2 az 1-ben

A szerk.

Ha jól számoljuk, a múlt hét végén a szocpárt miniszterelnök-jelöltet választott magának 2010-re.
Ha a kormánypártok támogatottsága úgy 2008 vége felé nem megy 25 százalék alá, és nem lesz emiatt rendkívüli kongresszus, a következő tisztújító rendezvényét az MSZP 2009-ben, az EP-választások előtt tartja (aztán még egy hasonlót utána). Vagyis szűk egy évvel a választások előtt: és egyiket sem neveznénk ideális időpontnak Gyurcsány leváltására. (Medgyessyt egy év alatt, azaz 2001 késő tavaszától fel lehetett építeni - csakhogy akkor a szocialisták ellenzékben voltak. Valószínűtlen, hogy 2009-ben az MSZP vállalná a miniszterelnök-cserét és a vele járó bonyodalmakat, például a koalíciós partner meggyőzését; vagy annak beismerését, hogy a háta mögött lévő három évet komplettül elkúrta.)

Ebből a szempontból volt jelentősége annak, hogy most a kormányfő legalább háromnegyedes többséget óhajtott (és tudott) maga mögé varázsolni. Időt kapott. Ellenállítást a kongresszuson senki nem tett, mindössze Szili Katalin közölt az esemény előtt egy cikket a Népszavában, ami valódi baloldali manifesztum és programcsíra. Az egyik felét különféle Orbán-beszédekből kopipésztezte a szerző, a másik felét pedig globalizáció- és kapitalizmusellenes röpiratokból. És a 89 százalék nem csak a belső ellenzéket tette helyre: ha valaki a jobboldalon táplált is illúziókat arról, hogy Gyurcsányt a márciusi tüntetések hatására csak leveszi majd a párt, most elgondolkodhat ítélőképességének józanságáról.

Elszánt reformpolitikája megvalósításakor a kormányfő maga mögött tudhatja szeretett pártjának kis híján egyöntetű, lelkes támogatását.

Ezt a képet azért árnyalnánk kissé.

Nehéz ugyanis szabadulni az érzéstől, hogy a két partner - Gyurcsány és a párt - még mindig nem tudja, meddig bízhat meg a másikban. Igen, a szocpárt erős Orbán és a Fidesz ekézésében, s valahányszor az ellen Ferencre támad, nem habozik öntestével védelmezni őt. Sőt, még ezen túl is szeretik egymást. Megy a nyalomaszád. De azért ha az egyik leugrik a közértbe, úgy, hogy közben a másik otthon marad, mindig lesz benne egy kis félsz, amikor a kulcsot bedugja a zárba, hogy a másik ott van-e még és nem tűnt-e el, hóna alatt a mosógéppel, a DVD-lejátszóval meg a Sinkó Ervin Optimisták c. művének 242. és 243. oldala közé dugott készpénzzel. Nem is volt vidám a kongresszus, az új pártelnököt gyér taps köszöntötte.

Az enyhe, kölcsönös gyanakvásra mind a két félnek megvan a maga oka.

Igaz, hogy alig akad olyan fontos szocialista politikus, parlamenti képviselő, aki kérdésre válaszolva ne biztosítaná a közönséget arról, hogy nagy híve a reformoknak. De ha nem kérdezik őket, szívesebben oldalognak el a helyszínről, hümmögnek, és a cipőjük orrát nézik. Nem okvetlen köveznénk meg őket ezért. Egyrészt a kormányfő sem zsibbasztotta hülyére az agyukat az intézkedések átfogó magyarázatával (pedig ezeket nekik kell megvédeniük a saját körzetük választói előtt). Másrészt meg a Tony Blair-féle baloldaliság, vagy akár az Európai Unió baloldalisága még mindig olyan idegenül hat ebben az országban. Amíg az igazságosságról van szó, még menne is a dolog. De a verseny, vagy az egyéni kezdeményezés üdvözítő mivoltáról, vagy az öngondoskodásról papolni a grassroot-nak - szegény, vagy majdnem szegény embereknek, vagy a hardcore MSZP-s nyugdíjasoknak - nem túl hálás feladat, különösen hogy egyelőre mindezt a nincs, erre már nem jut, elfogyott szófordulatok társaságában kell előadni.

De az sem megoldás, hogy minden csip-csup reformintézkedés indoklásáért a kormányfőhöz rohangáljon a lakosság. A hétvégi 89 százalékos támogatás - hacsak nem akar a párt tökhülyének mutatkozni - e helyzeten is változtathat. Lejönni a tripről most már sokkal nagyobb bukás lenne, mint végigcsinálni. És ha már elkezdték, ha már ezt választották, jobban is odatehetnék magukat. Ha az új pártelnök nem is kapott szabad kezet a párt átszabásához, Gyurcsány pártelnök nyilván jobban védheti Ferenc kormányfő hátát, s jobban ösztökélheti e kormányfő támogatására is a pártot, mint egy olyan pártelnök, aki nemhogy nem Gyurcsány, de még csak nem is Ferenc.

Míg egy csepp gyanakvás sem marad szívükben egymás iránt!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.