Lemez

Royal Headache: High

  • - greff -
  • 2015. szeptember 19.

Zene

Ausztrália legalább a Radio Birdman aktív évei óta, vagyis immár közel 40 éve a varázslatos klubzenekarok keltetőtelepeként szolgál, de ezek a zenekarok az országhatáron túl (részben a nyugati piactól mért fizikai távolság okán is) csak a kontinens szubkulturális életére rácsavarodott kevesek radarján tünedeznek fel. A Royal Headache még szerencsésnek mondhatja magát: négy évvel ezelőtt az első lemezével legalább néhány nyugati lap (és persze a szemfülesebb blogok) kritikai rovatának apró betűs részéig el tudott vergődni, de a lelkes ajánlókat nem igazán sikerült aztán komolyabb meghívásokra váltania.

Pedig kiemelkedő zenekarról van szó – vagy még inkább egy kimagasló énekesről, akit egy jelentős energiákat életre hívni képes garázspunkzenekar kísér. A Shogun művésznévre hallgató dalnok tényleg kész csoda, aki több számban is napjaink legnagyobb fehér soulénekeseként tudja prezentálni önmagát. A kortárs neosoul-előadók szépen betanult vibratói és hatásvadász falzettbetétei helyett Shogun az alapokhoz visszatérve vallásos hittel vezeti elő minden egyes (szekuláris) szövegsorát, éppen úgy, ahogy mondjuk Otis Redding tette volt a 60-as évek közepén, ennyi pedig elég is ahhoz, hogy azonnal lefegyverezze a hallgatót. (Az pedig, hogy mindeközben a szabadidejükben foltos tréningnadrágban kakasviadalokra járó középkorú férfiak ­jellegzetes arcberendezését viseli, már tényleg csak a tajték a tortán.) Különben a Royal Headache e négy év alatt egyáltalán nem változott semmit, és ha van egy kis eszük a zenészeknek, a harmadik album kiadásáig sem fognak.

 

What’s Your Rupture, 2015

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.