DVD

Wagner: A nürnbergi mesterdalnokok

Zene

Bayreuthban Richard Wagneré a színpad, ez magától értetődő, ám Barrie Kosky tavalyi Mesterdalnokok-rendezése az egyes számot többesre cserélte.

Bayreuthban Richard Wagneré a színpad, ez magától értetődő, ám Barrie Kosky tavalyi Mesterdalnokok-rendezése az egyes számot többesre cserélte. Szó szerint Richard Wagnerekkel van tele a színpad, gyermekkel, ifjúval és korossal: az ő maszkját viseli Walther von Stolzing és David, no és természetesen Hans Sachs is. A Wahn­fried gunyoros életképével induló előadás Wagnerei többnyire a mester zongorájából másznak elő, s a játékban szerepet kap Cosima (mint Eva), Liszt Ferenc (mint Pogner), valamint Wagner holtig hűséges famulusa, a karmester Hermann Levi is. A zsidó Levinek Beckmesser szerepe jut, hiába is húzódozna, s innen nekilendülve Kosky rendezése eléggé messzire merészkedik. A második felvonást záró éjszakai csődület során pár percre egy hatalmas, a náci hecclap, a Der Stürmer karikatúráit idéző rabbibábu magasodik a szereplők fölé, a harmadik felvonás meg egyenesen a nürnbergi per tárgyalótermében játszódik. Drasztikusan meghökkentő, szépen végiggondolt – és túl sok: Bayreuth legelső zsidó rendezőjének koncepciója, minden érzéki és anyaggazdagságával együtt is, némiképp irritáló hatású. Nem úgy, mint Philippe Jordan vezénylése, mert az egyszerre biztos kezű, autentikus és felvillanyozóan friss szellemű, s ezek a karmesteri erények Bayreuthon innen és túl is ritkaságszámba mennek mostanság. A szereplőgárda többsége igen jól, néhányan meg egyenesen nagyszerűen teljesítenek: mindenekelőtt Sachs és Beckmesser alakítói, vagyis Michael Volle és a színészként külön is lenyűgöző Johannes Martin Kränzle. Ahogy az más Mesterdalnokok-előadásokon is gyakran megesik: a két tenorista közül David (Daniel Behle) meggyőzőbb, mint Walther, akinek szólamát ezúttal a váltig kiábrándító hangszínű Klaus Florian Vogt énekli. Anne Schwanewilmsnek (Eva) pedig a tapsrendben jut még némi búúú!-zás is, noha a Cosima-imitációja amúgy szépen sikerült.

Deutsche Grammophon (2 DVD), 2018


Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.