Vízfüggöny - Enya: Amarantine (lemez)

  • Sz. T.
  • 2005. december 15.

Zene

Amióta a Watermark albumról kislemezként világslágerré lett Orinoco Flow hátán beevezett a köztudatba - s azóta bizony már tizenhét év pergett le -, Enya világa elválaszthatatlan a víztől.

Amióta a Watermark albumról kislemezként világslágerré lett Orinoco Flow hátán beevezett a köztudatba - s azóta bizony már tizenhét év pergett le -, Enya világa elválaszthatatlan a víztől. Tengerpart, folyó, óceán, eső, mindenféle nedves dolog tölti ki zenéje végtelen tájait. Nincs ez másképp ötévi szünet után megjelent új albumán sem. A szünet persze relatív, egyik jelentése: munka. Közbecsúszott mindenekelőtt A Gyűrűk Ura első darabjának filmzenéje, aminek nemcsak azért van jelentősége, mert a vásznon pont olyan lélegzetelállító tájképek tűntek fel, mint amelyek Enya atmoszférateremtő képességéért kiáltanak, hanem mert Tolkien fantáziavilága erre az albumra is átszüremkedett: Enya állandó szövegírója, Roma Ryan a korábban használt angol, gael (kelta) vagy latin egyikét sem találta alkalmasnak három dal szövegének megírásához, ezért a Tolkien-féle tündenyelvek példájára meg-alkotta a maga loxian névre keresztelt nyelvét, a hozzá tartozó rovás-írással egyetemben, miként ez a lemez füzetkéjében látható is. (Ahol egyébként angol fordításban olvasható mindhárom loxian nyelven énekelt dal szövege, cseppfolyós motívumokkal, természetesen; Ryan könyvet is írt a nyelvalkotásról, az is most jelent meg: Water Shows The Hidden Heart). Ja, és az egyik szám japánul szól, alighanem egy japán filmzene (Isamu Nakae: Reisei to jonetsu no aida, 2001) folyományaként.

De azt gondolom, Enyánál nem a nyelv, nem a szöveg a lényeg, hanem az a rendkívül finom kép, amit kórusként gyakorta megsokszorozott énekhangja, a vonósok simogató hullámai és pizzicatós ritmusai, a zongora és egyéb billentyűs hangszerek összhangja teremt meg. Folkos dallamvezetés, álomszerű lebegés - emlékszem, egyszer Winkler exkolléga azt ír-ta egy Tracy Chapman-lemezről, hogy elaludt rajta; ha netán alvászavarban szenvedne, használ-hat Enyát is. Ez is egy fülhallgató fel, szem lehuny album. Enya a 2003-ban elhunyt északír BBC-producer, Tony McAuley emlékének ajánlotta, aki elsőként érzett rá a popzene felé elmozduló, Clannad nevű családi folkzenekarból kilépett énekesnő filmzenés vénájára, és rábízta a The Celts című sorozatot, ebből lett aztán Enya első szerzői albuma 1987-ben, majd megjelent a vízjel - azaz a Watermark -, s ettől kezdve a fél világ megtanulta a tökéletes relax márkanevét: Enya.

Warner Music, 2005

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”