A szerk.

Márpedig mi nem fizetünk

A szerk.

Megint hülyére vette a bankokat Orbán Viktor. A bankadó megígért felezésének elmaradása, a tranzakciós díjak meg a készpénzfelvétel díjának megduplázása épp az ellenkezője annak, amit legutóbb megígért. S gyanítjuk, evvel még nincs vége a páholásuknak.

A kormányfő pár napja az önkormányzatok adósságainak részleges állami átvállalásáról jelentett be nagyszabású intézkedéssorozatot, 612 milliárd forint értékben. Ennek a húzásnak akár értelme is lehetne. Hiszen az önkormányzatok tevékenységi köre és finanszírozása gyökeresen átalakult az elmúlt két és fél évben, hatáskörük, felelősségük, valamint az ezekhez kapcsolódó bevételi forrásaik megcsappantak - a hitelfelvételkor fennálló kondíciók megváltozása pedig indokolhatja a szerződések újraírását. Azon éppenséggel el lehetne morfondírozni, hogy ez az eljárás - mivel a forrásaikkal takarékosan bánó önkormányzatokat bünteti, az ész nélkül költekezőket meg jutalmazza - vajon nem tartalmaz-e megengedhetetlenül sok erkölcsi kockázatot, azaz nem fogja-e ezután minden önkormányzat, polgármester úgy gondolni, hogy előbb-utóbb úgyis helytáll érte a központi költségvetés, vagyis az összes magyar adófizető, hadd dobom hát a gyeplőt a lovak közé. És ha már az erkölcsnél tartunk, az sem közömbös, hogy 2006 után az akkor még ellenzéki Orbán Viktor biztatta a fideszes önkormányzatokat a mértéktelen eladósodásra: ami részben választási politika volt, részben a szoclib kormány szutyongatását célzó hadművelet.

De hogy valamit tenni kellett most, annak a belátásához nem kell különösebb empátia a kormány iránt. Különösen, hogy lenne jogállami, civilizált módja is e bonyolult tranzakciók lebonyolításának. A hitelek állami átvállalásához - mint minden hitel átvállalásához - meg kell állapodni a hitelnyújtóval, és ebbe beleférhet a kamatok vagy a futamidő, urambocsá' a visszafizetendő tőke újraméretezése is. A kormány mondhatná azt, hogy a kamatok annyival csökkenjenek, amennyivel a bank kisebb kockázatot visel majd: mondjuk a (relatíve) biztos adósnak tűnő államnak fizetendő kamatok, azaz az államkötvények hozamainak a szintjére. (Az önkormányzatok ennél jobbára drágábban jutottak pénzhez.) Ha a kormány ennél nagyszeműbb, mondhatná azt, hogy azokat a hiteleket, amelyekre a bank már céltartalékot képzett, inkább vissza se adná: kedves bank, ne ámítsuk egymást, te ezekről a pénzekről már lemondtál, én meg nem vagyok a Mikulás; de a többi pénzedet - a jó kintlévőségeidet - megkapod.

S végül mondhatja azt is a kormány, hogy majd én megmondom, mennyit fizetek - a semmi és a kevés közti tartományban. A kormányt nyilván nem zavarná ekkor, hogy nem a bankok profitjából csíp le, hanem a szerződéses feltételek egyoldalú megváltoztatásával nettó veszteséget csinál nekik, amit az anyabankoknak kell kipótolni. A kormány nem osztozkodik a bank nyereségén, hanem kirabolja a bankot. (A "jogállam" miatt sipogókat majd lecsillapítják valami törvénnyel, még az se lesz baj, ha az visszamenőleges hatályú, vagy ütközik az alkotmánnyal: legfeljebb átírják az alkotmányt is. Meg a naptárt.)

Ne legyen igazunk, de... Emlékeznek arra az esetre, amikor egy pillanatra megfordult Lázár János fejében, hogy sokkal jobb lenne nem megadni, mint megadni azt a tízmilliárdot, amivel városa az egyik nagybanknak tartozott? Az akkor még polgármester-frakcióvezető hepciáskodására a bank inkasszót tett a város számlájára - és amikor így hirtelen bizonytalanná vált, hogy holnap is folyik-e majd a csapból a víz Hódmezővásárhelyen, a város rögtön ki is fizette az aktuális törlesztőrészletet.

Na, ez az, ami ezentúl nem így lesz ebben az országban! Ha az önkormányzatok egyenként túl gyengék lennének a hitelszerződések újratárgyalásához, hát csak próbálják majd a bankok Orbán Viktoron behajtani a követeléseiket. És persze, akarja a franc a bankok kedvéért védeni a bankokat: különösen, hogy eddig ők sem jeleskedtek saját maguk védelmében. Például a Bankszövetség azóta lelépett elnökének, Patai Mihálynak az utolsó, az origo.hu-nak adott interjúja, amelyben tisztelettel és barátsággal megköszönte Matolcsy Györgynek az összes gyomorba rúgást, amiben a szektort Matolcsy és főnöke szerencséltette, a szervilizmus, az ostobaság és az önző cinizmus párját ritkító esete volt. Ha a kormány ezt is meg tudja velük csinálni, magukra vessenek. De a baj nem ez. És nem csak az, hogy újabb fejezet nyílik Orbán szabadságharcában, hogy az önkormányzati adósságok állami átvétele megint az országot kifosztó idegenek vs. a saját útját járó, sokat szenvedett magyar népünk referenciakeretben nyer majd értelmet (a retorikai lejtő alján a nem túl szubtilis zsidózással). Minek következtében nemzeti karakterünk legnemesebb vonásának az a tulajdonság mutatkozik majd, hogy a magyar rendíthetetlen akarattal, bátorsággal és ravaszsággal képes és kész nem visszafizetni azt a kölcsönt, amelynek a visszafizetésére a kölcsön felvételekor határozott ígéretet tett. Coki az uzsorásnak! Dagadj, honfikebel!

De a bankok mégiscsak pénzt akarnak keresni, vagy ha az nem megy, legalább a veszteségeiket minimalizálni - és ezért van az, hogy a kuncsaftjaikon verik le mindazt az ütlegelést, amit a kormánytól kapnak. S ezért van az is, hogy a távozás mellett döntöttek. Azt ugyanis, hogy megszűnt Magyarországon a komolyan vehető hitelezés, nehéz a bankok esetében nem az üzleti tevékenység beszüntetéseként felfogni; és ha itt vannak még, hát leginkább azért, mert az öt, tíz, tizenöt éves futamidővel adott hiteleiket nem hagyhatják veszni.

Az ostor ezúttal is mindnyájunkon fog csattanni.

Figyelmébe ajánljuk

Megvenné Grönlandot Donald Trump

  • narancs.hu
Még hivatalba sem lépett a megválaszott elnök, de máris megfogalmazta, milyen fontos lenne az Egyesült Államok számára megszerezni a Dániához tartozó szigetet.