A szerk.

Az se baj, ha bűnöző lenne

A szerk.

Szlovákiában előrehozott választásokat tartanak a jövő hónap végén.

Az aktuális közvélemény-kutatási adatok szerint a legnépszerűbb párt a Smer (Irány), Robert Fico háromszoros miniszterelnök és többszörös nyomozati célszemély alakulata a maga 20, azaz húsz százalékával. Mögöttük 16–17 százalék körül járt a Progresszív Szlovákiáért, a Zuzana Čaputová államfő egykori mozgalmából lett párt, az ő sarkukban meg Peter Pellegrini ugyancsak volt miniszterelnök pártja a Hlas (Hang) tapos. Őket tán afféle euroficós alakulatnak láthatjuk (értsd: Robert Fico minden hülyesége, mínusz a Putyin-pártiság), s 10 százalék körül vannak az újnácik. Szlovákiában hosszú ideje vannak új és újabb nácoid pártok, s fénykorukban általában hol alulról, hol felülről nyaldossák a 10 százalékot, de mind gyorsan hervadnak; s olyankor jön mindig egy új. A bejutási küszöb körül pedig elég sokan egerésznek, de magyar párt ezek közt sincs, ezt legkésőbb Orbán Viktor romániai dörgedelmei óta tudhatja öreg s fiatal.

Mindezt azért volt szükséges felidézni, mert illik, nem illik, Magyarország kormánya – konkrétan Orbán Viktor külügyminisztere, Szijjártó Péter útján – pénteken beszállt a küzdelmekbe. Természetesen Robert Fico oldalán.

Azért természetesen, mert Robert Fico vezet. (Az más kérdés, hogy ha nyer is, tud-e kormányt alakítani, a dolgok jelen állása szerint akkor tud, ha Peter Pellegrini minimum segget csinál a szájából, ami egyfelől nem kizárható, másfelől viszont egy másik cikkre tartozik.) S még azért természetesen, mert Robert Fico az ugyancsak túl régóta tartó politikai pályafutása alatt produkált néhány orbánoid tünetet, szerette volna például nagyon az egyed­uralmat, udvariasabban a hatalomkoncentrációt, de a saját szavazói is ajtót mutattak neki, amikor miniszterelnökként megpályázta az államfői posztot. Szlovákiában sok sebből vérzik a demokrácia, de ezek csak horzsolások a szép magyar testhez képest (s még itt is él, legalábbis számos lelkekben).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.