Méltó módon

A szerk.

Mi történik itt, idestova két hete? Hááát... ünnepel az ország. Pezsgőt tán még nem bontott senki, de a himnuszt sokszor elénekelték. Vigad a jobb és bal, zászlaikat lengetik a félreeső halmazok, felszólal mindenki, aki szembejön, vagy hátulról.

Mi történik itt, idestova két hete? Hááát... ünnepel az ország. Pezsgőt tán még nem bontott senki, de a himnuszt sokszor elénekelték. Vigad a jobb és bal, zászlaikat lengetik a félreeső halmazok, felszólal mindenki, aki szembejön, vagy hátulról.

De mit is ünneplünk? Ki ne tudná?

Az őszödi "beszéd", "hazugságbeszéd", "igazságkimondás" nyilvánosságra kerülésének első évfordulóját. Mielőtt a megemlékezések tárgyalására térnénk, vessük tekintetünket az ígéretes jövőre: mi lesz jövőre? Megünnepeljük Õszöd második évfordulóját? Aztán a harmadikat? És így tovább? Közben kormányok jönnek-mennek, új feladatok, új kihívások, s lassan jelentőségét veszti, mi történt valamikor 2006-ban. Aztán, 2016-ban, a tizedik évfordulón valaki beterjeszti törvényjavaslatát szeptember 18-a nemzeti ünneppé nyilvánítására (az ellenzék módosító indítványt nyújt be, legyen ünnep májusban is: "akkor hangzott el a beszéd"). Na, Kázmérka, mit ünneplünk szeptember 18-án? Az őszödi beszédet, van is jegyünk a Nemzeti Színházba, vezető színészek szavalják az Elkúrtukat, majd a Nemzeti dalt. Egyes, menj a helyedre: a nyilvánosságra kerülését! A rádiónál felavatják a beszéd nyilvánosságra kerülésének szobrát. Tán szokássá is válik majd: szeptember 18-án megajándékozzuk egymást vagy a népet (mégis disznóság, hogy húsvét és Mikulás közt nem kapunk semmit).

Itt még nem tartunk, de most is kitett magáért mindenki. A kormány új kommunikációs stratégiájának nyitányát időzítette a jeles évfordulóra. Mondandójukból - melyet fizetett hirdetés formájában tettek közzé, ügyesen a Népszavában - két dolog feltétlenül kihüvelyezhető. 1. Alighanem ők értékelik igazságbeszédnek az őszödit - minderre "Az igazságot nem lehet lehalkítani" szlogenből következtettünk. 2. Azért ezen a stratégián még lenne mit reszelni. A legnagyobb ellenzéki párt még e sok szépséget is felülmúlta ünnepi rendezvényén. Igaz, a Hajógyári-szigetre csak meghívóval lehetett belépni, de a tévéjük élőben adta a főnök beszédét, meg lehetett nézni. Otthon - és ez a döntő. A Fidesz mára jutott el a felismerésig: az utcán megbuknak. Mindig. Megbuknak, mint amikor naponta ígértek vekkerórás, fehér chartás, 48 órás ultimátumos kormányváltást (ha nem mondtok le, Bayer Zsolt is mond beszédet!).

Nos, az utcáról levonultak, de a lejárt műsorból a népszavazáshoz még ragaszkodnak. Abból nem olyan könnyű kihátrálni, mint az utcáról. Nem is szólt nagyon másról Orbán Viktor ünnepi beszéde, mint a népszavazási kampány megnyitásáról. Hogy arra kell nagyon összefogni. Mert ott megbukhatnak ismét - ezt persze nem mondta, de kicsengett minden, olykor feltűnően éles szavából. Ne tagadjuk, Orbán tett egy nagy lépést célja felé. Hazaparancsolta rajongóit az utcáról. Már csak a népszavazás a bizonytalansági tényező. Ha két vagy három lépést tett volna, és valamennyire lelazul a népszavazás kormánybuktatási mindenhatóságáról, és azt mondja, ma ugyan ünnep van, de holnaptól megint meló, és mi bennmaradunk eztán végig az ülésteremben, és harcolunk a nép javáért, nos, akkor aligha van olyan isten, aki megmenti a jelenlegi kormányt a következő választásokon. Így viszont a küzdelem akár nyíltnak is mondható. Csak egy újabb kampány kezdődik holnap, azokhoz már hozzászoktunk.

A nép mindeközben jó szokása szerint az utcán ünnepelt. Bár azt a maroknyi sorsüldözött szerencsétlent, akik a Parlament előtt tették magukat nevetségessé piramidális Y tervükkel, nyomorult vizes palackjaik, szerény fantáziájú sértéseik hajigálásával, mesebeszéd népnek nevezni. Õk azok, akik, és pont annyian is vannak. De voltaképpen az ő nekibuzdulásukat lehet még valamennyire érteni. Nekik ugyanis tényleg nincs más dolguk, hacsak nem a kannásbor-piac életben tartása. Megengedhetik maguknak, hogy két hete mással se foglalkozzanak. El is lesznek még napokig a megemlékezés szóvirágaival. Magukkal.

De mi van azokkal, akikről fent szóltunk? Olyan jól állunk, hogy simán belefér két hét hejehuja? Tényleg nincs jobb dolguk?

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.