A szerk.

Csak egy maradhat 2.

A szerk.

Jobb ötletünk, magyarázatunk nincs, legyen így: Karácsony Gergely biztosan azért lépett vissza, amit ő maga is állított, hogy ti. ezzel járuljon hozzá Márki-Zay Péter pajzsra emeléséhez, s így a kormányváltás – szerinte – valószínűbb esélyéhez.

Hogy ez jó analízis-e, avagy sem, arról még lesz szó (spoiler: nem tudjuk), az mindenesetre nem mondható el, hogy Karácsony és környezete ne rágták volna meg alaposan a kérdést; egyik jobbkezi emberének, Gál J. Zoltánnak a lemondásából arra következtetünk, hogy nem is feltétlenül jutottak teljes egyetértésre. Azt, hogy hogyan rontott el egyetlen választási kampányt Karácsony legalább háromszor, kegyeleti okokból nem részletezzük (megtettük ezt online felületünkön). E fordulat egyetlen pozitív hozadékának azt tekinthetjük, hogy legalább idejekorán kiderült Karácsony hajlama a balfaszkodásra (egy árnyalattal jóindulatúbban: a teszetoszaságra), és nem a 2022-es kampány finisében mondják be a betlit. De azt azért rögzítsük, hogy fent említett, az MZP-t esélyesebbnek (mármint Dobrevnél esélyesebbnek) kihozó választásmatematikai vélelem olyannyira erős lehetett, hogy pár egyéb faktort simán felülírt. Karácsony – aki annak idején, 2013-ban már az LMP-t is különösebb küzdelem nélkül adta fel, illetve át Schiffer Andrásnak – gyakorlatilag saját párt nélkül, magánzóként lavírozott el két megbecsült közhatalmi pozícióig (a zuglói polgármesterségig és a főpolgármesterségig), és ebbéli sikerének egyik kulcsa kétségkívül az volt, hogy kívülállóként széles koalíciót tudott maga mögé kanyarítani. (Amikor meg nem, mint a 2018-as országgyűlési választáson, akkor nem ment semmire sem ő, sem az őt támogató MSZP.) Most pedig mi történt? Nem is az, hogy önkezével hajította el az újabb, minden eddiginél fontosabb nagykoalíció vezetésének esélyét, de még azt a két pártot is, amellyel eddig párban futott, őket is, hogy is mondjuk csak… van az a fordulat a palánkkal… Szóval nekik is csalódást okozott, amikor – a hírek szerint – kész tények elé állította őket, és nemcsak a visszalépéssel, de MZP támogatásával is. A másik furcsaság Karácsony döntésében pedig az, hogy programja, világnézete, általános hozzáállása alapján bízvást nevezhetjük őt zöld, zöldes, zöldinger, baloldali politikusnak, míg Márki-Zay politikai személyisége az ő tökéletes ellentétének tűnt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.