nemzeti Filharmonikusok csütörtöki programja lesz: Kocsis Zoltánnal a karmesteri dobogón, valamint a moszkvai születésű, ám francia hegedűs, Alexandra Soumm közreműködésével (Nemzeti Hangversenyterem, január 30., fél nyolc). A szép és kiváló szólista (képünkön) a magyar érdekű, hiszen a csodagyermek Vecsey Ferikének dedikált, d-moll hegedűversenyt játssza, majd a másik népszerű Sibelius-darabot, a Valse triste-et, továbbá másfél Schubert-szimfóniát elővonultató esten.
"A szimfónia legyen olyan, mint a világ: mindent öleljen át" - formulázta meg nézetét éppenséggel Jean Sibeliusnak a nagyobb pályatárs, Gustav Mahler, s a Nemzeti Filharmonikusok másik, szombati koncertje próbát ad majd e mahleri totalitásból (Nemzeti Hangversenyterem, január 25., fél nyolc). Stefan Soltész vezényletével a VII. szimfónia hangzik majd fel, amely bár derűs kompozíció, azért ősbemutatóját a komponista mégse engedte oda az épp meghódítani szándékozott New York számára, ekképp szólván: "Olyan közönségnek, amely még semmit sem tud rólam, túlságosan komplikált ez a mű."
A múlt heti zenekari hangversenyek után, most vasárnap kamarazenészként ül ki a pódiumra Jevgenyij Koroljov, méghozzá újfent Keller András társaságában (Zeneakadémia, január 26., fél nyolc). Koroljov és a Keller Kvartett Brahms f-moll zongoraötöse mellett Sosztakovics egyik legizgalmasabb remekművét, a g-moll zongoraötöst játsszák majd el, mely mű 1940-ben okvetlenül megérdemelten nyerte el a Sztálin-díjat. Sztálin-díjat az az orosz zeneszerző is kapott (éppenséggel hármat is), akinek nyitányával az "budai Danubia Zenekar pénteki koncertje indul majd (Zeneakadémia, január 24., fél nyolc). A Sosztakovicsnak oly sok kellemetlen pillanatot okozó funkcionárius-komponista, Kabalevszkij - amúgy Lenin-díjjal honorált - operája, a Colas Breugnon nyitánya egy magyar közéleti zeneszerző, Petrovics Emil emlékhangversenyén fog megszólalni, nyomában Petrovics Zongoraversenyével és II. szimfóniájával. S végül színtiszta orosz programot ígér Borogyinnal, Csajkovszkijjal és Prokofjevvel a Fesztiválzenekar soros három koncertje: Fischer Ivánnal, valamint Prokofjev 3. zongoraversenyének magánszólamában Alexander Toradzéval (Nemzeti Hangversenyterem, január 26., fél négy, ill. 27. és 28., háromnegyed nyolc).