Várj, míg sötét lesz! - Autechre a Merlinben (live-act)

  • - minek -
  • 2008. március 20.

Zene

A tájékozatlan emberek, többnyire megfelelő tapasztalatok híján, hajlamosak ódzkodni az elektronikus zenei live-actektől, mondván, hogy ez a fajta muzsika legfeljebb dídzsék keze alá való, a színpadon, nagy nyilvánosság előtt elkövetett kütyünyüstölés és poticsavargatás pusztán kamu - úgy is datról/vincseszterről megy az egész. Ja, és különben is: a jó élő buli nélkülözhetetlen kelléke a húrtépés, extrém esetben a gitártörés és/vagy -felgyújtás, s ki látott már olyat, hogy valaki a térdén zúzza szét a drága laptopot (csak megjegyeznénk: magyar zenésznek a gitár is túl drága) vagy felgyújtson egy samplert. Pedig ritkán tapasztalható varázsa van az olyan alkalmaknak, amikor derék, jóravaló zenemunkások jóvoltából a szemünk előtt s fülünk hallatára születik meg valami egyedi és megismételhetetlen, amikor a legutóbbi album - amúgy egyszerre reménytelen és értelmetlen - reprodukálása helyett az előadó pozitív értelemben meglepi magát és a közönséget.

A tájékozatlan emberek, többnyire megfelelő tapasztalatok híján, hajlamosak ódzkodni az elektronikus zenei live-actektől, mondván, hogy ez a fajta muzsika legfeljebb dídzsék keze alá való, a színpadon, nagy nyilvánosság előtt elkövetett kütyünyüstölés és poticsavargatás pusztán kamu - úgy is datról/vincseszterről megy az egész. Ja, és különben is: a jó élő buli nélkülözhetetlen kelléke a húrtépés, extrém esetben a gitártörés és/vagy -felgyújtás, s ki látott már olyat, hogy valaki a térdén zúzza szét a drága laptopot (csak megjegyeznénk: magyar zenésznek a gitár is túl drága) vagy felgyújtson egy samplert. Pedig ritkán tapasztalható varázsa van az olyan alkalmaknak, amikor derék, jóravaló zenemunkások jóvoltából a szemünk előtt s fülünk hallatára születik meg valami egyedi és megismételhetetlen, amikor a legutóbbi album - amúgy egyszerre reménytelen és értelmetlen - reprodukálása helyett az előadó pozitív értelemben meglepi magát és a közönséget. Pontosan erre volt remek példa az Autechre múlt heti fellépése, amely előítéleteket rombolva, s előzetes várakozásokat is felülmúlva sokunkban állította helyre, amúgy képletesen szólva, az órajelet. De ne szaladjunk ennyire előre, elvégre az est kezdetén még az Autechre-szeánszok (és az általuk is működtetett Gescom formáció élő fellépéseinek) állandó dj-je, Rob Hall szoktatta a jónépet a finoman fragmentált, izgalmas textúrájú zeneszámokhoz. Ezek után az előzenekarként fungáló, egykor a legendás (már nem létező) Mille Plateaux kiadónál (azóta részben más néven, máshol) publikáló SND duó csap a klaviatúrába, ám minimalista hatásokból finoman építkező, tapasztós zenéjüket nem túl sokáig élvezheti a publikum, tekintve, hogy gyorsan lefagy az egyik nélkülözhetetlen Macintosh. Hiába, ilyen nem fordulhat elő egy rockkoncerten: a gitár mindig megszólal, amíg van áram - legfeljebb idővel kihullik az ittas zenész kezéből.

Szerencsére az Autechre-et és bennünket sem hagy cserben a technika s a szerencse: ők sem hagynak sok időt a befogadásra, de amit addig kapunk, az bőven kitart reggelig. Hihetetlenül intenzív, összefogott, dinamikus és megdöbbentő módon mégis táncolható, "lemozogható" zenefolyamba márthatjuk magunkat, ami ellenállhatatlanul szippantja magába a hallgatót. Ráadásul ezúttal csupán egyetlen érzékszervünkre hagyatkozhatunk, elvégre Sean Booth és Rob Brown sok rigolyája közül az egyik, hogy sosem használnak világítást vagy éppen vetítést: ott állnak a színpadon, s a tök sötétben pusztán a villódzó monitorok fénye vetül az arcukba, munkájukba senki bele nem pillanthat, mintha csak tiltott irodalmat másoló szerzetesek lennének. E zenét hallván minden, amúgy is erőltetett kategória értelmetlenné válik. Experimentális? - persze hogy kísérleti és improvizatív is egyben, ugyanakkor érezzük, hogy a két fickó valahogy mégis biztosra megy. Az intelligens tánczene mint különösen mókás kategória pedig sok is, de egyben nagyon kevés is e zene leírásához. Tudhatjuk, hiszen számtalanszor nyilatkozták, hogy nem előre kitervelt elképzeléseket valósítanak meg a színpadon, hanem rendre engednek a gép szellemének. Nos, ezúttal a masinák szaggatott, hektikus, ám alapvetően egyenletes sebességű vágtatásra sarkallták a két koboldszerű hangvarázslót, akik látnivalóan ráleltek minden titkok nyitjára: alapvetően nem a gépet kell programozni, hanem bennünket.

Merlin, március 11.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.