A szerk.

Jutalomfalatok

A szerk.

Hétfői közleménye szerint az ügyészség nyomozást rendelt el trafikügyben. De nem azért, mint gondolnánk. A Fidesz pedig triumfál, lám, „látványosan összeomlott a baloldali hisztériakeltés”. Még mindig nem értik, miről van szó.

A Fidesz cigarettapolitikájának tartalmi, szakpolitikai elemeit vizsgálva aligha lehetne okunk a fanyalgásra: a dohányzás tilalmának egyre szélesedő kiterjesztése, meg az, hogy idén júliustól kevesebb elárusítóponton drágábban lehet cigihez jutni, mind rendben van. Ha emiatt kevesebbet dohányoznak majd a dohányosok, és ha kevesebb gyerek szokik rá a dohányzásra, helyes. Az is kvadrál a dohányzás visszaszorítására tett erőfeszítések nemzetközi jó tapasztalataival, ha a cigaretta árusítását leválasztják az élelmiszerboltokról, kocsmákról, benzinkutakról, vegyeskereskedésekről. Még akkor is, ha ez az utóbbi intézkedés már húzósabb, amennyiben a kisboltok bevételstruktúrájában a cigaretta - bármilyen csekély árréssel is adják - fontos, esetenként a talpon maradást garantáló elem volt, ezért a tiltásnak mindenképpen lettek volna vesztesei. De a tisztességes játék ezen is segített volna, csökkentve a vesztesek számát és/vagy veszteségük mértékét.

Ezek után sikerült mégis így elkúrni ezt az egészet.

Pedig a dohányügyi törvényalkotás motivációjának tisztaságát illendőségből nem is firtatnánk - legyen úgy, hogy a kodifikátor tollát a nemdohányosok és a kiskorúak és a leszokni kívánó dohányosok érdeke vezette. Még akkor is, ha - mint az néhány oldallal odébb található elemzésünkből kiderül - e törvényalkotó a nagy dohánygyártó és dohány-nagykereskedő cégekkel például mérsékelten húzott ujjat; és ha a töltött cigaretta egészségkárosító hatása kicsit kevésbé izgatta, mint a gyárié. Elvégre neki is vannak barátai, és a barátság szent dolog. Fátylat rá - sőt, diszkontáljuk a haszonkulcs körüli bénázást is! Ha ugyanis marad a 4 százalékos árrés (amennyi a törvényben és a koncessziós pályázatban szerepelt), akkor majd' kétezer kistelepülés lakói csak nagy nehézségek árán juthatnak cigarettához (legálisan legalábbis), mert nem éri meg e kistelepüléseken boltot nyitni. Ezt az ügydarab ceremóniamestere, Lázár János valahogy kihagyta az eredeti számításból: ezért kellett most, utólag, a 4-et 10-re emelni. És nem azért, hogy azok a beavatottak, akik a 4 százalékon is szépen kaszáltak volna, most egyenesen gennyesre keressék magukat. (E ponton, fetrengjünk mégannyira is jóhiszeműségi görcsben, alig bírjuk türtőztetni magunkat.) De legyen: ennyi még belefért volna.

false

 

Fotó: MTI - Mohai Balázs

A koncessziók szétosztásának végeredményéről a témára mintaszerűen, nagy erőkkel rárepülő hvg.hu (meg a kárvallottak leveleiből gazdálkodó trafikmutyi.cafeblog.hu) az elmúlt egy hétben kimerítő információkkal szolgált, melyekből az derül ki, hogy a törvény alkalmazása, gyakorlati megvalósítása úgy züllött és becstelen, ahogy van. A pályázati kiírás eleve rossz szabályokat tartalmazott, és vélhetően még ezeket sem tartották be. Minderről természetesen tudni sem szabad, a koncessziókról döntő szerv semmilyen tájékoztatásra nem hajlandó. Az index.hu videójából (Dezső András műalkotása) szépen látszik az is, hogy a koncessziók további adásvétel tárgyai lehetnek, és hogy a nyertesek közt strómanok is akadnak; ad absurdum az is előfordulhat, hogy sok stróman van köztük, elég stróman ahhoz, hogy az egész magyarországi cigarettapiac kevés kézben összpontosuljon. Ha ez képzelgés is lenne, az bizonyosan nem az, hogy a pályázat nagyobbrészt csak színjáték volt. A kedvezményezettek közt túl sok a kormánypárt bejáratott üzletfele, meg a fideszes alpolgármester, alapszervi főnök, képviselő-testületi tag, s ezek gyereke, felesége, unokanővére, bérmakeresztanyja, beszállítója, lekötelezettje, bedolgozója, hogy ne azt lássuk: a koncessziók kiosztása politikai célokat szolgált, a vidéki kisfideszesek és a potens barátok megjutalmazását és lojalitásuk biztosítását. És majdnem mindegy, hogy valóban és tényszerűen a párt helyi testületei osztogatták-e a jogokat; sőt, még az sem számít, hányan vannak a nyertesek közt olyanok, akik egy feddhetetlen pályázaton is nyertek volna.

Azt nehéz csak megfejteni, hogy ezt komolyan gondolták-e. Talán csak benézték: a hatalom önfeledtségében végig se gondolták, hogy ebből ekkora balhé lehet. Vagy azt gondolták, hogy nekik ez jár, övék az ország, és ez így van rendjén - és azt is gondolták emellett, hogy ezt másnak is muszáj így gondolnia. Hogy a népek hülyék hozzá, hogy megértsék, ami történt, nem veszik észre, vagy nem érdekli őket, mert nekik épp elég az, ha a kormányfőt a tévében mindennap hallják beszélni a jó erkölcsről meg a hazaszeretetről meg a családról, amiről olyan szépen tud ő beszélni az arany szájával. A nép hülye, és mi uralkodunk, vagyis mi mondjuk meg, ki keres pénzt és ki nem, és akinek meg ez nem tetszik, az rohadjon meg, és úgyis a torkára forrasztjuk a szót. Úgysem mer majd visszaszólni. Ne is merjen. Dohányozzon. Amikor 2011 tavaszán a földrajzinév-bizottság nem javasolta a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér elnevezést, a bizottság tagjait szép sorban kirúgatták az állásukból. A kirúgás nem okvetlenül a tagoknak szólt - fenyegetés volt mindenki másnak. A trafikkoncessziók szétosztása ugyanígy a megfélemlítés és a fenyegetés eszköze. Megcsináljuk, a nyílt színen, mert megcsinálhatjuk. A miheztartás végett.

Még akkor sem fogják megérteni, amikor már rég megbuktak, hogy emiatt buktak meg.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.