A nagy kérdés

A szerk.

Hogy a Magyar Gárda a következő választásokig mivel próbálkozik majd, sejthető. Forradalmi igyekezetük alig palástolható, ugyanakkor láthatóan feszélyezi őket jogrendünk. A rasszista uszítás, a (névtelen) fenyegetőzés, az egyenruhás masírozás belefér, más aligha.

Hogy a Magyar Gárda a következő választásokig mivel próbálkozik majd, sejthető. Forradalmi igyekezetük alig palástolható, ugyanakkor láthatóan feszélyezi őket jogrendünk. A rasszista uszítás, a (névtelen) fenyegetőzés, az egyenruhás masírozás belefér, más aligha. Mondjuk részt vesznek - új egyenruhájukban - az őszi (tavaszi, jövő őszi stb.) tüntetéseken, és ott csúnya szavak ismételgetésével próbálják távozásra bírni a kormányt: ám ez talán kevéssé fog jólesni azoknak a nem nyilas tüntetőknek, akik maguk is azért mennek, hogy távozásra bírják a kormányt. Ha a Gárda akár e tüntetéseken, akár csak úgy, szabadidős elfoglaltság gyanánt bármiféle szervezett erőszakos cselekményen törné a fejét vagy másét, akkor minden bizonnyal teljes szigorával fog rá lesújtani a törvény. A lehetőségeik tehát korlátozottak, és ezzel ők is tisztában vannak: a demokrácia, minden látszólagos törékenysége ellenére igenis nagy potenciállal rendelkezik ahhoz, hogy ellenségeit semlegesítse. Ezzel a magunk részéről megválaszoltnak is tekintjük a "félelmetesek-e a neonyilasok" kérdést. Nem félünk, és rendületlenül bízunk demokratikus intézményrendszerünkben.

Ami persze nem jelenti azt, hogy az iméntiek végiggondolása után el is felejthetjük az egészet.

A demokráciák akkor szoktak megbukni, ha a választók többsége vagy közel többsége nem demokratikus pártokat vagy személyeket óhajt a hatalomban látni; és az ilyen pártok vagy személyek akkor tudják meggyőzni igazukról a választók többségét vagy közel többségét, ha túl kevés demokrata marad az illető országban. A Jobbik - mivel mást nem tehet - ugyancsak parlamenti úton kívánja növelni befolyását, illetve szert tenni (a) politikai hatalomra. Ahhoz, hogy ezt a demokratikus politikusok, legyenek bár liberális, baloldali vagy jobboldali-konzervatív beállítottságúak, megakadályozhassák, cselekedniük kell. Bármilyen marginálisnak is tűnjenek most a fasiszták, a radikális organikus nacionalizmus képes lehet nagy tömegek mozgósítására.

A baloldali és liberális pártok kétségkívül egyszerűbb helyzetben vannak, az elhatárolódás nem is lehet kétséges. Mindig nehezebb a konzervatív pártok dolga. A szélsőjobboldal Magyarországon is a mindenkori legerősebb jobboldali párt számára volt - és maradt - probléma. Így volt ez az antalli MDF idején is. Az alapkérdés ugyanis 1990 óta változatlan. Miként gyűjthetők be a szélsőjobbos választók voksai úgy, hogy a nekik tett gesztusok ne riasszanak el nagy számú mérsékelt szavazót?

A Fidesz jelenlegi, rendkívül heterogén táborát egyben tarthatja a közös ellenségkép. Ez köszöni, meg is lenne; de pusztán ennyi nem elegendő. Az eddigi jobboldali kormánykoalíciók rendre szétestek, dacára annak, hogy ugrásra készen állt a nemzetrontó baloldal. És az egyetlen táborba álmodott új többség egyes részei most is el-elkóborolnának a nyájtól. De ahogy a magyar társadalomra sem az 56 hadfi jelenti a legnagyobb veszélyt, úgy a Fidesz hatalmi ambícióit sem ők fenyegetik. Hanem az a sokszor 56 választó, akik komfortérzetéhez hozzátartozik, hogy másokat nyíltan büdöszsidózni meg vesszentrianonozni halljanak. Akik több bátorságot várnak Orbántól, még egyértelműbb beszédet a közös (komcsi, zsidó) ellenségről. Velük nem tud mit kezdeni a Fidesz; az ő kedvükért kell élettérről meg génekről hadoválni vagy fasiszta eszméket propagáló orgánumokat kaserolni. És ezzel párhuzamosan persze látványosan föllépni ugyanezen szélsőségek ellen - a náciktól mégiscsak undorodó közönség, meg a jó nemzetközi hírnév érdekében. Mert hát masírozhattak látványnácik Budapesten a Fidesz-kormány alatt? Nem. Nem a Fidesz oktatási minisztere javasolta a Holokauszt-emléknap iskolai bevezetését? De bizony, ő javasolta.

Ha jóhiszeműek vagyunk, a Fidesz e lehetetlen stratégiai szituációban félreérthetetlenül igyekezett fölmutatni a maga szilárd demokratikus meggyőződését. Ha rosszhiszeműek: a szélsőjobbal annyi kompromisszumot kötő Fidesz legalább a látszatát igyekezett fenntartani annak, hogy semmi köze "ezekhez".

De ez így nem megy. A földuzzasztott szavazóbázis szélét megtartani csak időnkénti félreérthetetlen megnyilatkozásokkal lehet. Ha viszont e választók többre vágynak - például fekete egyenruhára meg árpádsávos karszalagra -, akkor baj van, mert erre valamit a pártnak mondania kell. Érdemes követni, mint alakult a Fidesz reakciója az utóbbi napokban Gárda-ügyben. A semmitmondó, az őszi "terrorral" példálódzó nyilatkozatokat mind "bátrabb" szélsőjobbellenes mondatok követték (miközben persze az egész talán csak Gyurcsány újabb provokációja volt). Az 56 gyászhuszár olyan döntési helyzet elé állítja a pártot, amely egyértelművé teszi a fideszes duplafenekű beszéd abszurditását, s az egész szituáció tarthatatlanságát. A "nagy" MDF óta tartja magát a jobboldalon az a nézet, hogy a szélsőjobb integrálása nélkül az MSZP nem legyőzhető. De hoz-e annyit a szélsőjobbos választók táborba terelése és ott tartása, s az emiatt alkalmazott kétkulacsos politika, mint amennyit ugyanezen akciók miatt veszíthet a Fidesz a mérsékelt bizonytalanok körében? Akármit is mutatnak az aktuális közvélemény-kutatások, 2010-ben ismét szoros verseny lesz a két nagy párt között. Néhány százaléknyi szavazat dönt majd. Ebben szinte biztosak vagyunk. Abban viszont nem, hogy annyi kudarc után fölmerült-e már bármelyik fideszes politikus fejében: felül lehetne vizsgálni e stratégiát, és a szélsőjobboldalt végre úgy kezelni, ahogyan kell: egyértelmű kiközösítéssel.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?