HANGADÓ - kritika

Sokgenerációs zongorák

Zene

 Két idei Hungaroton-lemezről

Csabay Domonkos lemezének esztétikus borítója gondosan tervezett séta a klasszikus zene múzeumában. Haydn 1793-ban komponált f-moll variációi (Hob XVIII:6) több örömet nyújtanak a hallgatónak, mint elsőre sejtené. A dúr és a moll között váltakozó, szeszélyes meglepetéseket tartalmazó sorozatból melankólia, valamint a szláv zene, különösen a dumka termékeny ereje árad – nem is szabad kapkodva nekilátni. Csabay méltóságteljes, szépen artikulált játéka éppen megfelelő. A Londonban élő fiatal zongoraművész aztán Beethoven egy korai, klasszikus ízű f-moll szonátájához (op. 2.) lát neki, amelynek záró Prestissimo tételében már érződik, hogy szerzője a korabeli pianoforte dörgő erejét próbálgatja. Egy mutatós Czerny-darab után Liszt következik, a Változatok Johann Sebastian Bach Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen című kantátája témájára. Ez a virtuóz magyar komponista egyik legjobb, a romantika túlzásaitól mentes, gyönyörű parafrázisa, amelyben a játékosnak egy szimfonikus zenekar színgazdaságával kell megszólalnia. Csabay végül egy elfeledett Liszt-tanítvánnyal zárja a lemezt. Józef Wieniawski neve elhomályosul híresebb hegedűs fivére, Henryk mellett, pedig micsoda felfedezés ez a könnyedén szárnyaló, a zongorista által őszinte, hiteles lelkesedéssel interpretált két idill (Deux idylles).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.