mi a kotta?

Őfelsége beszélget

  • mi a kotta
  • 2018. május 26.

Zene

Az életművét nevezték már „a nyugati szimfonikus gondolat végzetének”, ám Anton Bruckner monumentális szimfóniái-nak így is jókora rajongótábora van a koncertközönség és a karmesterek körében egyaránt. Az előbbit mi magunk, míg az utóbbit rögtön a Budapesti Fesztiválzenekar élén vendégszereplő kiváló finn dirigens, Jukka-Pekka Saraste bizonyítja majd a nagyszabású és apokaliptikus VIII. szimfónia megszólaltatásával (Nemzeti Hangversenyterem, április 28. és 30., háromnegyed nyolc, illetve április 29., fél négy). E szimfónia ajánlása Ferenc József császárnak szól, aki a mű komponálásának idején éppen magas kitüntetéssel, méghozzá a saját nevét viselő Ferenc József-rend adományozásával ismerte el Bruckner zeneszerzői és professzori tevékenységét. Az ismert anekdota szerint a felséges úr az ilyen ceremóniáknál elmaradhatatlan látszatbeszélgetés során bölcsen megkérdezte a komponistát, hogy tehetne-e valamit az érdekében, mire Bruckner ekképp felelt: „Felséged talán megkérhetné Hanslick urat, hogy ne írjon annyira lesújtó kritikákat a szimfóniáimról.”

A koronás blődségek csúcstartója a századvég és a századelő évtizedeiben kétségkívül II. Vilmos német császár volt. A Kaiser egy ízben nemcsak megrótta a norvég Edvard Grieget, amiért szerinte rosszul vezényelte a Peer Gynt előadását, de azonmód fel is világosította a zenetörténet legrokonszenvesebb kismesterét arról, hogy miként is kell helyesen dirigálni egy szimfonikus zenekart. Grieg műveit, egészen pontosan Holberg-szvitjét és g-moll vonósnégyesét a Pannon Filharmonikusok jövő pénteki hangversenye ígéri számunkra, az utóbbi kompozíciót az est karmesterének, Vass Andrásnak a nagyzenekari átiratában (Nemzeti Hangversenyterem, május 4., fél nyolc).

Egy-két korabeli angol uralkodót, Edward Elgar apropóján, az Óbudai Danubia Zenekar keddi, fokozottan populáris koncertjét (Nemzeti Hangversenyterem, május 1., fél nyolc) ajánlván is szóba hozhatnánk, azonban most forduljunk inkább az oroszok felé. Minden oroszok legutolsó cárja, II. Miklós ugyanis állítólag így szellemeskedett a piknikus testalkatú Nyikolaj Rimszkij-Korszakov láttán: „Úgy látszik, jól megy a zenészeimnek.” Mire a fejedelmileg megviccelt zeneszerző, ugyancsak állítólag, ezt felelte volna: „Felséged valószínűleg azon lepődött meg, hogyan lehet valaki ilyen kövér egy konzervatóriumi tanár fizetéséből.” A merészen riposztozó Rimszkij-Korszakov Seherezádéját a MÁV Szimfonikus Zenekar koncertjén hallhatjuk majd, a Ruszlán és Ludmilla nyitánya, valamint Rahmanyinov 2. (c-moll) zongoraversenyének társaságában (Zeneakadémia, május 3., hét óra).

Végezetül ünnepeljük hálatelt szívvel a Budapest Music Centert: a húszesztendős zenei vállalkozást, illetve az öt éve működő Mátyás utcai központot! A pénteki évfordulós koncert Ligeti György Csellóversenyével kezdődik majd, Rohmann Ditta szólójával, az utolsó szám pedig Eötvös Péter Da Capója lesz, Lukács Miklós és a Rácz Zoltán által irányított UMZE Kamaraegyüttes előadásában (BMC, május 4., hét óra).

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.