mi a kotta?

Mon très cher père

  • mi a kotta
  • 2017. augusztus 13.

Zene

„Ma kaptam meg 26-i levelét, de hogy ilyen közönyös, hideg leveleket kapjak az operám jó fogadtatásáról szóló híreimre, arra valóban nem számítottam. Saját érzelmeim után azt hittem, égni fog a vágytól, hogy a csomagot kibontsa, hogy minél előbb lássa fia művét, amely Bécsben nemcsak egyszerűen tetszett, hanem oly zajt csapott, hogy a közönség mást már nem is akar hallani, és a színházban tolong a nép. Tegnap játszották negyedszer, és pénteken megint adják – de Önnek nem volt rá ideje. Azt állítaná az egész világ, hogy nagyképűségem, kritizálgatásaim által ellenségeimmé teszem a zenekar tagjait és másokat is? Melyik egész világ? Nyilván a salzburgi! Mert aki itt van, láthatja és hallhatja, hogy éppen az ellenkezője igaz – ez rá a feleletem! Közben valószínűleg megkapta legutóbbi levelemet is, és nem kételkedem benne, hogy legközelebbi levelével megkapom beleegyezését házasságomhoz.”

1782 júliusának utolsó napján ilyen háborgó levelet küldött Bécsből Salzburgba, neheztelő atyjának Mozart, miután a „très cher père” érezhetően nem lelkesült föl a Szöktetés a szerájból sikerének hírére. Ahogy az a fenti idézet utolsó mondatából is kiderülhetett, apa és fia között ekkor korántsem elsősorban művészi kérdésekben alakult ki nézetkülönbség. Hanem például egy leányasszony (még épp leány, de mindjárt asszony) miatt, akit véletlenségből éppúgy Constanzénak hívtak, akárcsak a Szöktetés női főalakját. A Singspiel, amelynek ősbemutatójára tehát alig néhány nappal Mozart és Constanze Weber (festményünk épp ebből az évből mutatja) frigykötése előtt került sor, most Szombathelyen, az Iseumi Szabadtéri Játékok programján jut majd a közönség elé (Iseum, július 21., kilenc óra). Hábetler András rendezésének énekes szerepeit Lőrincz Judit, Ódor Botond, Nánási Helga, László Boldizsár és Rácz István fogja alakítani, míg a karmester Kocsár Balázs lesz.

„Az 1917. év döntő változást hozott a budapesti közönségnek műveimmel szemben tanúsított magatartásában: megérhettem végre, hogy egy nagyobb művemet, A fából faragott királyfi című táncjátékot Tango Egisto karmester vezénylete alatt zeneileg kifogástalan előadásban hallhattam.” A Bartók önéletrajzi szövegéből idézett, s a megérdemelt siker felemlítéséhez másfajta ressentiment-t kapcsoló szemelvény ugyancsak Szombathely heveny nyári zeneélete okán kerül be ajánlónkba. A 33. Nemzetközi Bartók Szeminárium és Fesztivál zárókoncertjének programján ugyanis A fából faragott királyfi tételeit vezénylik majd a szeminárium karmesterkurzusának résztvevői (Agora – Szombathelyi Kulturális Központ, július 15., nyolc óra). Valamint nekirugaszkodnak e koncerten Igor Stravinsky Tavaszi áldozatának is, amely oly nehéz lecke a mindenkori dirigensek számára, hogy arról még az ilyesfajta kihívásoktól okkal soha vissza nem riadó Herbert von Karajan is kijelentette: „A karmesternek egy meghatározott életszakaszában kell elvezényelnie a Sacre-t, azután legyen benne annyi bátorság, hogy mindörökre hátat fordítson neki.”

Szombaton este mindazonáltal kínálkozik Budapest környéki koncertprogram is számunkra: a Nemzeti Filharmonikus Zenekar szokott martonvásári kitelepüléseinek egyike (MTA Mezőgazdasági Kutatóintézet parkja, július 15., hét óra). A műsor itt magától értetődőn Beethoven életművéből vétetik: ezúttal az V. szimfóniát és az Egmontkísérőzenét vezényli majd Kovács János.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.