Tartalom
(2013-05-02)
Deák Dániel
Publicisztika
Majd még kell valamennyi
A feltételes kényszer-hozzájárulásról
Az alaptörvény negyedik módosításakor a többi rendelkezésnél érdemtelenül kevesebb figyelmet kapott a módosítás 17. pontja: ez a feltételesen és alkalmilag kikényszeríthető illeték (vagyis kényszer-hozzájárulás) alkotmányos bevezetésének a lehetőségét teremti meg. Így szól: "...ha az Alkotmánybíróság, az Európai Unió Bírósága, illetve más bíróság vagy jogalkalmazó szerv döntéséből az állam által teljesítendő olyan fizetési kötelezettség fakad, amelynek teljesítésére a központi költségvetésről szóló törvényben e célra rendelkezésre álló összeg nem elegendő, tartalmában és elnevezésében is kizárólag és kifejezetten az e kötelezettség teljesítéséhez kapcsolódó, a közös szükségletek fedezéséhez való hozzájárulást kell megállapítani."
Ujlaky András
Publicisztika
Fel, zárkóztatás!
Az alkotmányozó hatalom útja a szegregációhoz
Az elmúlt néhány évben a köztudat és a közbeszéd nagyjából konszenzusra jutott annak elfogadásában, hogy Magyarországon a roma gyerekek fele-kétharmada elkülönítetten tanul az adófizetők által fenntartott intézményekben, külön iskolákban, tagozatokon, párhuzamos osztályokban. Nincsen persze konszenzus arról, hogy ez kívánatos-e vagy sem, esetleg továbbfejlesztendő-e, vagy éppen vissza. Nem kevésbé arról, hogy ez hasznos-e vagy káros. Úgy vélem, nemkívánatos, visszafejlesztendő és rendkívül káros.
A szerk.
A szerk.
A mi utcánk
A múlt héten ismerhettük meg a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) állásfoglalását "Magyarország önkormányzatai közterületeinek elnevezéseiről". (A listát az akadémia Történettudományi Intézetének három munkatársa készítette.)
A szerk.
A szerk.
Jutalomfalatok
Hétfői közleménye szerint az ügyészség nyomozást rendelt el trafikügyben. De nem azért, mint gondolnánk. A Fidesz pedig triumfál, lám, „látványosan összeomlott a baloldali hisztériakeltés”. Még mindig nem értik, miről van szó.
Nemzeti dohánybolt, nemzeti tulajdonosok
Belpol
Van az a pénz
Hatalmas felháborodást keltett a nemzeti dohányboltokra kiírt koncessziós pályázat első eredményhirdetése, mindenki korrupcióról, klientúraépítésről beszél. Nézzük, hogy a jelenlegi feltételek mellett megéri-e cigit árulni!
A gödi 050-es parcella története
Belpol
Politikai művelésbe vett terület
Eladhatatlanná tett a gödi önkormányzat egy öthektáros földterületet. A parcellatulajdonosok a 2006-os önkormányzati választások után kerültek szívóágra, amikor a Fidesz átvette a település irányítását. A szabályozást a kormányhivatal törvénysértőnek minősítette.
Borisz Abramovics Berezovszkij (1946-2013) pályaképe
Külpol
A bolygó oligarcha
Egy hónappal a halála után Vlagyimir Putyin is megszólalt, április 25-én, az Egyenes adás c. tévéműsorban elmondta: két levelet kapott tőle, s Berezovszkij mindkettőben elismeri, hogy követett el hibákat, megbánta mohóságát, és kéri, hadd térhessen vissza Oroszországba.
Zene
"És közben szórakoztató" - Bíró Eszter énekesnő
Musicalsztárként, dívaként éppúgy ismerős lehet, mint a Budapest Klezmer Bandből vagy akár a moziból. Énekesnői szólókarrierje hét éve kezdődött, 2009-ig három lemeze jelent meg, azóta alig hallottunk róla. Egy gyerekeknek szóló CD-vel tért vissza.
