Mondják a tósztot - Brains: Humanual; Irie Maffia: Geller (2 lemez)

  • - minek -
  • 2007. április 19.

Zene

Nem is kell hangsúlyoznunk, mennyire örvendetes tény, hogy ismét van jó néhány olyan hazai zenekar, amely nem csupán fenomenális bulikat ad (itthon és külföldön egyaránt!), de zenéje hanghordozón keresztül is "átjön".
Itt van mindjárt a Brains, amely jelenleg talán a legnagyobb őrületet műveli a színpadon - jellemző, hogy a múlt héten Debrecen mellett Párizsban és Londonban lépett fel a társulat. Ki gondolná, de a Brains immár tizenhárom éve alakult Szentendrén; azóta túlestek számos tagcserén és stílusváltáson: menet közben csatlakozott hozzájuk a gitáros, zeneszerző Varga Norbert, és már második éve náluk vokálozik a hiphop/ragga szcénából jól ismert MC Columbo is, akinek energikus, angol nyelvű tósztolása mára zenekari védjegy. Tavaly év végén megjelent immár harmadik albumuk Humanual címen, a kiváló producer Deutsch 'Anorganik' Gábor velős közreműködésével - többek között neki köszönhetően kifejezetten jól is szól a zeneanyag. Arról viszont már maga a Brains gondoskodott, hogy mindez kellően tartalmas is legyen - zenéjükben hatásosan szervesül össze mindaz, amit a zenekari tagok hoztak magukkal, ki-ki a maga poggyászában: rock, elektronika és jamaikai zene, pszichedelikus gitármuzsika, drum and bass, breakbeat, hiphop, ragga és dancehall cementálódik össze rendkívül dinamikus és jóízű eleggyé: benyomjuk a CD-t, és már otthon bemozdulunk a zenére. Ráadásul kifejezett bombaslágerek is helyet kaptak az albumon, mint például a Winning vagy éppen a We Play - utóbbit a tehetséges breakbeat-producer Psure átkeverésében is meghallgathatjuk, amiként a d'n'b-ben utazó, Psure-hoz hasonlóan brit kiadóknál publikáló SKC is hozzátett egy remixet az albumhoz. S a Humanualon közreműködött az Irie Maffia is (a Healing Of The Nation konkrétan a két kollektíva közös műve) - mi több, saját, Geller című tavalyi minialbumukon ott leljük a Gunmouth című Brains-szám átértelmezését. Az Irie Maffia a Gimmeshot kollektíva bázisán jött létre még 2004-ben, Columbo itt is törzstagnak számít, akárcsak Kemon és a Brains-lemezen szintúgy közreműködő Busa, a zenéket jórészt a Love Alliance kollektívából kivált Jumurjack-Dermot kettős szerzi, Barabás Lőrinc játszik trombitán, a szkreccseket pedig Future küldi, s akkor még nem említettük a gitáros Mikit. Az Irie Maffia ezen a gyakorlatilag bemutatkozó anyagon perfektül nyújtja mindazt, amiért már régóta szereti őket a koncertlátogató közönség: igazi, vérbő hiphop/reggae/ragga elegyet élő hangszerekre és ügyes vokalistákra hangszerelve. Esetükben nincs is más dolgunk, mint várni az első egész estés zeneanyagra.

Mindkettő szerzői kiadás, 2006

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.