"Tiszta eufória"

Neil Tennant (Pet Shop Boys)

  • Bognár Tamás
  • 2006. július 13.

Zene

"Hangosítók, az ének egyáltalán nem szól, a zenéből meg csak a basszust lehet hallani!" - sorakoztak az üzenőfalon az efféle SMS-ek a Volt Fesztivál Pet Shop Boys-koncertje alatt.

"Hangosítók, az ének egyáltalán nem szól, a zenéből meg csak a basszust lehet hallani!" - sorakoztak az üzenőfalon az efféle SMS-ek a Volt Fesztivál Pet Shop Boys-koncertje alatt. Igaz, az előttük fellépő Fun Lovin' Criminalsszal ellentétben ők legalább kényszerszünet nélkül végigjátszhatták a programot, így a popikonnak számító duó még örülhetett is a "csupán" botrányos keverésnek. (Előzőleg pár percre teljesen elszállt a cucc.)

És szemmel láthatólag örültek is. A különben rezzenéstelen ábrázatú énekes, Neil Tennant többet mosolygott, mint az eddigi itthoni fellépésein együttvéve, a helyre kis színpadképet két táncos és három vokalista támogatta, s a végére előkerült egy magyar zászló is Tennant cilinderéből. Szóval, ha csak rajtuk múlik, hibátlan a műsor. (Azért hadd jegyezzem meg rögtön, külföldi sztárok ide vagy oda, show-ban erősebbek vagyunk mindenkinél: idén Szikora a tavalyi produkciójára is rápakolt, mindent vert, de tényleg, még a cultos Ian Astburyt is porba [vagyis a sárba] alázta pörgésileg, arról nem beszélve, hogy a Robi földig érő, kitűzős katonakabátja ezerszer ütősebb darab, mint Neil csili-vili kitüntetéses zubbonya.)

Persze bármennyire is fontos a megszólalás és a körítés, azért elsősorban mégiscsak a Pet Shop Boys zenéje az érdekes, már ha egy olyan érett albummal rukkolnak elő, mint a mostani Fundamental.

*

Magyar Narancs: Sok kritika az eddigi legjobb lemezükről beszél. A minőségre vagy inkább a zenei gyökerekhez való visszatérésre utal a lemezcím?

Neil Tennant: Amit elképzeltünk, azt a legteljesebb mértékben sikerült megvalósítanunk, s ebben nagy szerepe van Trevor Horn produceri munkájának. De hogy "visszakanyarodtunk" volna, azt nem gondolnám: sokkal változatosabb ez az anyag annál, hogy bármelyik korszakunkhoz köthetnénk.

MN: Mi lenne akkor a szintipopot felváltó kategória? Talán az egyre gyakrabban felbukkanó "chamber pop" címke?

NT: Igen, ez elég találó. Epikus kamarapop - bár a Behaviour lemezünkre inkább illett ez a meghatározás.

MN: Az együttes zenei megújulásában felmerül egyáltalán a naprakész hangzások keresése? Tegnap itt az egykori Kraftwerk-tag, Karl Bartos olykor modernebbnek tűnt, mint sok mai elektronikus formáció.

NT: A frissesség nem igazán az új külső forrásokból, inkább egy eredeti inspirációból ered. Emellett élvezet nélkül nem megy, a Pet Shop Boys nem azért zenél, mert aláírtunk egy szerződést. Természetesen megesik, hogy egy-egy lemezfelvételi szakasznak szörnyű a végeredménye, s egyből a kukában landol a szám, mégis, a mai napig mágikus hatással van rám, amikor a stúdiózás végén a "semmiből" előterem egy új dal.

MN: Cirka két évtizede táncoltam utoljára diszkóban a számaikra, ma viszont nehezen találnék olyan nagyobb táncklubra, ahol Pet Shop Boys szól.

NT: Ami azt illeti, Angliában a lemezhez készült remixek elég jól mennek, a Fundamental létezik dupla kiadásban is, és a második CD-jét szeretik a dj-k. Persze értem a felvetést, hiszen az egész klubszcéna gyökeresen megváltozott úgy másfél évtizede, ami annyit tesz, hogy eltűntek a dalok. Egyébként amióta bejött az electroclash Londonba, vannak olyan helyek, mint például a Nag Nag Nag, ahol megint elkezdtek régi és új elektrodalokat játszani.

MN: Ezzel együtt sokan hiányolják az aktuális tánczenékből azt a valamit, amit - szexuális orientációtól függetlenül - szinte csak a melegklubok dj-szettjeiben találnak meg.

NT: Van egy fontos különbség a klubokban játszott pop és a house-nak nevezett műfaj között: a popzene nem drogzene. A mai tánczenében az extasy és a többi tudatmódosító igen fontos tényező, így teljesen másról szól az együttlét. És mivel számos "gay club" játszik drogos muzsikát, én a jó tánczenét nem kötném kifejezetten a meleg kultúrához. Ez a "popdolog" megtörténhet mindenhol, "straight clubokban", rockkoncerteken, bárhol, ahol az emberek összegyűlnek és együtt éneklik a számokat, akármilyen nyálasnak is tűnik sokaknak. A jó popban van egyfajta tiszta eufória, úgy hiszem, ez köti össze az egészet.

MN: Mintha "angyali" tánczenévé próbálná transzformálni a tradicionális diszkót.

NT: Igen, határozottan tetszik a jelző. A vokálok felvételénél néha kifejezetten valamiféle felsőbb, magasabb régiót keresek.

MN: Másfelől meglehetősen "földközeli" a zenéjük, nem egy szociálisan érzékeny, a világ globális problémáival foglalkozó daluk született, mint például a Sodom and Gomorrah Show. Mi aggasztja manapság leginkább?

NT: A szabadságunk elvesztésétől tartok. Olyan veszélyeztető tényezőket említenék, mint a csúcstechnológia ártó szándékú felhasználása, az alapvető emberi szabadságjogokba történő beavatkozás legitimációja "a terror elleni háború" jelszavával, illetve a végsőkig kontrollált társadalmak berendezkedési mintáinak követése. Nagyon veszélyesnek tartom, hogy olyan, gazdaságilag igen sikeresnek látszó országok, mint Kína vagy Szingapúr már nemcsak a politikusok, de a nyugati köznép számára is egyre vonzóbb képet mutatnak.

MN: A 20th century című dalban arról beszél, hogy az emberiség "megoldásai" sokszor rosszabbul sültek el, mint a kezelendő probléma. Mit vár a 21. századtól?

NT: Nem hiszem, hogy létezne egyértelmű válasz erre a kérdésre, de ahogy fajunk ténykedése is rendkívül szerteágazó, a totális rendszerek - nácizmus, szocializmus, a tudomány mindenhatósága, tömegtermelés - előbb-utóbb elbuknak.

MN: Akkor azért csak bízik abban, hogy egyre többen átérzik az Indefinite leave to remain (Meghatározatlan idejű tartózkodási engedély) című fohászát.

NT: Abban a dalban a bürokratikus nyelvezetet fordítottam át személyes imává. Egy Srí Lanka-i barátomtól merítettem az ötletet, ezt a szöveget pecsételik ugyanis az Angliába emigrálók útlevelébe, tehát egyaránt szól a konkrét és a képletes menedékkeresőkhöz.

MN: Mennyire érzi beteljesültnek a zenei küldetését?

NT: Szerintem sok van még hátra.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.