Szórakoztató elektronikus tánczenék: puttyogások a sötétben

  • Minek
  • 2002. július 25.

Zene

Minő meglepetés - az idei Szigeten is jelen lesz a meglehetősen tágan értelmezett elektronikus tánczene: élő produkciók (ált. lemezlovassal súlyosbítva), plusz dj-szettek, tomboló partik hajnalig és csendes délutáni matinék, neves külföldi vendégek és az érdemdús hazai versenyzők. Helyszínekben sem lesz hiány, hiszen változatlanul rendelkezésre áll a Tilos Rádió Sátor, meglehetősen változatos (s nem is kizárólag csak elektronikus tánczenei) programmal, szabadtéri és sátorbéli helyszíneken; ismét felállítják a tavaly nagy népszerűségre szert tett szalmabálákat, ezúttal Ballantines Cinetrip-Labiritmus néven, és végül ismét állni fog a Cökxpon Ambient sátorkert is a belassultabb zenék kedvelőinek. Lesz persze mega house-techno centrum is, idén Fényár Hangár néven, s végezetül találkozhatunk témánkba vágó produkciókkal a Wan2 Színpad, az Est Színpad, noch dazu még a Pepsi Nagyszínpad programjában is.
Minő meglepetés - az idei Szigeten is jelen lesz a meglehetősen tágan értelmezett elektronikus tánczene: élő produkciók (ált. lemezlovassal súlyosbítva), plusz dj-szettek, tomboló partik hajnalig és csendes délutáni matinék, neves külföldi vendégek és az érdemdús hazai versenyzők. Helyszínekben sem lesz hiány, hiszen változatlanul rendelkezésre áll a Tilos Rádió Sátor, meglehetősen változatos (s nem is kizárólag csak elektronikus tánczenei) programmal, szabadtéri és sátorbéli helyszíneken; ismét felállítják a tavaly nagy népszerűségre szert tett szalmabálákat, ezúttal Ballantines Cinetrip-Labiritmus néven, és végül ismét állni fog a Cökxpon Ambient sátorkert is a belassultabb zenék kedvelőinek. Lesz persze mega house-techno centrum is, idén Fényár Hangár néven, s végezetül találkozhatunk témánkba vágó produkciókkal a Wan2 Színpad, az Est Színpad, noch dazu még a Pepsi Nagyszínpad programjában is.

H

Kezdjük is mindjárt ez utóbbival, hiszen itt találkozhatunk a Herbaliser formációval. Jake Wherry és Ollie Teeba minimum nyolc éve termeli utánozhatatlan, más produkciókkal össze nem keverhető dolgait az elbűvölően eklektikus és legfőképpen zseniális Ninja Tune kiadónál. Főként a régi filmzenék, krimidzsessz dolgok, no és persze a funk meg a hip-hop vezették az alkotók kezét, s ennek nyomán számos album, maxi, bájos remixek sorozata hatolhatott fülünkbe, úgy is, mint baljós előjel. Az olyan standard Herbaliser-számok, mint a Real Killer (aminek végén a fiú csak azért is ledurrantja a fatert) vagy a Mother (For Your Mind) fellelhetők voltak már a korai Ninja Tune-válogatásokon is - a Wherry-Teeba kettős munkáit azóta is jórészt a nindzsák adják ki. Mikor legutóbb nálunk jártak, jó néhány kísérő zenész segedelmével sikerült élőben is hatásosan megjeleníteni rafinált hip-hop-dzsessz-funk zenéjüket - reméljük, ezúttal (augusztus 3., 16.30) sem lesz másképpen.

Ha lehet, tán még náluk is meglepőbb a Kosheen trió feltűnése a Nagyszínpadon (augusztus 2., 18.00): a már régóta ismert, tevékeny s kiváló darenbéz producerduó, Decoder&Substance három éve állt össze Sian Evans énekesnővel, s azóta megállíthatatlanul gyártják a slágereket, melyeknek külön bájos sajátsága, hogy korlátlan mértékben újrakeverhetők. Nyilván annak is sokan fognak örülni, hogy élőben hallhatják a Hide Yout (meg a többit), mások inkább már unják az egészet - őket legfeljebb az vigasztalhatja, hogy az idei Szigeten már biztosan nem lesz Motörhead. A Kosheen (szarvasbőgős lemezborítójukat pofátlanul a Laibachtól lopták) fő erényeként a programfüzet azt említi, hogy dalai, rádióbarát módon, nem lépik túl a 3-4 perces terjedelmet - élőben azért nem kéne ezt erőltetni, mert itt aligha teker át a hallgatóság három perc után a Pannon Rádióra. S ez még mind semmi, mert jut nekünk Stereo MC´s is (augusztus 3., 18.00), őket valószínűleg jól ismerik rajongóik s az erdő többi apró lakója, hosszú idő után tavaly új nagylemezt adtak ki, minek ürügyén jártak nálunk is. Aki mégsem tudna róluk semmit, annak csak annyit, hogy tizenöt éve vannak a pályán, ám zenéiket meglehetős ráérős tempóban készítik (volt vagy kilenc év, amikor úgyszólván csak remixeket - általában Ultimatum fantázianéven), de az 1992-es Connected című lemezük élő klasszikus, anno rongyosra játszotta a Muzsik Tv, s az ámuló közönség azóta is találgatja, vajh milyen toxikus koktél segedelmével nyerte el Rob Birch énekes-rapper a maga utánozhatatlanul múmiaszerű küllemét.

