web - ÖRKÉNY-HONLAP

  • - urfi -
  • 2009. április 16.

Zene

Korántsem kézenfekvő, hogy a nemzeti literatúra klasszikusainak a nemzeti könyvtár készítsen emlékoldalt. Érezhető némi zavar: kinek a dolga virtuális létet adni a magyar irodalomnak.
Korántsem kézenfekvõ, hogy a nemzeti literatúra klasszikusainak a nemzeti könyvtár készítsen emlékoldalt. Érezhetõ némi zavar: kinek a dolga virtuális létet adni a magyar irodalomnak. A tét nyilvánvaló: ma már mindenki a neten keres elõször, és a többség nem is lép tovább, ha tehát nincs egy vonzó és informatív honlap, az alkalmi érdeklõdõ vélhetõleg hagyja a fenébe az egészet. A helyzet nem túl rózsás, de nem is reménytelen. Eszünkbe juthatnak a Litera.hu írólapjai kortárs jeleseinkrõl, a Petõfi Irodalmi Múzeum Márai- és Nyugat-gyûjteménye, és az Örkény-homepage-ért felelõs OSZK-nak sem ez az elsõ próbálkozása: Lázár Ervin és a Nyugat emléke elõtt is tisztelegtek már. Mert elvileg ez a cél: az impresszum tanúsága szerint a múlt szerdán üzembe helyezett és bemutatott lap "tiszteleg" az író munkássága elõtt. Ami elsõre ijesztõen hangzik, de nem ilyen rossz a helyzet: a készítõk nem kozmetikáznak és nem fényeznek jobban a kelleténél. Örkény Rákosi-korszak alatti szereplése a helyén van kezelve, és teret kapnak erõs vélemények is: tetszetõs, hogy a korrekt kis életrajz kivezetõ linkjei között a híres 56-os rádióbeszédtõl egy interjúig, valamint György Péter és Rab László a kérdést tágabb kontextusba helyezõ cikkeihez jutunk. A külalak hármas alá: régimódi dolgozószobába érkezünk, írógép és fáradt lámpa fogad. Az aktív, olvasható felület túl kicsi, de nagyobb baj, hogy meglehetõsen statikus is. Az interaktivitásnak pedig nyomát sem találjuk, a keresgélõ diákok legfeljebb a multimédiás anyaggal vigasztalódhatnak, ha majd feltöltik egyszer. Adatszolgáltatásnak viszont kiváló, a nagyszerû bibliográfiák a kutatók hasznára válnak. Akad azért néhány csemege, képek és hangfelvételek, és bár el tudnék képzelni jobbat, de a semmihez képest nagy elõrelépés ez a rengeteg munkával készült, összességében használható honlap.

http://orkeny.oszk.hu

*** és fél

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.