A szerk.

Oltana

A szerk.

Kedves Olvasóink, van egy jó hírünk. Veszünk egy teherautógyárat! Jobban mondva egy volt teherautógyárat. Épp ideje, hogy beszálljunk a kamionféltengely- és a személyautóüléshuzat-gyártásba. Kicsit drágábban vesszük, illetőleg hát veszi a kormány, mint amennyit ér, részvényenként 800-ért a piaci 600 helyett, ne mondhassa senki, hogy ki akarja fosztani a tulajdonosokat. Pláne hogy el is vehetné tőlük.

 

Nem egy nagy céget veszünk első nekifutásra, úgy 35 milliárdos árbevétel mellett az elmúlt pár évben volt rajta egy kis bukovári is, de 8-10 milliárdot testvérek közt is megér. Különösen, hogy az illetékes kormányhivatalnok elmondása szerint a dinamikusan fejlődő nemzetközi tűzoltóautó-bizniszből akarunk a Rába állami tulajdonlása révén nagyot szakítani, és ez, tekintettel a globális felmelegedés gyorsuló tendenciájára, melyből logikusan a különféle tüzek elszaporodása következik világszerte, már-már zseniális üzleti intuíció. Mindemellett humanitárius tartalma is van: a magyar állam által gyártott tűzoltóautó a pokol tüzét is képes lesz eloltani.

 

Az is lehet, hogy a Rába mellé az Ikarust is megveszi a kormány, és újraéleszti a 70-es évek magyar sikerágazatát, a buszgyártást. Megint utazzon magyar buszon a kazah munkavállaló! Ha megérkezik oda, ahova indult, arra fog gondolni, hogy ezt a magyaroknak köszönheti, és melegség önti el egész valóját. Ha emiatt túlhevül a kazah, és a "C" tűzveszélyességi kategóriába kerül, legyen kéznél magyar tűzoltóautó! Vagy legalább porral oltó. Gyártsunk poroltót is!

 

Közértet nem mi veszünk, hanem a CBA üzletlánc, de ez részletkérdés. Ha a Lázár fivérek, akik már a nevükben is a Magyar Feltámadást hirdetik, veszik meg a Corát meg a többit - és ha akarják, megveszik, különben a Cora meg a többi olyan büntetést meg különadót kap a nyakába, hogy a végén ők kérik majd, hogy adhassák ingyen -, az olyan, mintha a miénk lenne. Hívják Közértnek! Lesz még egy állami bankunk, és nem vitás: kéne egy szép ruhagyár is, legyen a neve: Áprilisi Forradalom! Jól szabott, magyar öltönyben járjon minden magyar a magyar bankból ki, a Közértbe be!

 

Két magyarázat van.

 

Az első, hogy a kormány, illetve bizonyos tagjai, illetve a fedésükben dolgozó illetők a kormány rendelkezésére álló, lényegében tetszőleges szabályozási eszközök alkalmazásával a hozzájuk közel álló, sőt velük egylényegű üzletemberek kezére játsszák át azt a - készpénzben, épületben, földben, tudásban, vevőkörben - megtestesülő vagyont, amit mindenféle - kicsi vagy nagy, magyar vagy külföldi vagy vegyes tulajdonú - magánvállalkozások az elmúlt húsz évben szívós munkával összeszedtek. Ezek (lesznek) a magyar oligarchák, ha Kerényi Imre megfesteti őket, az lesz a címe, hogy "A magyar mágnások ajándékot visznek az uralkodó elé, az pedig nem veszi el a pénzüket, de büszkén néz".

 

A másik magyarázat szerint a 70-es éveket készülünk újrajátszani - mindenből egy lesz vagy egyféle, de az jó lesz, mert azt az egyfélét a minisztérium fogja gyártani, és az árát az Árhivatal szabja meg. Ennek oka lehet, hogy a) a 70-es évekre esett az ország első emberének boldog gyermekkora, amikor minden jó volt; és legyen Kudlik Júlia a bemondó b) Orbán Viktor vette egyedül komolyan a magyar politikusok közül azt a több kutatás által is bizonyított tételt, hogy Magyarország lakóinak körében messze Kádár János a 20. század legnépszerűbb politikusa, és az ő fénykora pont a 70-es évekre esett; ezért akkor minden jó volt, és legyen Kudlik Júlia a bemondó.

 

De édes mindegy, hogy vajon a szerzés vagy valami torz utópia tébolya hajtja ezt a masinériát. Magyarországnak jövőre nagyjából 3200 milliárd forintnyi államadósságot kéne visszafizetnie: ez a nemzeti össztermék 12 százaléka. Ezt az ország saját erejéből aligha teheti meg: az államadósság jövőre esedékes törlesztéséhez tehát újabb hiteleket kéne felvenni. A magánszféra hitelállománya ugyancsak gigantikus. Ehhez képest Magyarország az elmúlt egy hónapban alig tudott állampapírt eladni (pedig szeretett volna). A hitelminősítők kockázati listáján - Ukrajna és Horvátország társaságában - rögtön Görögország után következünk. A fenyegető csőd árnyékában a magyar kormány hivatalnokai nem túl fontos középvállalatok felvásárlásával és más vállalatok tönkretételével múlatják az időt. Vagy avval, hogy hogyan tudnák még jobban elutálni azokat, akiktől ebben a helyzetben akár egy eurocentet is remélhetünk - az Európai Uniót, az IMF-et, a magyarországi nagybankokat. Rohadjanak meg a hitelminősítők!

 

Mintha Orbán minden realitásérzékét elveszítette volna. Vagy feladta, és már az ország bukása utáni állapotra készül.

 

Az legalább azt megmagyarázná, hogy miért kell hamar pár tűzoltóautó.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.