Méltó módon

A szerk.

Mi történik itt, idestova két hete? Hááát... ünnepel az ország. Pezsgőt tán még nem bontott senki, de a himnuszt sokszor elénekelték. Vigad a jobb és bal, zászlaikat lengetik a félreeső halmazok, felszólal mindenki, aki szembejön, vagy hátulról.

Mi történik itt, idestova két hete? Hááát... ünnepel az ország. Pezsgőt tán még nem bontott senki, de a himnuszt sokszor elénekelték. Vigad a jobb és bal, zászlaikat lengetik a félreeső halmazok, felszólal mindenki, aki szembejön, vagy hátulról.

De mit is ünneplünk? Ki ne tudná?

Az őszödi "beszéd", "hazugságbeszéd", "igazságkimondás" nyilvánosságra kerülésének első évfordulóját. Mielőtt a megemlékezések tárgyalására térnénk, vessük tekintetünket az ígéretes jövőre: mi lesz jövőre? Megünnepeljük Õszöd második évfordulóját? Aztán a harmadikat? És így tovább? Közben kormányok jönnek-mennek, új feladatok, új kihívások, s lassan jelentőségét veszti, mi történt valamikor 2006-ban. Aztán, 2016-ban, a tizedik évfordulón valaki beterjeszti törvényjavaslatát szeptember 18-a nemzeti ünneppé nyilvánítására (az ellenzék módosító indítványt nyújt be, legyen ünnep májusban is: "akkor hangzott el a beszéd"). Na, Kázmérka, mit ünneplünk szeptember 18-án? Az őszödi beszédet, van is jegyünk a Nemzeti Színházba, vezető színészek szavalják az Elkúrtukat, majd a Nemzeti dalt. Egyes, menj a helyedre: a nyilvánosságra kerülését! A rádiónál felavatják a beszéd nyilvánosságra kerülésének szobrát. Tán szokássá is válik majd: szeptember 18-án megajándékozzuk egymást vagy a népet (mégis disznóság, hogy húsvét és Mikulás közt nem kapunk semmit).

Itt még nem tartunk, de most is kitett magáért mindenki. A kormány új kommunikációs stratégiájának nyitányát időzítette a jeles évfordulóra. Mondandójukból - melyet fizetett hirdetés formájában tettek közzé, ügyesen a Népszavában - két dolog feltétlenül kihüvelyezhető. 1. Alighanem ők értékelik igazságbeszédnek az őszödit - minderre "Az igazságot nem lehet lehalkítani" szlogenből következtettünk. 2. Azért ezen a stratégián még lenne mit reszelni. A legnagyobb ellenzéki párt még e sok szépséget is felülmúlta ünnepi rendezvényén. Igaz, a Hajógyári-szigetre csak meghívóval lehetett belépni, de a tévéjük élőben adta a főnök beszédét, meg lehetett nézni. Otthon - és ez a döntő. A Fidesz mára jutott el a felismerésig: az utcán megbuknak. Mindig. Megbuknak, mint amikor naponta ígértek vekkerórás, fehér chartás, 48 órás ultimátumos kormányváltást (ha nem mondtok le, Bayer Zsolt is mond beszédet!).

Nos, az utcáról levonultak, de a lejárt műsorból a népszavazáshoz még ragaszkodnak. Abból nem olyan könnyű kihátrálni, mint az utcáról. Nem is szólt nagyon másról Orbán Viktor ünnepi beszéde, mint a népszavazási kampány megnyitásáról. Hogy arra kell nagyon összefogni. Mert ott megbukhatnak ismét - ezt persze nem mondta, de kicsengett minden, olykor feltűnően éles szavából. Ne tagadjuk, Orbán tett egy nagy lépést célja felé. Hazaparancsolta rajongóit az utcáról. Már csak a népszavazás a bizonytalansági tényező. Ha két vagy három lépést tett volna, és valamennyire lelazul a népszavazás kormánybuktatási mindenhatóságáról, és azt mondja, ma ugyan ünnep van, de holnaptól megint meló, és mi bennmaradunk eztán végig az ülésteremben, és harcolunk a nép javáért, nos, akkor aligha van olyan isten, aki megmenti a jelenlegi kormányt a következő választásokon. Így viszont a küzdelem akár nyíltnak is mondható. Csak egy újabb kampány kezdődik holnap, azokhoz már hozzászoktunk.

A nép mindeközben jó szokása szerint az utcán ünnepelt. Bár azt a maroknyi sorsüldözött szerencsétlent, akik a Parlament előtt tették magukat nevetségessé piramidális Y tervükkel, nyomorult vizes palackjaik, szerény fantáziájú sértéseik hajigálásával, mesebeszéd népnek nevezni. Õk azok, akik, és pont annyian is vannak. De voltaképpen az ő nekibuzdulásukat lehet még valamennyire érteni. Nekik ugyanis tényleg nincs más dolguk, hacsak nem a kannásbor-piac életben tartása. Megengedhetik maguknak, hogy két hete mással se foglalkozzanak. El is lesznek még napokig a megemlékezés szóvirágaival. Magukkal.

De mi van azokkal, akikről fent szóltunk? Olyan jól állunk, hogy simán belefér két hét hejehuja? Tényleg nincs jobb dolguk?

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”