A szerk.

Az NDK odavág

A szerk.

Orbán Viktor Berlinben tárgyalt a német kancellárral, és az egész a kutyát se érdekelte.

A közönségnek ugyanis a legkisebb gondja is nagyobb most annál, hogy a magyar srác maradhat-e az Európai Néppártban. Sokkal jobban tartanak attól, hogy a nagyobbik német kormánypárt ezentúl odahaza is egy hajóban fog evezni a szélsőségesekkel. Történt ugyanis, hogy a Kereszténydemokrata Unió (CDU) egyik helyi szervezete – ha szőrmentén is, de – összeborult a szélsőjobbal.

A múlt héten harmadszorra futottak neki az októberi tartományi választáson mandátumot nyert pártok annak, hogy végre megválasszák a keletnémet Türingia miniszterelnökét. A tartományt 2014 óta a szélsőbaloldali Die Linke képviselője, Bodo Ramelow koalícióban vezette a szociáldemokratákkal és a zöldekkel. Ramelow a tartomány legnépszerűbb politikusa, a felmérések szerint a helyiek 67 százaléka vélekedik pozitívan a munkájáról. Tavaly ismét az ő pártja lett a legerősebb parlamenti erő, de a kormányalakításhoz szükséges többség már nem volt meg a baloldalon – 23 százalékot szerzett ugyanis a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD), amellyel elméletben egyik demokratikus párt sem akarna együttműködni. Bár Ramelow pragmatikus vezető, aki a szocdemektől főként elismerést, pártja balszárnyától pedig kritikát kapott, a kereszténydemokrata CDU-nak ez mit sem számít, az erősödő szélsőjobbos veszély mellett is elutasította (sőt, még mindig elutasítja) azt, hogy bármilyen módon támogassa az egykori kommunista állampárt utódjának tekintett Die Linkét.

A balhé azután robbant ki, hogy az AfD helyi szervezete a múlt heti szavazáson az utolsó pillanatban kihátrált a saját jelöltje mögül, és arra a szabaddemokrata (FDP-s) Thomas Kemmerichre szavazott, akit a CDU is támogatott – ezzel biztosítva számára az abszolút többséget. Kemmerich el is foglalta a miniszterelnöki posztot, amit liberális ujjongás és kereszténydemokrata gratulációözön követett. Pedig a háború utáni Németország legfontosabb politikai tabuja látszott megdőlni: még ha „csak” egyetlen tartományban is, de a jobbközép centrum beadta a derekát, és a szélsőjobboldallal lépett együttműködésre. A helyzetet súlyosbítja, hogy Christian Lindner FDP-elnök és Annegret Kramp-Karrenbauer CDU-elnök is tudtak az AfD tervéről. Utóbbi próbálta ugyan lebeszélni a liberális pártvezért a súlyos morális aggályokat felvető lépésről, ám kérését figyelmen kívül hagyták. Az éppen Dél-Afrikában tartózkodó Merkel kancellárnak kellett a távolból rendet tennie: rögtön lemondatta a keleti tartományokért felelős államtitkárt, aki azt megelőzően Twitteren gratulált a mérsékeltek és a szélsőjobb összeborulásához, és elérte, hogy Kemmerich csak átmenetileg vezesse a tartományt, addig, amíg a demokratikus erők meg nem egyeznek az új miniszterelnök személyéről.

A történtek után Kramp-Karrenbauer bejelentette, hogy se a kancellári székért nem indul, se pártelnök nem marad (mint mondta, egyes párttársai még nem tisztázták, milyen kapcsolatban akarnak állni az AfD-vel), Merkel pedig „a legnagyobb tisztelettel” tudomásul vette a kollegina döntését. Mindez súlyos következményeket vetít előre.

A 2015-ös menekültválság óta egyre többen támadják a pártján belül Merkelt, sokan úgy vélik, ha nem ő vezette volna 18 éven keresztül a pártot, és nem ő a kancellár az elmúlt 15 évben, akkor az AfD se lenne ma ennyire erős; és a CDU sem veszítene támogatottságából minden egyes választáson. Különösen nagy figyelem hárul a párt konzervatívabb szárnyára, az úgynevezett Érték Unióra (WerteUnion), amelyet a bírálói az „AfD segédcsapatának” tekintenek. Merkel emberének visszalépése azt is jelentheti, hogy a kancellár politikai karrierje már negyedik mandátumának lejárta előtt véget ér. Annak ellenére buktathatja meg saját pártja, hogy még mindig ő a legnépszerűbb politikus az országban – ráadásul a koalíciós partner SPD sem szeretné más kereszténydemokrata kancellár mellett folytatni a kormányzást. A kormányfőváltás tehát nagy valószínűséggel előrehozott választásokhoz vezetne.

Márpedig a Merkel utáni CDU egyetlen irányba fordulhat csak, hogy az elcsatangolt nyájat visszacsábítsa a karámba – a közép felől jobbra. Az erősen Merkel-kritikus, kőkonzervatív ügyvéd, Friedrich Merz már be is jelentkezett a versenybe. A történelmi analógiák a korral, amikor a német konzervatív jobboldal a nácik hatalomátvétele előtt kövezte ki az utat, persze nemcsak elhamarkodottak, de felelőtlenek is lennének; s az sem túl valószínű, hogy ez az új CDU épp az EPP legnagyobb otthoni sikerekkel büszkélkedő tagpártjának stratégiáját akarná másolni. De a fordulat nemcsak Németországon, hanem Európa egészén is nyomot fog hagyni.

 

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.