2 az 1-ben

A szerk.

Ha jól számoljuk, a múlt hét végén a szocpárt miniszterelnök-jelöltet választott magának 2010-re.
Ha a kormánypártok támogatottsága úgy 2008 vége felé nem megy 25 százalék alá, és nem lesz emiatt rendkívüli kongresszus, a következő tisztújító rendezvényét az MSZP 2009-ben, az EP-választások előtt tartja (aztán még egy hasonlót utána). Vagyis szűk egy évvel a választások előtt: és egyiket sem neveznénk ideális időpontnak Gyurcsány leváltására. (Medgyessyt egy év alatt, azaz 2001 késő tavaszától fel lehetett építeni - csakhogy akkor a szocialisták ellenzékben voltak. Valószínűtlen, hogy 2009-ben az MSZP vállalná a miniszterelnök-cserét és a vele járó bonyodalmakat, például a koalíciós partner meggyőzését; vagy annak beismerését, hogy a háta mögött lévő három évet komplettül elkúrta.)

Ebből a szempontból volt jelentősége annak, hogy most a kormányfő legalább háromnegyedes többséget óhajtott (és tudott) maga mögé varázsolni. Időt kapott. Ellenállítást a kongresszuson senki nem tett, mindössze Szili Katalin közölt az esemény előtt egy cikket a Népszavában, ami valódi baloldali manifesztum és programcsíra. Az egyik felét különféle Orbán-beszédekből kopipésztezte a szerző, a másik felét pedig globalizáció- és kapitalizmusellenes röpiratokból. És a 89 százalék nem csak a belső ellenzéket tette helyre: ha valaki a jobboldalon táplált is illúziókat arról, hogy Gyurcsányt a márciusi tüntetések hatására csak leveszi majd a párt, most elgondolkodhat ítélőképességének józanságáról.

Elszánt reformpolitikája megvalósításakor a kormányfő maga mögött tudhatja szeretett pártjának kis híján egyöntetű, lelkes támogatását.

Ezt a képet azért árnyalnánk kissé.

Nehéz ugyanis szabadulni az érzéstől, hogy a két partner - Gyurcsány és a párt - még mindig nem tudja, meddig bízhat meg a másikban. Igen, a szocpárt erős Orbán és a Fidesz ekézésében, s valahányszor az ellen Ferencre támad, nem habozik öntestével védelmezni őt. Sőt, még ezen túl is szeretik egymást. Megy a nyalomaszád. De azért ha az egyik leugrik a közértbe, úgy, hogy közben a másik otthon marad, mindig lesz benne egy kis félsz, amikor a kulcsot bedugja a zárba, hogy a másik ott van-e még és nem tűnt-e el, hóna alatt a mosógéppel, a DVD-lejátszóval meg a Sinkó Ervin Optimisták c. művének 242. és 243. oldala közé dugott készpénzzel. Nem is volt vidám a kongresszus, az új pártelnököt gyér taps köszöntötte.

Az enyhe, kölcsönös gyanakvásra mind a két félnek megvan a maga oka.

Igaz, hogy alig akad olyan fontos szocialista politikus, parlamenti képviselő, aki kérdésre válaszolva ne biztosítaná a közönséget arról, hogy nagy híve a reformoknak. De ha nem kérdezik őket, szívesebben oldalognak el a helyszínről, hümmögnek, és a cipőjük orrát nézik. Nem okvetlen köveznénk meg őket ezért. Egyrészt a kormányfő sem zsibbasztotta hülyére az agyukat az intézkedések átfogó magyarázatával (pedig ezeket nekik kell megvédeniük a saját körzetük választói előtt). Másrészt meg a Tony Blair-féle baloldaliság, vagy akár az Európai Unió baloldalisága még mindig olyan idegenül hat ebben az országban. Amíg az igazságosságról van szó, még menne is a dolog. De a verseny, vagy az egyéni kezdeményezés üdvözítő mivoltáról, vagy az öngondoskodásról papolni a grassroot-nak - szegény, vagy majdnem szegény embereknek, vagy a hardcore MSZP-s nyugdíjasoknak - nem túl hálás feladat, különösen hogy egyelőre mindezt a nincs, erre már nem jut, elfogyott szófordulatok társaságában kell előadni.

De az sem megoldás, hogy minden csip-csup reformintézkedés indoklásáért a kormányfőhöz rohangáljon a lakosság. A hétvégi 89 százalékos támogatás - hacsak nem akar a párt tökhülyének mutatkozni - e helyzeten is változtathat. Lejönni a tripről most már sokkal nagyobb bukás lenne, mint végigcsinálni. És ha már elkezdték, ha már ezt választották, jobban is odatehetnék magukat. Ha az új pártelnök nem is kapott szabad kezet a párt átszabásához, Gyurcsány pártelnök nyilván jobban védheti Ferenc kormányfő hátát, s jobban ösztökélheti e kormányfő támogatására is a pártot, mint egy olyan pártelnök, aki nemhogy nem Gyurcsány, de még csak nem is Ferenc.

Míg egy csepp gyanakvás sem marad szívükben egymás iránt!

Figyelmébe ajánljuk

Kihívója akadt Gyurcsány Ferencnek

  • narancs.hu

„Lehet Ferivel menni a Minecraftba építgetni, meg lehet jönni feltámasztani a baloldalt” – fogalmazott a 30 éves Abd El Rahim Ali, aki a párt elnöke lenne.