A szerk.

Erősítjük a szabályt

A szerk.

A hétvégén eléggé elverték Szlovéniában Janez Janšát, ahogy azt egyébként a múlt héten meg is mondtuk, hogy el fogják. Elverték, mint a lovat, az összes nagyvárosban, Ljubljanában, Celjében, Mariborban, Isztria szlovén részén, az országos 23,5 százalékhoz képest ezeken a helyeken 20, de még inkább 15 százalék alatt kapott.

Az az idősödő fiatalember, Robert Golob, aki egy újrafutózott, zöld jellegű liberális párt, a Szabadság Mozgalom élén a szavazatok 34,5 százalékát szerezte meg, egészen konkrétan idén januárban szállt be a politikai küzdelembe, előtte – amíg Janša valahogy ki nem rúgatta – sikeres energetikai magánvállalkozást vezetett. Most hétfőtől viszont a 7 százalékot elért szocdemek vezetőjével, Tanja Falonnal munkaebédelget kötetlenül a koalíciókötésről. A 90 fős törvényhozásban ő 41, természetes szövetségese 7 képviselőt dobhat be a közösbe, és még a maga 5 emberével a Baloldal is (ez egy baloldali párt amúgy) beszállhat a játékba; a legnagyobb gondjuknak az látszik lenni, hogy beengedjék-e a magánbiztosítókat az egészségügybe, vagy megőrizzék a mindenki számára hozzáférhető, magas színvonalú, állami ellátást; vagy legyen mind a kettő. Abban, hogy első intézkedéseik között jansátlanítaniuk kell a köz­életet, s hogy ennek a volt kormányfő által uralt, Orbán pénzén futtatott, s a törvényesség határain túl üzemeltetett, vagy 30 címet tartalmazó médiaportfólió szétszedésével kell nekikezdeni, nincs köztük vita.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.