A szerk.

Csak bátoran

A szerk.

Az elmúlt években gyakorlattá tett évnyitó miniszterelnöki kormányinfó idén sajnos elmarad, Orbán sajtóirodája szerint a vírushelyzet miatt.

Ha valaki is megértően bólintana e hír hallatán, s rögzítené, hogy szegény jó miniszterelnökünk kötésig áll a munkában, kézzel-lábbal és teljes fegyverzetben harcol a vírussal, leviszi a szőnyegre meg minden, hamar ki kell, hogy ábránduljon, hiszen Havasiék pontosan fogalmaznak elutasító közlésükben. „A koronavírus-veszélyhelyzettel kapcsolatos szabályok miatt a tavalyihoz hasonló miniszterelnöki sajtótájékoztató megtartására nincsen lehetőség” – írják a Telex.hu kérdésére válaszolván. Ilyenformán arról van tehát szó, hogy mivel nem lehet egy helyre egy rakás embert összecsődíteni, ugrott az egész muri. Milyen kár!

Hát, ami azt illeti, kár is, hiszen ez az egy azok közé a jó ideje már zérus felé tendáló számú alkalmak közé tartozott, amikor a kormány propagandaosztályának közvetlen felügyeletén kívül dolgozó sajtó egy része is tehetett fel kérdéseket a miniszterelnöknek, nota bene: egyet fejenként. Hát az idén már ilyen sem lesz. Mert, azért, mert vírus… Ennyi erővel tényleg azt is mondhatták volna, hogy Soros vagy Gyurcsány. Azt ugyanis egy a korral közepesen haladó középcsoportos óvodás is vágja kábé március óta, hogy ilyenkor mi a teeendő a „koronavírus-veszélyhelyzettel kapcsolatos szabályok” maximális betartásával. Persze az is könnyen beleilleszthető a rőf kalbászos, szotyis-focis, asszonyságos imázsba, hogy Magyarország miniszterelnöke a lemondás hírére érkező dühödt kommentekből szerez tudomást a modern technológia aktuális állapotáról, vö. van Zoom is a világon, meg tizenöt másik – csak hát ez sem igaz. Simán meg tudta volna szervezni a dolgot bárki, ha Orbán egy szikrányi jelét mutatja a beleegyezési hajlandóságnak. De épp ennek az ellenkezőjéről van szó: nagyon nem akarta ezt Orbán Viktor.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”