Folytatása következett

A szerk.

És semmiféle meglepetést nem hozott: a kormány a múlt hetihez képest (lásd: Félpályás támadás, Magyar Narancs, 2007. augusztus 2.) még jobban az adófizetők zsebébe nyúlt, s végül kiegyezett a demonstráló magoszos szabolcsi gazdákkal. Akik a sajtó szerint csak részben elégedettek, hiszen az elfagyott ültetvényeket nem nyilvánították katasztrófa sújtotta területté, a kormány a múlt heti plusz ötmilliárd után nem tett újabb pénzt az eredetileg félmilliárdos kárenyhítési alapba, és a gazdák járulékfizetési kötelezettségének elengedése is gyorsan lekerült a napirendről.

És semmiféle meglepetést nem hozott: a kormány a múlt hetihez képest (lásd: Félpályás támadás, Magyar Narancs, 2007. augusztus 2.) még jobban az adófizetők zsebébe nyúlt, s végül kiegyezett a demonstráló magoszos szabolcsi gazdákkal. Akik a sajtó szerint csak részben elégedettek, hiszen az elfagyott ültetvényeket nem nyilvánították katasztrófa sújtotta területté, a kormány a múlt heti plusz ötmilliárd után nem tett újabb pénzt az eredetileg félmilliárdos kárenyhítési alapba, és a gazdák járulékfizetési kötelezettségének elengedése is gyorsan lekerült a napirendről. Azt sem érték el, hogy azok is részesülhessenek a segélyből, akik nem tagjai az alapnak (értsd: semmiféle önrésszel nem kívánnak a kockázati közösségben részt venni). Abban viszont a minisztérium engedett, hogy az ezer négyzetkilométernél nagyobb belterületi ültetvényekkel rendelkezők is hozzáférhessenek ezentúl a kárenyhítési alaphoz. Úgyhogy valamenynyire mégis elégedettek a tüntetők, mert az öszszességében 9 milliárdos állami dotáció (amely a már említett 5 milliárd mellett állami kamattámogatásokból és uniós forrásokból áll) lehetőséget ad arra, hogy átvészeljék az idei évet. Ennyit akartak ők csupán, nem nyerészkedni - elhangzott ez is.

Nem is lenne evvel semmi gond, ámbár például a kezdetben követelt (s a menetrendszerű agrárpetíciókban időről időre fölbukkanó) járulékfizetési mentesség mégiscsak arra enged minket következtetni, hogy - közelebbről soha nem megfogalmazott okokból - az ún. gazda-érdekképviselők kiváltságokat követelnek. Nem akarjuk a naivat játszani és rácsodálkozni, hogy nahát, az utakon demonstrálók már megint milliárdokat húztak a költségvetésből. Csak azért sem, mert a Gyurcsány-Veres-féle megszorító csomag sikere nem azon a pár milliárdon múlik, ami a demonstrálók leszerelésére ment most el. De ennek nem volna szabad így működnie. Mondjuk föl ezredszerre is az egyszeregyet? Fölmondjuk. Egy mezőgazdasági vállalkozás ugyanúgy nem kockázatmentes biznisz, mint a kürtőskalácssütés, egy mérnöki iroda piaci jelenléte, vagy akár a lapkészítés. Ha a pék eladhatatlan árut készít, a vásárlói otthagyják és tönkremegy, és az állam nem fog a hóna alá nyúlni. A paraszt nagy kockázata az időjárás - kínos ügy, egy percig sem vitatjuk, de azért e rizikófaktort lehet csökkenteni. Híres szemüveges szovjet tudósok az ebbéli károk enyhítésére már régen fölfedezték a biztosítási kockázatközösségeket. A magyar biztosítótársaságok jó része - múlt heti közlésünkkel ellentétben - kínál mezőgazdasági biztosításokat is (a témáról a keddi Népszabadság ír bővebben) - igaz, a termelők túl drágának tartják az éves díjakat. De a termelők többsége, mint az elmúlt napokban kiderült, a jóval olcsóbb állami biztosításba (a kárenyhítési alapba) fizetendő önrészt is soknak tartja. (Pedig, hogy adjunk egy tippet, az fedezhető volna a lényegében semmire kapott uniós agrársegélyből.) Rendben: ha nem lép a mezgazd vállalkozó senkivel kockázatközösségre, azzal teljes egészében vállalja a kiszámíthatatlan időjárással együtt járó következményeket is - gondolnánk. De nem: ha beüt a krach, a gazda úgy okoskodik, hogy irány valamelyik főút, a tévék biztos ott lesznek, onnan pedig már megy simán minden, és hát végső soron a kormánynak sem jön rosszul, ha látványosan megoldhat egy válságot; úgyhogy mindenki megkapja a magáét.

Az agrárkérdés régóta nem gazdasági kérdés, hanem szociális probléma. Tudja ezt mindenki itthon és az unióban is. Tony Blair és a britek tavaly már megpróbáltak változtatni azon a gyakorlaton, mely szerint az unió aránytalanul sokat költ a francia, lengyel stb. agrárbéke fönntartására - igaz, véres fejjel vonultak vissza. De a jelenlegi status quo nem tartható sokáig, ez mindenkinek világos. Lassan ideje volna ezzel itthon is szembenézni; még akkor is, ha vitathatatlanul könnyebb és népszerűbb a közös zsebből állni a cechet.

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.