A szerk.

Három lépés

A szerk.

Noha egy időközi országgyűlési választás eredményéből sarlatánság levonni messzemenő, akár a következő általános választásokra is "érvényes" következtetéseket, a főváros II. kerületében lebonyolított két forduló mégsem tanulságok nélküli. A győztes - a választókerület hagyományainak megfelelően - biztos többséggel (a voksok 58,5 százalékával) a domináns jobboldali párt jelöltje lett. A nyertes majd' hat százalékkal jobb eredményt ért el, mint a két héttel korábbi első körben, ami azonban az alacsonyabb részvétel következménye. Abszolút értékben kizárólag a szocialista induló növelte szavazatai számát (4612 után 5040 darab), míg az LMP a második körre elveszítette támogatói csaknem kétharmadát (2965 után 1095 darab szavazat).

Az ellenzéki összefogást szorgalmazó MSZP növekménye nagy valószínűséggel az első fordulóban még az LMP-re ikszelő polgárok átszavazásával magyarázható. Kérdés, hogy az együttműködést (praktikusan a visszalépést) elutasító LMP-t ezenfelül mi sújtotta. Az a választói megfontolás, hogy a Fidesz nagy előnye miatt nincs értelme beáldozni a vasárnapot? Az a fajta választói csalódottság, hogy lám, egy jó közös jelölttel és kampánnyal a Fideszt hazai pályáján is meg lehetett volna szorítani, de ha ezek ennyi összefogásra sem képesek, akkor én minek erőltessem magam? Mi motiválja erősebben az LMP potenciális híveit: az idegenkedés a szocialistáktól, vagy az orbáni hatalomgyakorlás elutasítása?

Az, hogy az LMP ezúttal tartotta a három lépés távolságot és nem kívánt közösködni, egyelőre indokolt - ahogyan az is, hogy az MSZP jelenlegi rozzant állapotában sem kíván lemondani "az ellenzék vezető és integráló ereje" szerepről. Innen nézve mindketten azt tették, ami mostani pozíciójukban a leginkább szolgálja szervezetépítő érdekeiket: az LMP van annyira erős, hogy önálló tényezőként mutassa magát (miközben létét a parlamenti frakcióján kívül más nemigen magyarázza), illetve hogy az MSZP a Gyurcsánnyal való szakítás után lendületesen újul megfele (még ha ezt rajtuk kívül senki más nem is látja). Ez van most - de innen merre tovább?

Az MSZP nagy újdonsággal aligha szolgál majd, valószínűleg azt finomítják és teljesítik ki általános stratégiává, amivel az időközin is próbálkoztak.

De mire gyúrhat a másik demokratikus ellenzéki párt?

Az LMP mindig hevesen tiltakozott, hogy valamiféle poszt-SZDSZ lenne. Tényleg nem az, jelentékeny volt szabad demokrata szavazói rétege ellenére sem. Ám ha nem hajlandó tudomást venni arról az évtizede formálódó politikai mozgástérről, amit a tekintélyelvű jobboldali politikával mindenkor szemben álló erők (és nem kizárólag az SZDSZ vagy az MSZP) számára jelöltek ki a választók - illetve most már az egyfordulóssá tett választási rendszer is -, akkor nemcsak a maga esélyét játssza el, hanem a szavazóiét is. És az utóbbi megbocsáthatatlan lenne.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)