A szerk.

Gyere, gyere ki a hegyoldalba!

A szerk.

Szellemek járták a minap Budát, annak is a szebbik pofáját, a II. kerületet.

Az egyik szellem Patyomkin hercegé. Mert tudjuk, Grigorij Alekszandrovics nagy franc volt, úgy meghajókáztatta Nagy Katalint, hogy az virágzó falvakat látott végig a Dnyeper mentén, s decensen öltözött, vidám muzsikokat egészen Poltaváig. Tudjuk, szemfényvesztés volt, a díszleteket, szereplőket éjjelente szállították tova, hogy másnap újra domborítsanak a cárnő vakítására.

A másik szellem szintén orosz, de annyira, hogy már szovjet: Kocsetov tábornok, a hazánkban ideiglenesen állomásozó testvéri haderő főnöke, aki előtt, ha látogatóba érkezett, a magyar laktanyákat is rendbe kellett vágni, ilyenkor volt az egész napos fókamóka, a fák leveleinek még zöldebbre festése, satöbbi. E sarkossághoz, pedantériához, rendhez vezető munkafolyamatot, mindközönségesen a sorállomány szívatását nevezték szaknyelven kocsedónak. Lásd még: bekocsedózott az ÜTI (tudniillik felmosatta a folyosót – nyolcszor, fogkefével). A „kocsedó” kifejezés valójában a koreai háború hírhedt hadifogolytáborában (Kocsedó vagy Koje do szigetén) uralkodó állapotokat helyezte a magyar laktanyák kontextusába.

Mindez persze jottányit sem változtat azon a tényen, hogy a minap a II. kerület utcáin látták kézen fogva sétálni Patyomkin és Kocsetov elvtársak szellemét.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.