mi a kotta?

Very scanty

  • mi a kotta
  • 2021. január 13.

Zene

„Tudománnyal foglalkozni annyit tesz, mint túlhaladottá válni”

„Tudománnyal foglalkozni annyit tesz, mint túlhaladottá válni” – idézte e sorok írójának a német mondást a nagy ókortörténész, Szilágyi János György, akivel vagy másfél évtizede közölhettünk interjút lapunk hasábjain.

S jóllehet, a két munkaterület között sokkal több közös érintkezési pont nem­igen lelhető, azért ez a mondás a heti zenei ajánlók összehordásának mérsékelten fáradságos tevékenységét végző sajtómunkásra is okvetlenül ráillene. Különösen mostanában, midőn egyik-másik koncert néha már akkorra eltűnik a programból, amikor a nyomda még éppen csak végzett a soros lapszám kinyomtatásával. Ez történt legutóbb a Concerto Budapest angol tematikájú koncertpótlásával is, amelyen a kiváló Matan Porat Britten Zongoraversenyét játszotta volna. Ám mivel az ilyen koncert néha mégsem vész el mindenestől, csupán átalakul, így ezúttal is megkapjuk azt, amit az élet amúgy sajnálatosan ritkán kínál fel számunkra: a második esélyt. A múlt héten emlegetett dátumhoz képest ugyanis, két nappal arrébb, vagyis péntekre – és immár Bach-évnyitó gyanánt ismét meghirdethetjük Keller Andrásék online és díjmentesen megtekinthető vállalkozását. Méghozzá kétszeresen, hiszen előbb Matan Porat szólójával mindjárt három billentyűs Bach-versenymű is felhangzik majd 18 órától, hogy 20 órai kezdettel azután két szvit és egy 21. századi Bach-átirat szólaljon meg a fuvolás Kaczander Orsolya közreműködésével (Zeneakadémia, január 15.).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”