A szerk.

A díszegyetem

A szerk.

Díszpolgári címet (Civis Honoris Causa) adományozott a Debreceni Egyetem (DE) Vlagyimir Vlagyimirovics Putyin orosz elnöknek.

Erről augusztus 18-án elektronikus szavazáson, állítólag 90 százalék feletti többséggel döntött az intézmény 70 fős szenátusa. A plecsnit nyilván nagy csinnadrattával adták volna át, de Vlagyimirt kevéssé hatotta meg, hogy a türkmén, azeri, örmény, görög címei mellé egy magyart is besuvaszthat a vitrinbe, közvetlenül a mélabús porcelánhattyú mögé – végül el sem ment Debrecenbe. Budapesten, egy dzsúdómeccs és Orbán között vette át az elismerést.

A díszpolgárság viszonylag új módi Debrecenben, Putyin előtt csak ketten kaptak ilyet: 2014-ben Habsburg György, tavaly pedig Rudolf Schuster volt szlovák köztársasági elnök. Díszpolgárrá az válhat, aki „kimagasló művészeti, közéleti tevékenységet fejt ki”, vagy „munkásságával, erkölcsi, anyagi támogatásával” öregbíti az egyetem jó hírnevét. Putyin esetében Paks II.-t említi az indoklás, pontosabban azt, hogy az egyetem és a Roszatom között a nyáron kötött stratégiai szerződés szerepet szán a debreceni képzésnek a projekt „szakember-utánpótlásában”. A döntésről lapzártánkig egyedüliként nyilatkozó Körösparti Péter, a hallgatói és doktorandusz-képviselet elnöke szerint a kitüntetés nem Putyin politikai tevékenységének szól. Igény azért erre is volt, Körösparti például a hvg.hu-nak fejtette ki, hogy mélyen egyetért a Krím annektálásával, és elítéli az ukrán kormány támogatását.

A már nem is annyira ifjú HÖK-ös legalább nyíltan beleállt a dologba, ellentétben az intézmény vezetőivel, akik nemigen akarnak megalázott, petícióval és Facebook-kampánnyal tiltakozó hallgatóik szemébe nézni. Mellesleg nem ez az első alkalom, amikor a DE vezetősége kifogástalanul igazodik a kormány aktuá­lis érdekeihez. 2015-ben a Fidesznél jól fekvő Mocsai Lajost dobták meg díszdoktori címmel (neveléstudományból!), ami pontokban is kifejezhető előnyt jelentett a kézilabdaedző professzori kinevezésénél. Látványosan a kormány mellé álltak CEU-ügyben is, „jelentős versenyelőnyként” értékelték a kettős diplomakiadási jogot, és egyenlő feltételeket követeltek. Bács Zoltán kancellár konkrétan az „I stand with UD” feliratot applikálta profilképére a botrány legforróbb óráiban.

Debrecenben biztosra mehet a kormány, ott nemcsak a kancellárt, hanem a rektort is ők választották ki. 2013-ban hiába kapta első körben a legkevesebb szenátusi voksot Szilvássy Zoltán, Balog miniszter, akkor még meglévő jogkörével élve, őt ültette a rektori székbe. Pályázatában Szilvássy halál komolyan a „Helyi Együttműködés Rendszerének” keresztelte az egyetem átalakítására vonatkozó elképzeléseit. Az idén egyedüli pályázóként kezdhette meg második ciklusát.

A szomorú igazság az, hogy a Debreceni Egyetem nem kivétel, inkább csak kirívó példa. A felsőoktatási törvény 2011-es elfogadása óta a kormány anyagi kivéreztetéssel, a pénzek önkényes osztogatásával, kancellárokkal, keretszámokkal, szakok, karok megszüntetésével tartja sakkban az egyetemeket. Az autonómia eltűnőben, a visszabeszélés ritkaságszámba megy. Egy nemzetközi hallgatóságra hajtó intézmény simán gesztust tesz Putyin nyugati szankciók alatt álló rezsimjének, ha azzal jó pontokat szerezhet Orbán Viktornál.

A debreceni gyalázattal a saját jelene és jövője vált világosan értelmezhetővé a magyar felsőoktatás minden szereplője számára; annak is, aki eddig szemérmesen inkább tudomást sem vett a 2010 óta tartó presszióról. Senki nem védekezhet azzal többé, hogy ő nem látta, nem tudta. Ez a magatartás többé nem naivitás, nem is elegáns elvonulás az elefántcsonttoronyba, hanem szimpla gyávaság.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.