A szerk.

Az NDK odavág

A szerk.

Orbán Viktor Berlinben tárgyalt a német kancellárral, és az egész a kutyát se érdekelte.

A közönségnek ugyanis a legkisebb gondja is nagyobb most annál, hogy a magyar srác maradhat-e az Európai Néppártban. Sokkal jobban tartanak attól, hogy a nagyobbik német kormánypárt ezentúl odahaza is egy hajóban fog evezni a szélsőségesekkel. Történt ugyanis, hogy a Kereszténydemokrata Unió (CDU) egyik helyi szervezete – ha szőrmentén is, de – összeborult a szélsőjobbal.

A múlt héten harmadszorra futottak neki az októberi tartományi választáson mandátumot nyert pártok annak, hogy végre megválasszák a keletnémet Türingia miniszterelnökét. A tartományt 2014 óta a szélsőbaloldali Die Linke képviselője, Bodo Ramelow koalícióban vezette a szociáldemokratákkal és a zöldekkel. Ramelow a tartomány legnépszerűbb politikusa, a felmérések szerint a helyiek 67 százaléka vélekedik pozitívan a munkájáról. Tavaly ismét az ő pártja lett a legerősebb parlamenti erő, de a kormányalakításhoz szükséges többség már nem volt meg a baloldalon – 23 százalékot szerzett ugyanis a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD), amellyel elméletben egyik demokratikus párt sem akarna együttműködni. Bár Ramelow pragmatikus vezető, aki a szocdemektől főként elismerést, pártja balszárnyától pedig kritikát kapott, a kereszténydemokrata CDU-nak ez mit sem számít, az erősödő szélsőjobbos veszély mellett is elutasította (sőt, még mindig elutasítja) azt, hogy bármilyen módon támogassa az egykori kommunista állampárt utódjának tekintett Die Linkét.

A balhé azután robbant ki, hogy az AfD helyi szervezete a múlt heti szavazáson az utolsó pillanatban kihátrált a saját jelöltje mögül, és arra a szabaddemokrata (FDP-s) Thomas Kemmerichre szavazott, akit a CDU is támogatott – ezzel biztosítva számára az abszolút többséget. Kemmerich el is foglalta a miniszterelnöki posztot, amit liberális ujjongás és kereszténydemokrata gratulációözön követett. Pedig a háború utáni Németország legfontosabb politikai tabuja látszott megdőlni: még ha „csak” egyetlen tartományban is, de a jobbközép centrum beadta a derekát, és a szélsőjobboldallal lépett együttműködésre. A helyzetet súlyosbítja, hogy Christian Lindner FDP-elnök és Annegret Kramp-Karrenbauer CDU-elnök is tudtak az AfD tervéről. Utóbbi próbálta ugyan lebeszélni a liberális pártvezért a súlyos morális aggályokat felvető lépésről, ám kérését figyelmen kívül hagyták. Az éppen Dél-Afrikában tartózkodó Merkel kancellárnak kellett a távolból rendet tennie: rögtön lemondatta a keleti tartományokért felelős államtitkárt, aki azt megelőzően Twitteren gratulált a mérsékeltek és a szélsőjobb összeborulásához, és elérte, hogy Kemmerich csak átmenetileg vezesse a tartományt, addig, amíg a demokratikus erők meg nem egyeznek az új miniszterelnök személyéről.

A történtek után Kramp-Karrenbauer bejelentette, hogy se a kancellári székért nem indul, se pártelnök nem marad (mint mondta, egyes párttársai még nem tisztázták, milyen kapcsolatban akarnak állni az AfD-vel), Merkel pedig „a legnagyobb tisztelettel” tudomásul vette a kollegina döntését. Mindez súlyos következményeket vetít előre.

A 2015-ös menekültválság óta egyre többen támadják a pártján belül Merkelt, sokan úgy vélik, ha nem ő vezette volna 18 éven keresztül a pártot, és nem ő a kancellár az elmúlt 15 évben, akkor az AfD se lenne ma ennyire erős; és a CDU sem veszítene támogatottságából minden egyes választáson. Különösen nagy figyelem hárul a párt konzervatívabb szárnyára, az úgynevezett Érték Unióra (WerteUnion), amelyet a bírálói az „AfD segédcsapatának” tekintenek. Merkel emberének visszalépése azt is jelentheti, hogy a kancellár politikai karrierje már negyedik mandátumának lejárta előtt véget ér. Annak ellenére buktathatja meg saját pártja, hogy még mindig ő a legnépszerűbb politikus az országban – ráadásul a koalíciós partner SPD sem szeretné más kereszténydemokrata kancellár mellett folytatni a kormányzást. A kormányfőváltás tehát nagy valószínűséggel előrehozott választásokhoz vezetne.

Márpedig a Merkel utáni CDU egyetlen irányba fordulhat csak, hogy az elcsatangolt nyájat visszacsábítsa a karámba – a közép felől jobbra. Az erősen Merkel-kritikus, kőkonzervatív ügyvéd, Friedrich Merz már be is jelentkezett a versenybe. A történelmi analógiák a korral, amikor a német konzervatív jobboldal a nácik hatalomátvétele előtt kövezte ki az utat, persze nemcsak elhamarkodottak, de felelőtlenek is lennének; s az sem túl valószínű, hogy ez az új CDU épp az EPP legnagyobb otthoni sikerekkel büszkélkedő tagpártjának stratégiáját akarná másolni. De a fordulat nemcsak Németországon, hanem Európa egészén is nyomot fog hagyni.

 

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”