Lemez

Philippe Thuriot: Ravel, Couperin

  • - csk -
  • 2019. február 24.

Zene

Goldberg-változatok tangóharmonikán – ki hallott már olyat? Az, aki ismeri Philippe Thuriot felvételét Bach variációsorozatáról. A tangóharmonika 1945 előtt főként a könnyű- és népzene hangszere volt, a klasszikus muzsika világában először a kortárs zeneszerzők kezdték használni, színelem gyanánt, különleges effektusok megteremtése céljából. Fokozatosan azonban szólóhangszerként is emancipálódott az instrumentum a komolyzene területén: ma már a legtöbb konzervatóriumban van harmonika tanszak. Thuriot, a hangszer világklasszis belga virtuóza maga is több műfajú művész: a klasszikusok mellett játszik jazzt és könnyűzenét is.

Ravel zongora- és zenekari műveiből harmonikaátiratot készíteni: ez rengeteg problémát vet fel, az átiratok eljátszása pedig szinte emberfelettinek látszó feladat. Thuriot hangszerén úgy szólal meg a Couperin sírja című szvit, az Antik menüett, az Alborada del gracioso, a Pavane, s végül a nagyszabású, sötét lendületű La Valse, mintha ezek a zenék erre a hangszerre születtek volna: ezernyi színnel, beszédesen, rugalmas ritmussal és karaktergazdagon. Az pedig, hogy Ravelt Couperinnel társítja a művész, történeti érzékenységre valló, delikát ötlet (Debussy és Ravel fogékony volt a francia múlt értékei iránt), amely pompás kontrasztokkal gazdagítja a tanulságos és élvezetes CD-t. Couperin karakterdarabjai a barokk zsánerábrázolás apró kincsei. Aki Szokolov koncertjein a ráadások között szívesen hallgatja a Le Tic-Toc-Choc ou Les Maillotins című gyöngyszemet, most a darab érdekes, új arcát ismerheti meg.

Warner Classics, 2018

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.