A szerk.

Tanul a fasiszta sajtó

A szerk.

Lassan két éve, hogy a Metropol című, egykor szebb napokat látott, s 2010 után Simicska vonzáskörzetébe került.

2016-ban bedőlt, majd 2020-ban a Médiaworks Zrt. szennylapcsaládja részeként újraindított internetes és nyomtatott felület összeállítást közölt a Budapest egyes közterein a járókelőket zaklató koldusokról, s ezt az anyagot „Itt a budapesti koldustérkép!” alcímmel közzétette. (Érthető okokból sem a sajtó, sem a cikk, sem az újságíró meghatározásokat nem használjuk jelen tárgyunkról szólván – a szerk.) Az iromány az erőszakosan fellépő koldusokat egy az egyben azonosította a hajléktalanokkal, mint társadalmi csoporttal, s így a fedél nélküli embe­rek ellen uszított – még akkor is, ha a végső célpont természetesen a baloldali városvezetés volt, amely úgymond tétlenül nézi mindezt a garázdálkodást.

A hajléktalanok jogvédelmével foglalkozó, kitűnő civil szervezet, az Utcajogász nyomban be is panaszolta a Metropolt a Médiahatóságnál, s az, becsületére legyen mondva, pontos és jól indokolt határozatot hozott. E szerint a Metropol „megsértette a kirekesztésre alkalmas médiatartalmak közzétételét megtiltó törvényi rendelkezést, mert a fedélnélkülieket megbélyegezve, a velük szemben a társadalomban meglévő sztereotípiákat és ellenszenvet erősítve állította, hogy a budapesti köztereken megjelent, a járókelőket zaklató, szervezett koldusbandák a hajléktalanok csoportjából jönnek létre”.

A Metropol kiadója ezek után bíróságon támadta meg a határozatot, és közel két év pereskedés után, pár héttel ezelőtt jogerősen is veszített. Az első- és a másodfokú ítélet is rendben levőnek találta a Médiahatóság érvelését, s a bíróság még azt is hozzátette – miután a felperes valamelyik iratában arra hivatkozhatott, hogy ő csak a „közéleti vitához” kívánt hozzájárulni –, hogy a kifogásolt tartalom „sem hajléktalan embereket, sem szociális szakembereket, sem pedig a bemutatott problémával foglalkozó döntéshozókat nem szólaltatott meg”. A Metropolnak ezek után le kellett volna vennie az uszító, kirekesztő cikket az oldaláról, és közleményben kellett volna kifejeznie sajnálkozását a történtek miatt, valamint be kellett volna fizetnie 250 ezer forint bírságot az államkasszába.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.