A szerk.

Jövő idő

A szerk.

A politikai pártokat nem szokás szeretni Magyarországon, mi tagadás, a pártok adtak s adnak is okot erre jócskán.

Az viszont, hogy 1990 óta a magyarországi többpártrendszer gyakorlatilag fokozatosan fölszámolja magát, s hogy 2010 után a korlátlan hatalomhoz jutott erő a saját uralmának bebetonozásáért ezt a folyamatot minden rendelkezésére álló eszközzel (törvénykezés, propaganda stb.) előre megfontolt szándékkal fel is pörgette, olyan problémákat okoz még, amelyekkel egyelőre senki nem néz szembe.

Míg a magát a Nyugathoz soroló, a volt szovjet-orosz megszállástól és befolyástól 1990-ben megszabadult kelet-európai térség országaiban – Csehországban, Lengyelországban, Szlovákiában, de az orosz katonai  jelenléttől mentes Romániát is ide sorolhatjuk – minden baja ellenére is létezik működőképes többpártrendszer, a mai magyarországi viszonyok csak nyomokban emlékeztetnek erre. A mondott országokban időről időre szakadnak, megújulnak, a parlamentből kiesnek majd visszakerülnek pártok. Magyarországon ez jószerivel 1998-ig volt így, utána kétpólusúvá vált a rendszer, majd a megszokásból baloldalinak nevezett tömb szétesése után a választóik érdemi képviselet nélkül maradtak. Nem mellesleg valódi pártként hosszú-hosszú évek óta a Fidesz sem létezik már.

Ma már az is egyértelmű: az igen sokszínű NER-ellenes választói tömegek egyetlen alternatívaként a Tisza Pártot fogadják el. Ebből az alábbiak következnek.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.

Szétestek

Scholz kancellár vereséggel végződött bizalmi szavazása megnyitotta az utat a februári előrehozott választások felé. A szélsőséges pártok megerősödése miatt az új, várhatóan kereszténydemokrata kancellárnak mégis össze kell majd fognia az eddig kormányzó szociáldemokratákkal.

A békére még várni kell

Szűk két hét leforgása alatt az Észak-Szíriából induló iszlamista felkelők bevették Damaszkuszt. Az utolsó órákban orosz titkosszolgálati segítséggel Moszkvába menekült Bassár el-Aszad elnök a családjával együtt. Távozásával legalább fél évszázados történet ért véget – de még inkább az I. világháború után kialakított gyarmati rendszer egyik utolsó közel-keleti eleme változott meg – végérvényesen.