Lemez
Zene
Fakuló ikonok
Yeah Yeah Yeahs: Mosquito
Négy, máskülönben igen mozgalmas év telt el a Yeah Yeah Yeahs legutóbbi nagylemeze, az It's a Blitz óta, ami bizony eléggé hosszú idő. Hogy jelezzük, mennyire is az, talán érdemes gyorsan végigvenni, hogy mi is történt 2009 óta azokkal a zenekarokkal, amelyek a YYY-hez hasonlóan az előző évtized elején robbantak be az újrock-forradalomnak nevezett izé élvonalába, majd több-kevesebb (de inkább több) sikerrel dolgozták végig magukat a nullás éveken.
Lemez
Zene
Összegezve
Rachid Taha: Zoom
Egy kis bocsánatos leegyszerűsítéssel az arab ra-rock királyaként szokás emlegetni az 1958-ban Oránban született Rachid Tahát. Egy ilyen címkének, ugye, éppen annyi súlya van, mint amennyire lufi, de ebbe most ne menjünk bele, inkább tegyük hozzá, hogy a zendülők királyáról beszélünk, akire pont úgy hatott a Sex Pistols és a Clash, mint a rakultúra.
Koncert
Zene
A gépek szava
Laurel Halo és Andy Stott a Trafóban
Szerencsénk volt a hét végén: két olyan alkotót vehettünk közelről is szemügyre, akik számára az elektronikus zenekészítés valóban kreatív tevékenység, s akik jól hallhatóan gondolnak is valamit arról, amit csinálnak.
Opera
Zene
Kardos menyecske
Verdi: Attila
A kevesebb több - mi tagadás, gyanús egy közhely, amely sokszor a hiányt próbálja erény gyanánt eladni, s amely csak ritkán igazolódik be oly érzékletesen, mint a Müpa múlt heti két Verdi-produkciójának vizuális összevetésében.
Rádió
Interaktív
Ócsáról, szeretettel
Napközben
Nem mondhatja senki, hogy nem szóltak előre szakértők, társadalomtudósok, építészek és tulajdonképpen bárki, akinek csak egy csöppnyi józan esze is volt, amikor a tervpályázatot kiírták (lásd a tervekről szóló cikkünket: Szomorú Kert-Magyarország, Magyar Narancs, 2012. február 2.).
Képzőművészet
"Beindul a katasztrófaturizmus" – Bencsik Barnabás a Ludwig Múzeumról
"Nem akarták, hogy folytassam" - állítja a kortárs művészeti múzeumot öt évig vezető művészettörténész és kurátor. Mint mindent, a lehetséges szakmai érveket is titkosították - mindenesetre a javaslattevő bizottság a másik jelölt nevét ajánlotta a miniszter figyelmébe. De Bencsik szerint a történetben jöhetnek még fordulatok.
Színház
Színház
"Hadd lássunk át magunkon..."
Ibsen: A nép ellensége
Fikarcnyi áthallás sincsen a Katonában bemutatott A nép ellenségében (Hajdú Henrik fordításában a manapság agyonstrapált A hazaáruló a címe, ám most Kúnos László friss magyar szövegét halljuk): Zsámbéki Gábor rendezése ugyanis nem összetett mondat, egy "olyan, mint"-tel a közepén, hanem kijelentés, noha azon belül finoman árnyalt.
Interjú
Film
"Háborúban állunk"
Jean-Paul Jaud dokumentumfilm-rendező
A Canal+ egyik alapítójával a Kísérleti egerek vagyunk? című, magyar mozikban is látható dokujáról beszélgettünk Budapesten.
Film
"Éreztem a nagy csöndeket" – Cate Shortland filmrendező
Ausztrál létére a németekről német színészekkel készített második világháborús filmet. A Lore alkotójával telefonon beszélgettünk.
Könyv
Könyv
Egy batyuval
Rachel Seiffert: Lore
Kicsiny, csonka család (öt kiskamasz és gyerek) menekül keresztül a háború verte Németországon - 1945 késő tavaszán indulnak. Valaha egy híres film nyomán úgy mondták: nulladik év.
Könyv
"Annyit mondok: éltem" - Eugen Ruge író
A szovjet munkatábor túlélőjeként hazatelepülő keletnémet történész fia testközelből élhette át a rendszerhű, de egyre kétkedőbb és megkeseredettebb értelmiségi lét évtizedeit. Magyarul is megjelent regénye, A fogyatkozó fény idején a múlt sajátos szempontú feldolgozásának sikeres példájaként vált népszerűvé. A könyvfesztiválon kérdeztük fikcióról, valóságról, múltról és jelenről.