És ne feledkezzünk meg a Transglobal Undergroundról sem: egyik úttörője volt annak a mozgalomnak, mely a brit elektronikus zenei szcéna, a dj-kultúra és az indiai-orientális zenei hagyomány kreatív ötvözésén alapult. Akinek bejött a Zene ünnepén tartott Badmarsh&Shri koncert, az nyugodtan próbálkozhat, a többiek meg végképp ne hagyják ki (augusztus 4., 18.00).

H

Áttérve egy másik helyszínre, a Wan2 Színpadon (augusztus 5., 23.00) láthatjuk a DreadZone triót (egyes hírek szerint már csak duót). Vagy négy nagylemez, számos maxi, remix, miegyéb áll már mögöttük, legutolsó lemezük, a Sound egészen ütős, s korábbi dolgaik (például a zseniális Love, Peace & Unity maxi, vagy a Little Britain című, valószínűleg mindenki által ismert popszám) is módfelett figyelemre méltók, következésképpen biztosan jót fog mulatni, aki a közelükbe kerül. Mellesleg a DreadZone egyik legismertebb számát (mit ad isten) éppen a Dub Weiser átiratában ismeri a partiképes közönség (ez ama bizonyos "Gyere ki a hóra", copyright by V. Tibi, kiadta: Finger Lickin´ kiadó), s ez alkalmat nyújt arra, hogy figyelmükbe ajánljuk az említett francia duót is. Az eredendően francia Dub Weiser az előzetes infók szerint mutáns-eklektikus dubzenét játszik, a derék gyerekek is túl vannak első nagylemezükön, ami már csak abból a szempontból is érdekes, hogy lesz mit játszaniuk a Szigeten (augusztus 3., 00.30). S nem maradnak honfitársak nélkül se, hiszen jön az UHT trió is (július 31., 00.30), mely az Euroconnections rendezvénysorozat alkalmából már adott nálunk sikeres koncertet. Az Ultra High Temperature felállása kapásból ideális: kettejük a kütyükkel, illetve a vinilekkel bajlódik, míg harmadik társuk nagybőgős. Zenéjükben ott a hip-hop, a darenbéz és napjaink méltán népszerű Neue Jazz tánczenéje - ezt így együtt tutira fogják majd a népek. Ennél is érdekesebb, hogy lelkes környezetvédők lévén sokat foglalkoznak zöld témákkal - egyik számuk szövege konkrétan szembenéz a globális felmelegedéssel, de reméljük, nem hagyják szó nélkül a védett madarak macskák általi lemészárlását és a helikopteres szúnyoggenocídiumot sem.

A Szigeten fellépő kiváló magyar dj-ket egyszerűen nincs módunk e helyütt felsorolni, s a neves külföldiek közül is csak néhány érdekes figurát említenénk. Hogy mást ne mondjunk, rövid időn belül már harmadszor hallhatjuk Lee Coombsot, a fentebb már méltatott brit Finger Lickin´ kiadó dettó ángol kitűnőségét - a híres újsulis breakbeat producer és dj leginkább a Cinetrip Labiritmusban pörgeti a lemezeit (augusztus 2., Chi Este) kivilágos kivirradatig. A technoidabb produkciók rajongói találhatnak maguknak érdekességet a leggigantabb partisátorban (Fényár Hangár) is: augusztus 5-én este például Dave Clarke, a brit technolegenda, zeneszerző-producer, remixátor és dj gömbölyíti a lemezeket - amúgy a megszállott technokedvelők ugyanitt már csütörtökön is beleszaladhatnak egy erős menetbe, amikor Jay Denham (auf Detroit), Electric Indigo (auf Berlin) és Dork (auf Frankhegy) fogja a nagyérdeműt transzba kergetni. Végezetül egy nagyon fontos üzemi információ: a kihagyhatatlan goaparti (bocsánat: Trance Progress) utolsó nap éjjel szintén a Cinetrip Labiritmusban prezentáltatik, utána a t. közönség szíveskedik hazamenni és álomba fojtani az addigra remélhetően teljesen felprédált egy hetet.

Minek

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.