A klasszikus zene népszerűsítésére a doktori disszertációktól kezdve a szakcikkeken át egészen a Reddit kommentfolyamokig számos – valószínűtlen – helyen keresik a megoldást a műfaj művelői vagy épp a rajongók. „A komolyzenei koncert, ha belegondolunk, disszonáns dolog. Elmész egy koncertre, ahol egyenes háttal ülsz, szép, de nagyon kényelmetlen ruhában, és nézel egy zenekart, amelynek tagjai ugyanígy ülnek, egyenes háttal, szép, de kényelmetlen ruhákban és játszanak. Ez azért más közösségi élmény, mint egy Rolling Stones-koncert, ahol leizzadva rekedtre üvölti magát az ember” – foglalja össze Janklovics Péter színész és humorista a Danubia Zenekarral és Hámori Máté karmesterrel közös, A zenegyűlölő című estjeik kiinduló gondolatát. Janklovics és a DZ vezetője közösen találták ki a szimfonikus stand-up koncert koncepcióját. (Az együttes indította el 2023 nyarán a Komolyzene nincs, csak zene van szlogennel futó kampányt is.)
Ezeken a stand-up koncerten a humorista a koncertszituációkon kívül a művek furcsaságaira reflektál vicces kommentárjaival, megfogalmazva a közönség kételyeit, egyúttal válaszolva is rájuk. Nagyon sikeres a projekt, szinte mindig telt házas. „A saját vendégemként eljött valaki úgy, hogy soha nem volt klasszikus zenei koncerten. Utána rám írt, hogy mi is volt az a fuvolaszóló? Mert szeretne rákeresni, annyira tetszett neki. Azt hiszem, ennél markánsabban semmi nem mutatja, hogy célt értünk – osztotta meg Janklovics Péter a saját tapasztalatait. A zenegyűlölőből már a 2.0, az operákkal foglalkozó verzió is évek óta fut, bizonyítva, hogy az ehhez hasonló crossoverek, együttműködések alkalmasak lehetnek az új nézők elérésére. (A sorozat 3.0 címmel idén június végétől a klasszikus filmzenéknek is nekimegy.)
A Danubia a stand-up mellett a talkshow formát is kipróbálta már. A ZeneMűvek edutainer vállalkozás alapítói, Dénes-Worowski Marcell karmester, zenepedagógus, nagybőgős és Seidl Dénes trombitaművész, zenepedagógus A Zene Showja címmel talkshow koncerteket adtak az Akváriumban. Ezeken meghívott vendégekkel, többek közt Lackfi Jánossal, Gundel-Takács Gáborral és Szirmay Gergellyel beszélgettek, a Danubia Zenekar pedig klasszikus zenével reflektált a témákra.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!