A szerk.

De hát meztelen!

A szerk.

Budakalász és Békásmegyer között a régi úton, a két helységnévjelző tábla között lehet úgy 100 méter a távolság, de legyen 160.

Az út két oldalán öt óriásplakát teljesíti ki a fővárosba érkezés amúgy sem csekély örömét. A dolgok ma reggeli állása szerint e plakátok közül négyen Magyarország kormánya tájékoztat arról, hogy „Ne hagyjuk, hogy Soros nevessen a végén!” Minek a végén? Az ötödik arról tudósít, hogy holnapig 70 forinttal olcsóbb a parenyica sajt, de ne induljanak a boltba, mire ez a cikk megjelenik, vége az akciónak: az ötödik plakáthelyen is Soros György szerepel majd. Az őt ábrázoló plakátra még azt is kiírta jóval kisebb betűkkel Magyarország kormánya, hogy „Nemzeti Konzultáció – 99% elutasítja az illegális bevándorlást.”

A kormány Magyarország teljes területén helyezett ki ilyen hirdetményeket, s erre 5,7 milliárd forint közpénzt fordított, amivel idén már a 13 milliárdot szagolja alulról a kormányzati propaganda plakátjainak összköltsége – és csak a plakátokról beszélünk. Szerencsére még csak az év felénél járunk, és bár jövőre parlamenti választások is lesznek, mégse ragadtassuk el magunkat, maradjunk annál, hogy az év végére a duplájára nő majd e számla. El tudjuk képzelni, hogy mire lehet képes egy tisztességes kormány 26 milliárd forintból? Annyi lélegeztetőgépet vesz, hogy az úton sorba rakva elérnek Londonig? Utakat épít? Fizetést emel? Oktatást fejleszt?

Magyarországnak nincsen tisztességes kormánya. Magyarországnak háborodott kormánya van – és akkor még egy árva szót sem szóltunk arról, hogy mi a rosseb van azokra a nyomorult plakátokra kiírva. Mert ez a praxis akkor is bűnös herdálás lenne, ha az lenne odaírva, hogy „Jó reggelt, kedves polgárok, mit szólnak, milyen szép időnk van, s milyen jó nekünk, hogy ma sem kell gyűlölnünk senkit!” De nem ez van rájuk írva, hanem az, hogy kit kell gyűlölni (már ha jó keresztények akarunk lenni, mert ha emlékezetünk nem csal, Magyarországnak mélyen keresztény kormánya van, de annyira, hogy még pap is van benne, ilyenformán tehát ez egy mélyen keresztény üzenet, ki tagadná).

Amúgy a plakát – s a kampány, amelynek részét képezi – tartalmán mi aztán rugóztunk már rengeteget, az ország meg épp ott tart, hogy olyan, ellenzékiséggel csak erős megkötésekkel vádolható közszereplők, mint Török Gábor is hajszálpontos Orwell-idézetekkel nyugtázzák a hirdetmények kihelyezését. Ám a kormánypárt minderre azt mondja, hogy kormányuk a széleskörű tájékoztatásra fordítja az állampolgárok rájuk bízott pénzét. „A Fidesz–KDNP egyetért azzal, hogy fel kell hívni a figyelmet a Soros-terv veszélyeire.”

Aha! Tehát a terve végén nevetne Soros!

Így már minden érthető. Vagy ők hülyültek bele a minden nyilvános szereplésén folyamatosan a szerelvényét igazgató főnök újabb és újabb ötleteibe, disznóságaiba, abba, hogy a miniszterelnök veje és intézője és kalucsnija nyer minden közbeszerzést, s nekik ehhez a nap huszonnégy órájában falazniuk kell. Vagy Magyarország lakosságát akarják tökéletesen elhülyíteni, hiszen másképpen hogyan is lehetne a gatyájukig kifosztani őket. Egyik rosszabb lehetőség, mint a másik, s egyelőre nem is látható tisztán, hogy melyik érvényesül. Egyelőre csak az látszik, hogy valaki tényleg belezakkant már ebbe a kétségkívül disztópikus rablómesébe, nem is kell különösebben éles szem hozzá, hogy észrevegyük: ott babrál épp a nyakkendőjével.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.