Mondják a tósztot - Brains: Humanual; Irie Maffia: Geller (2 lemez)

  • - minek -
  • 2007. április 19.

Zene

Nem is kell hangsúlyoznunk, mennyire örvendetes tény, hogy ismét van jó néhány olyan hazai zenekar, amely nem csupán fenomenális bulikat ad (itthon és külföldön egyaránt!), de zenéje hanghordozón keresztül is "átjön".
Itt van mindjárt a Brains, amely jelenleg talán a legnagyobb őrületet műveli a színpadon - jellemző, hogy a múlt héten Debrecen mellett Párizsban és Londonban lépett fel a társulat. Ki gondolná, de a Brains immár tizenhárom éve alakult Szentendrén; azóta túlestek számos tagcserén és stílusváltáson: menet közben csatlakozott hozzájuk a gitáros, zeneszerző Varga Norbert, és már második éve náluk vokálozik a hiphop/ragga szcénából jól ismert MC Columbo is, akinek energikus, angol nyelvű tósztolása mára zenekari védjegy. Tavaly év végén megjelent immár harmadik albumuk Humanual címen, a kiváló producer Deutsch 'Anorganik' Gábor velős közreműködésével - többek között neki köszönhetően kifejezetten jól is szól a zeneanyag. Arról viszont már maga a Brains gondoskodott, hogy mindez kellően tartalmas is legyen - zenéjükben hatásosan szervesül össze mindaz, amit a zenekari tagok hoztak magukkal, ki-ki a maga poggyászában: rock, elektronika és jamaikai zene, pszichedelikus gitármuzsika, drum and bass, breakbeat, hiphop, ragga és dancehall cementálódik össze rendkívül dinamikus és jóízű eleggyé: benyomjuk a CD-t, és már otthon bemozdulunk a zenére. Ráadásul kifejezett bombaslágerek is helyet kaptak az albumon, mint például a Winning vagy éppen a We Play - utóbbit a tehetséges breakbeat-producer Psure átkeverésében is meghallgathatjuk, amiként a d'n'b-ben utazó, Psure-hoz hasonlóan brit kiadóknál publikáló SKC is hozzátett egy remixet az albumhoz. S a Humanualon közreműködött az Irie Maffia is (a Healing Of The Nation konkrétan a két kollektíva közös műve) - mi több, saját, Geller című tavalyi minialbumukon ott leljük a Gunmouth című Brains-szám átértelmezését. Az Irie Maffia a Gimmeshot kollektíva bázisán jött létre még 2004-ben, Columbo itt is törzstagnak számít, akárcsak Kemon és a Brains-lemezen szintúgy közreműködő Busa, a zenéket jórészt a Love Alliance kollektívából kivált Jumurjack-Dermot kettős szerzi, Barabás Lőrinc játszik trombitán, a szkreccseket pedig Future küldi, s akkor még nem említettük a gitáros Mikit. Az Irie Maffia ezen a gyakorlatilag bemutatkozó anyagon perfektül nyújtja mindazt, amiért már régóta szereti őket a koncertlátogató közönség: igazi, vérbő hiphop/reggae/ragga elegyet élő hangszerekre és ügyes vokalistákra hangszerelve. Esetükben nincs is más dolgunk, mint várni az első egész estés zeneanyagra.

Mindkettő szerzői kiadás, 2006

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.