Lemez

Palma Hills: Beyond The Hills

  • - minek -
  • 2017. május 20.

Zene

Akadnak zenés produkciók, melyek csak az előítéletek miatt tűnnek szokatlannak, mert különben miért volna az meghökkentő, hogy négy, már egy ideje Kolozsváron élő székelyudvarhelyi srác angol nyelvű, telivér indie/britpop gitárzenét játszik? Ráadásul választásuk bizonyos szempontból magától értetődő, s ezt nyilatkozataikban maguk is megerősítik: a zömmel román nyelvi környezetben többre jutnak, ha autentikusan szólaltatják meg az amúgy is a legszebb brit hagyományban fogant dalokat. A Beyond The Hills a bemutatkozó lemezük, sőt a Palma Hills nevet is ebből az alkalomból vették fel (Face Today-ként kezdték, gyerekkoruk kedvenc pop- és punkzenéivel), s azt kell mondanunk, szinte anyanyelvi szinten sajátították el az új stílust. Épkézláb, jól összerakott, hangulatukban is kellőképpen változatos dalok sorakoznak, helyenként izgalmas gitártémákkal, húzós grúvokkal. Az angol szövegekkel, énekkel sincs semmi gond, Butu Arnold pedig nem csak ebből a szempontból meggyőző vokalista. A tudatosan vállalt zenei hatások persze jól követhetőek, az ív a klasszikus, kései Beatlestől az Arctic Monkeysig húzódik, de mindez kifejezetten dögösen.

A zenekar ambíciói egyértelműen túlmutatnak a Kárpát-medencén, amihez ez az album az első ígéretes lépés. Őszinte kíváncsisággal várjuk, hova fognak továbblépni.
Drum & Monkey 2017

alá

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.