Interjú

„Miénk a rekord”

Frank Turner énekes-dalszerző

Zene

Nem olyan régen beszélgettünk legutóbb Frank Turnerrel, de annyi minden történik vele, hogy indokolt az újabb interjú. A hamarosan Budapesten koncertező zenészt pár órával azután értük utol, hogy visszaérkezett Amerikából Londonba.

Magyar Narancs: Amikor tavaly beszélgettünk, szóba került az az akciód, amelynek során 50 nap alatt felléptél mind az 50 amerikai tagállamban. Nemrég 15 koncertet adtál 15 különböző brit városban 24 óra leforgása alatt. Szóba került, hogy emiatt bekerülsz a Guinness Rekordok Könyvébe?

Frank Turner: Még nem erősítették meg. Nem tudom, mennyit szabad erről elmondanom, de mindegy, leszarom. Megcsináltuk, dokumentálták, a gond az, hogy a Guinness szponzora 30 ezer fontot kér a hitelesítésért. Ezek után engem már nem érdekel, hogy hivatalos lesz-e a rekord vagy sem. Két okból kifolyólag kíséreltük meg. Az egyik az volt, hogy reklámozzuk az új lemezemet. A másik pedig, hogy pénzt gyűjtsünk karitatív céllal a független helyszínek számára. Mindegyik koncert kis független klubban volt. Ha lenne felesleges 30 ezrem, azt már rég odaadtam volna ezeknek a kluboknak. Nem érdekel egy hivatalos papírdarab a Guinnesstől. Különben is, megvan a dokumentáció, és mi úgy állunk hozzá, hogy a miénk a rekord.

MN: Az interjúnk pillanatában a 2953. koncertednél tartasz, és nagy erővel készülsz a 3000. fellépésedre. Londonban lesz a jeles esemény?

FT: Igen, majd februárban. Nagy koncertet tervezünk az Alexander Palace-ben. Noha Palace a helyszín neve, nincs köze a királyi családhoz, és ez szimpatikus számomra. Játszottam már ott párszor, 10 ezren férnek be, nagy show-ra van kilátás. Amikor lekötöttük a helyszínt, azt mondogattuk a menedzseremmel, hogy talán a koncert napjáig eladunk 9 ezer jegyet. Végül telt házas lett a buli 24 óra alatt! Ekkor elgondolkodtunk, hogy duplázhatnánk, de aztán rájöttünk, hogy sokkal kevesebb embert érdekelne a 3001. koncert.

MN: Lesznek különleges vendégek?

FT: Fellép majd a Lottery Winners, ők a legkedvencebb zenekarom a világon, és ott lesz még a Meffs, akik meg szerintem a jelenlegi legjobb új brit punkegyüttes (utóbbi zenekar Budapesten is fellép Turner előtt – N. I.). Mindkét csapatnak készítettem már albumot producerként, de nem ettől nagyszerűek. Még olyan nagyon sokat nem agyaltam azon, hogy milyen legyen a koncert. Az utóbbi időben sokan csinálják azt, hogy a nagyobb koncertjeiken fellép vagy 900 vendég. Értem, hogy miért csinálják, de a saját jubileumi bulimon én akarok játszani.

MN: Azért ha bárkit meghívhatnál, leszámítva Bruce Springsteent és Nick Cave-et, kit hívnál meg?

FT: A francba! Nehéz megmondani. Ha őket nem lehet, akkor Joni Mitchellt mondanám vagy Loudon Wainwrightot. Esetleg John Otway-t. De persze szívesen hívnám meg régi barátaimat is. Van egy Lost Evenings nevű fesztivál Torontóban, ahol nemrég felléptem, és ott sikerült rávennem Henry Rollinst, hogy feljöjjön a színpadra és harmonikázzon. Több szempontból is hihetetlen dolog ez. Nagyjából biztos vagyok benne, hogy ezt megelőzően vagy húsz éven át nem koncertezett. Oké, vannak a dumálós fellépései, de már rég leállt a koncertezéssel. Most sem énekelt, tudom, de ott volt a színpadomon, és harmonikázott.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.