A szerk.

Bejutottak

A szerk.

Bejutott a román képviselőházba és a szenátusba a Romániai Magyar Demokrata Szövetség a múlt vasárnapi általános választásokon, mégpedig az előzetes várakozásokat felülmúló 6,3 százalékos eredménnyel.

Az elmúlt hónapokban valós lehetőségként kísértett a kihullás is – ez esetben a legnagyobb lélekszámú határon túli magyar kisebbség maradt volna törvényhozási képviselet nélkül. Ám az RMDSZ-t megsegítette egyrészt a szokottnál is alacsonyabb országos részvétel (39 százalék), ami, tekintve az ottani magyar választók fegyelmezettségét, számára mindig is előnyös, másrészt Orbán Viktor.

Legalábbis az első értékelések szerint a romániai magyar pártnak az adott lendületet a bejutási küszöb átlépéséhez, hogy a kampányhajrában Orbán a szervezet elnökével, Kelemen Hunorral együtt lépett föl Erdélyben. Megvolt a közös üzenet, hiszen a december 1-jei román nemzeti ünnep hivatalos magyarországi elutasításához gyorsan föltakart az RMDSZ vezetése is. Eszerint magyar embernek sem Magyarországon, sem Romániában nincs oka megünnepelni december 1-jét, viszont a romániai magyar ember december 11-én az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt választási koalíciójára szavaz.

Az RMDSZ Markó Béla elnök 2011-es visszavonulásáig egyenlő távolságtartásra törekedett mind a romániai, mind a magyarországi pártokkal szemben. Éppen ezért lett a román politikai életben a mérsékelt többségi szervezetek számára megbízható potenciális koalíciós partner. Az RMDSZ minden alkalommal megkérte a támogatás árát – és csak a legfanatikusabb magyar nacionalista állíthatja azt, hogy a romániai magyar közösség ennek a felállásnak nem volt haszonélvezője. Az oktatás, a nyelvhasználat, a kulturális autonómia, a magyarlakta területek infrastrukturális fejlesztése terén látható és mérhető volt az előrelépés az elmúlt két évtizedben. Persze, van még teendő bőven; és persze, az RMDSZ megítélését időről időre negatívan befolyásolták a feszítő belső ellentétekről vagy a taszító összefonódásokról, korrupciógyanúról szóló hírek. A romániai magyar kisebbség politikai képviselete összességében mégis működött, és a választásokon a magyarok mindig be is szavazták az RMDSZ-t a parlamentbe.

A Fidesz azonban nem ismer olyat, hogy egyenlő távolságtartás: Orbánék kizárólag a mi vagy ők kártékony és infantilis dichotómiájában képesek értelmezni a világot. Így nem meglepő, hogy az elmúlt másfél évtizedben folytonos MSZP-bérencezéssel igyekeztek a romániai magyar pártot diszkreditálni. Továbbá, különösen kormányon, óriási energiákat és anyagi forrásokat fektettek abba, hogy Romániában létrehozzák a saját klónjukat. A Tőkés Lászlóra szabott ellen-RMDSZ fölépítése azonban éppúgy csúfos kudarccal végződött, mint a Magyar Polgári Párt felfuttatása. Annyit viszont elértek, hogy az RMDSZ legalább meggyöngült a kétfrontos küzdelemben, s nem is talált a távozó Markó Bélához mérhető formátumú új vezetőt. Így aztán a párt a segítségért cserébe nemcsak az éppen az ő kiszorítására összetákolt romániai Fidesz-nyúlvánnyal kényszerült kiegyezésre, hanem mind többször biztosította lojalitásáról az orbáni szomszédságpolitikát is; és mára láthatóan beletörődött, hogy a magyar nemzet bírálhatatlan vezetője Orbán Viktor – Romániában is. És ha emellett az RMDSZ azt is elfogadja, hogy a 2016-os jó választási eredmény kulcsa az orbáni konfliktuskereső politika adoptálása, akkor sikere pürrhoszi lesz. Ez esetben ugyanis az RMDSZ visszafordíthatatlanul hozzá fog romlani a csak Budapestre figyelő romániai Orbán-vazallusokhoz. Végrehajtói lesznek az orbáni „nemzetpolitikának”, amely a korábbi, a román pártokkal konszenzusra törekvő kisebbségi magyar politikai gyakorlat végét fogja jelenteni. (Például ha a teljes romániai magyar közösség szempontjából inkább káros területi autonómiát kezdi követelni.) Pedig a román pártokkal folytatott kooperációnak nincs alternatívája. Azaz van: a hatékony erdélyi magyar érdekképviselet föláldozása az orbánizmus oltárán.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.