A szerk.

A nyírségi légihíd

A szerk.

„Kinyitottam az erdőt, a természetet” – nyilatkozta a sorok közül jól kiérezhető megbántottsággal a HAON nevű izének, felületnek – újságot engedelmükkel nem írnánk – Filemon Mihály agrárvállalkozó, a Hajdú-Bihar megyei Nyírmártonfalva polgármestere, amikor a felületen végre elmondhatta meglátásait a pár nap alatt híressé vált lombkoronaösvényről, illetve az őt emiatt ért támadásokról.

Mit nyitottál ki, bazmeg? Az erdőt? Milyen erdőt? – rezzen fel bóbiskolásából a Magyarország dolgos hétköznapjairól szóló efféle hírekbe lassan beletompuló olvasó. – Hisz kivágtad a fákat! Az összeset!

Hadházy Ákos szíves tényfeltárása révén értesültünk arról a minap, hogy a polgi az Európai Uniótól szipkázott pénzeszköz (röpke 60 millió) felhasználásával a saját birtokán, saját maga fővállalkozói közreműködésével, a saját maga által kitermelt fák (vö: ’erdő’) után maradt, csupasz földdarabon 4 méter magas, 50 méter hosszú, és 1,1 méter széles ún. lombkoronaösvényt húzott fel. Az RTL Klub riportja és az Átlátszó által citált helyi források szerint elég szar minőségben; az építmény meglehetősen rozogának tűnik. A beruházás célja a pályázat szerint „erdei ökoszisztémák funkciói­nak fejlesztése” volt.

A polgi mindenestre számított fentebb megfogalmazott kérdésünkre, mert hozzászólásában előrebocsátotta ezt is: „Aki ismeri az erdőgazdálkodás alapjait, az nem csodálkozik azon, hogy egy kivágott erdőben van egy lombkoronasétány.” Aki tehát csodálkozik azon, hogy a semmi közepén van egy 50 méteres fahíd, amiről fákat kéne néznie a hídon áthaladóknak, de a fákat kivágták, hogy részben az azokból befolyt pénzen felépítsék a kivágott fák jobb szemügyre vételére szolgáló hidat, az maximum azért teheti ezt, mert fogalma sincs az erdőgazdálkodás alapjairól.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.