mi a kotta?

Misa Berlioz a villamos alatt

  • mi a kotta
  • 2017. július 22.

Zene

Legutóbb hős római férfiakról ejthettünk szót a heti koncert­ajánló ürügyén, míg most a véletlen úgy hozza, hogy egy hős római asszony kerül elénk, méghozzá bizonyos Floria Tosca. Igaz, ő csupán elképzelt alak, azonban Victorien Sardou és főleg Giacomo Puccini révén mégis valóságosabbnak hat megannyi ténylegesen létezett történeti személyiségnél. Az énekesnő, aki az 1800-as esztendő Rómájában az ugyancsak kitalált rémalak, Scarpia báró gyilkosává válik, majd leveti magát az Angyalvár ormáról – maga a drámai ambíciójú szopránok legnagyobb szerepálma. Ezen a nyáron Rost Andrea enged a csábításnak, hogy a repertoárjára vegye ezt a nagy Puccini-szerepet: a Szegedi Szabadtéri Játékok idei első bemutatóján, Pál Tamás karmesteri irányítását követve (Dóm tér, június 30., kilenc óra).

Edita Gruberová más úton jár, ám szerencsénkre ez az út most épp Budapestre vezet: egy újabb királynői bel canto-főszerepben, ezúttal I. Erzsébetként elénk vonulva (Operaház, június 24., hét óra). A szűz királynő (képünkön) Donizetti Roberto Devereux című operájában keveredik tragikus szerelmi bonyodalomba – a történeti tényekkel úgy-ahogy érintkező módon – Essex grófjával, vagyis a címszereplővel, ám a románc a férfi, a tenorista lefejezésével végződik. Ezen az estén László Boldizsárra várna ez a rút végzet, már ha ezúttal nem koncertszerű előadásról lenne szó. A jeles tenor mindazonáltal nem ússza meg a kivégzést, hiszen a szegedi Tosca előadásán ő alakítja majd a kivégzőosztag elé állított Cavaradossit.

„Egy meleg tavaszi estén, az alkonyat órájában, a Patriarsije Prudin két férfiú jelent meg. Az egyik negyvenéves forma, kövérkés, alacsony, kopasz, fekete emberke, szürke nyári öltönyt viselt, elegáns kalapját kezében tartotta, gondosan borotvált arcát istentelen nagy méretű, fekete, csontkeretes pápaszem ékesítette. Társa jóval fiatalabb s vállasabb volt nála, borzas haján tarkójáig hátratolt kockás sapka; öltözéke kockás sportingből, gyűrött fehér nadrágból, fekete szandálból állt. Az első nem volt más, mint Mihail Alekszandrovics Berlioz, egy vaskos irodalmi folyóirat szerkesztője, és vezetőségi elnöke az egyik legnagyobb moszkvai irodalmi társaságnak, melyet rövidítve TÖMEGÍR-nek szoktak nevezni; társa pedig Ivan Nyikolajevics Ponirjov, a fiatal költő, aki Hontalan néven szokta publikálni verseit.” Bulgakov regénye, A Mester és Margarita kezdődik e mondatokkal, s ha már a lefejezést emlegettük, hát e mű elején is előfordul egy lefejezés: épp az említett TÖMEGÍR-elnök fejét vágja le egy villamos, miután „…Annuska már megvette a napraforgóolajat, sőt nemcsak megvette, de ki is öntötte.”

Gyöngyösi Levente opera-musicalt írt a regény nyomán, amely most szombaton Miskolcon kerül (ős)bemutatásra, alighanem e jelenetet is feldolgozva (Miskolci Nemzeti Színház, június 24., hét óra). A koncertszerű produkciót Hollerung Gábor fogja vezényelni, míg a főszerepek kiosztása a következő lesz: Sáfár Orsolyáé és Balczó Péteré lesz a két címszerep, míg Woland szólama Cser Krisztiánnak jut.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.