Traian királyfi

A szerk.

Elnökök járják a Székelyföldet! Még visszhangozták a havasok a Fidesz-vezér bálványosi szavait, amikor megjött Traian Basescu, aki idén a magyarok közt pihente ki köztársasági elnöki fáradalmait.
A Kárpátok Géniuszának egykori vadászkastélyában szállt meg, vacsorára túros puliszkát kért szalonnával, majd szomorúan konstatálta, hogy ő még ilyen rossz utakon életében nem járt, s hogy e kies vidék ily nyomorúságos. Majd utánozhatatlan mosollyal bejelentette, rövidesen megtanul néhány mondatot magyarul, hogy szót értsen a legnagyobb romániai kisebbséggel. Basescu hargitai és kovásznai túráját lehetne akár történelmi jelentőségűnek is nevezni: a legfőbb román közjogi méltóság - a média kamerái előtt - végre a kebelére ölelte az erdélyi magyarokat, és elismerte, hogy a Székelyfölddel eddig mostohán bántak.

Csakhogy az elnök nem először jár ezen a vidéken, volt már alkalma többször zötykölődni a hargitai utakon. Ráadásul az erdélyi román és magyar politikusok évek óta hangoztatják, hogy a két megye infrastruktúrája katasztrofális állapotban van, tűrhetetlen, hogy a román GDP kétharmadát megtermelő nyugati régiók nem jutnak fejlesztési pénzekhez, miközben a Moldvában és Olténiában több ezer kilométer új út épült.

Ám miközben Basescu felháborodottan az asztalra csapott, az ügyészség - az elnöki nyomásnak engedve - vizsgálatot folytat több RMDSZ-es politikus ellen, akiket azzal gyanúsítanak, hogy "etnikai alapon" lobbiztak az általuk képviselt vidék fejlesztéséért. De elég fölidézni a beiktatásakor tett nyilatkozatát: nevetgélve azt mondta, ha a kulturális autonómia a csárdást jelenti, úgy támogatja annak megvalósulását - majd éveken keresztül fékezte az új kisebbségi törvény megalkotását, a területi autonómiáról pedig hallani sem akar. Mindezek ismeretében furcsán hat hirtelen filohungarizmusa. Pedig nagyon is józan politikai megfontolás állhat mögötte.

A teljes román politikai elittel hadban álló elnök most újabb frontot nyitott az RMDSZ ellen. Tavaly, amikor meglepetésszerűen betoppant Szász Jenő udvarhelyi polgármester irodájába, már megmutatta, hogy akár a nacionalista Polgári Szövetséggel is kész együttműködni a magyar párt ellen; aztán valóságos hadjáratot indított Nagy Zsolt informatikai miniszter ellen, akit hazaárulás vádjával távolíttatott el a bársonyszékből. Most Borbély László, a közlekedési tárca vezetője a célpont. (Az elnöki elszörnyedés előtt két nappal a miniszter Csíkszeredában, a megyei polgármestereknek jelentette be, hogy a következő években több millió eurót költenek a székelyföldi infrastruktúra rendbetételére - igaz, ez nem kapott akkora nyilvánosságot, mint Basescu kifakadása.) Az államfő nem bocsátotta meg az RMDSZ-nek, hogy tavasszal a leváltása mellett szavazott a parlamentben: miközben egyenként kilövi a vezető politikusait, a székelyek közé vegyülve próbálja lenyúlni a párt szavazóit is. Ez mindenképpen példa nélküli próbálkozás, ugyanis a székelyföldieket a román politikusok eddig érinthetetlennek, a két megyét az RMDSZ hitbizományának tekintették. Basescu most ezt a hallgatólagos megállapodást rúgta föl, s számítása akár be is jöhet: ha értelmes, a valós hétköznapi problémákról beszél az ottaniaknak, a székelyföldiek, akik másfél évtizede a bármely oldali romániai magyar politikusoktól kizárólag lebutított nacionalista szólamokat hallhatnak, még arra is rádöbbenhetnek: érdekeiket román politikusok is képviselhetik. Még ha Basescuval rossz lóra tesznek is.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.