Könyv
Könyv
Dióverés, mákszüret
Tandori Dezső: Aforiz-dió - Aforiz-mák
Egy Kornis Mihályhoz címzett, nemrég a Literán közzétett levelében írja Tandori Dezső: "Így dolgozom, olykor 2 hónapig gyötrődöm egy szón, és irtózom a kész 'művet' összehozni." Talán éppen ennek az irtózásnak a mégiscsak összehozott műve a kötet, mely ugyan évszámmegjelölése szerint 1961 és 2012 között keletkezett szövegeket hoz, kétségtelenül a mai nézőpont dominál benne - erős szerkesztettsége és jól kitapintható szelekciós elvei is mintha ezt támasztanák alá.
Könyv
Könyv
Esik szét
JLG/JLG - Jean-Luc Godard dicsérete, avagy a filmművészet önfelszámolása
A kevéssé árnyalt eredeti szerkesztői elképzelés - "Godard minden egyes nagyjátékfilmjéről külön-külön szerzőnek egy-egy tanulmányát tartalmazza ez a szöveggyűjtemény" - nem teljesen valósult meg a filmes könyvekre szakosodott kiadó vaskos könyvében. Szerencsére. Nemcsak azért, mert Godard-nál a játék- és dokumentumfilmek elhatárolása vagy a bő öt évtizeden átívelő életmű bevehetetlen gazdagsága nehézséget okoz, hanem azért is, mert a rövid elemzések sorozata kevés eséllyel rajzolta volna ki az életmű lényegét, szerteágazó hatástörténetét, aktualitását - és mi lenne egy nagy volumenű monográfia célja, ha nem éppen ez.
rés a présen
Kultúra
A fénytechnika bármire képes - Joó Gábor vj
"A fény szempontjából a legnehezebb szép sötétet létrehozni" - a Corvintető vj-jével a fénytrendekről, a szakma kihívásairól és a szép sötétről is beszélgettünk.
A Közgép-konzorcium vitorlásparadicsomot építhet
Riport
Nekem a Balatont
A Simicska Lajos tulajdonolta Közgép és Fonyó Károly közös cége, a Solum-Invest - az osztrák Swietelskyvel konzorciumban - hatalmas szálloda- és turisztikai komplexumot építhet fel a honi vitorlássport szíveként ismert balatonfüredi telekegyüttesen. Végigkísértük az ügylet alakulását.
Mozgalom a tudás szabadabb megosztásáért
Riport
Tudósok tavasza
Tudósok és könyvtárosok forradalmairól ritkán hallunk, de az Aaron Swartzhoz hasonló civiljogi aktivisták mellett már a tudomány tekintélyes képviselői is fellépnek a tudományos kiadók egyeduralma és üzletpolitikája ellen.
Jegyzőkönyv a földbérleti umbuldák hátteréről
Riport
Rések a falon
A Nemzeti Földalap (NFA) bicskanyitogató döntési gyakorlata - amellyel rendre a Fidesz-közeli vállalkozóköröket, illetve kormánypárti politikusok családtagjait juttatják földvagyonhoz - a jelek szerint elérte a végrehajtó-apparátus ingerküszöbét. A minap jutottunk hozzá egy belső vizsgálat anyagához - íme.
A jövő Budapestje 1945-ben
Riport
"Soha vissza nem térő alkalom"
Reptér a Vérmezőn, Nemzeti Pantheon, föld alatti vonatközlekedés. A második világháborút követő újjáépítés hevében az álmodozás sem maradt el.
Riport
Minőségben kérlelhetetlen
Mihályi László mestercukrász
"Amikor megtudtam, hogy harmadmagammal bekerültem a lyoni cukrász-világbajnokság döntőjébe, nem csaptam nagy hűhót. Kiírtam az üzletajtóra, hogy bocsánatot kérek a kedves vendégeimtől, bezárjuk az üzletet, mert a cukrászmester elmegy két hétre Lyonba, versenyre."
Konyhai kémia XL.
Tudomány
Az óvoda réme: a spenót
A spenótot sokan szeretik, mások meg nem, pláne, ha egykor kényszerből tolták le a torkukon. Mindenki egészségesnek tartja, s az is, de nem feltétlenül a vastartalma miatt.