A szerk.

Támadás alatt

A szerk.

Lapzártánkkor mi is, meg mindenki más is arra várjuk a választ eléggé felhős homlokkal, hogy a kedd hajnalban minden jel szerint megindult orosz csapatok vajon hol állnak meg Ukrajna földjén: azon a demarkációs vonalon, amely elválasztja a már megszállt keleti országrészeket az ukrán állam fennhatósága alatt álló területektől, vagy megkísérlik átlépni ezt a frontot.

Az orosz törvényhozás, a Duma által elfogadott és Putyin elnök által aláírt dokumentum, amely önálló államként ismeri el az Ukrajnától elszakított, Donyecki Népköztársaság és Luhanszki Népköztársaság néven hírhedtté vált vidékeket, nem ad egyértelmű választ arra, hogy e két paraállam kiterjedése mekkora is tulajdonképpen. A két szakadár „kormány” szerint „államuk” az egész donyecki és luhanszki régiót magába foglalja, azaz függetlenségük és teljes érvényű állami létük megteremtéséhez még el kell foglalniuk, ki kell csikarniuk az ukrán államtól a két régió nagyobbik részét. Hisz’ ez áll az alkotmányukban! Ha ezt a nézetet az orosz kormány is osztani fogja, és tevőleges segítséget is nyújt a csikaráshoz, akkor az évek óta többé-kevésbé befagyott, alacsony intenzitású fegyveres konfliktus nemhogy feléled, de egészen más dimenzióban folytatódik. (Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője nem volt hajlandó konkrét választ adni erre a kérdésre.) Akkor nagy háború lesz: immár nyíltan az Orosz Föderáció területszerző háborúja a független, szuverén Ukrajnával szemben.

Hogy ez – tudniillik a szakadár köztársaságok elismerése – meg fog történni, pár hete nyilvánvaló, legalább azóta, hogy erre vonatkozó javaslatot terjesztett az orosz törvényhozás elé a Kreml két szatellitpártja. (Ezt egyébként a magyar nyilvánosságban először online ki­adásunk, a Magyarnarancs.hu felületén észrevételezte Sz. Bíró Zoltán). Akkor úgy tűnhetett, hogy ez egyfajta menekülő útvonal lehet Putyinnak. Belátván, hogy az elhúzódó, áldozatok tízezreivel járó orosz–ukrán háborúhoz nem fűződhet racionális érdeke az Orosz Föderációnak, hogy e háborúnak sem oka, sem célja, de még hihető ürügye sincs, ellenben megrengetheti magát Oroszországot is, az orosz elnök – adott esetben a környezetében fellelhető mérsékeltebb elemek támogatásával és rájuk hallgatva – így tud tekintélyvesztés nélkül, sőt, csekély nyereséggel kiszállni a maga szította konfliktusból.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.