A szerk.

Tegezében hét tézis

A szerk.

A kormányfő a múlt szombaton Schmidt Mária kormánybiztos asszony megtisztelő összehívására és jelenlétében, a 30 éve szabadon című tanácskozáson ismertette hét tézisét az unió megreformálásának módozatáról. Már a tézisszám kiválasztása is nagy politikai empátiáról árulkodik, a bennfentesek és az egyszerű emberek egyaránt érezték, ha megfogalmazni előtte nem is tudták volna, hogy a hat kevés lett volna, a nyolc meg sok. És mivel tört tézist nem ismer a módozatismertetés műfaja, a kormányfői tézisszámválasztás a hétre esett. Jó választás volt!

Mi értelme volt ennek, egyben és külön, és jön-e valami belőle?

Vegyük mindjárt a 7. tézist: vegyék fel Szerbiát az Európai Unióba! Ennek az igénynek a mérlegelése valóban érdekes kérdés, lapunk ösztönös támogatója mindenféle balkáni országok uniós tagságának, ugyanakkor az is világos, hogy Szerbia mostani állapotában (félautokrata államberendezkedés, erős orosz befolyás, alig titkolt területszerzési ambíciók Koszovó és Bosznia-Hercegovina rovására; és az acquis átvételével, azaz az uniós jog átültetésével sem állnak valami jól) nagyjából csak az unió trollkodására lenne alkalmas – és vélhetően épp emiatt látná szívesen Vučićot Orbán. De sajnos vagy nem sajnos, a további bővítés egyelőre nincs az unió napirendjén, Szerbiát Orbánon kívül nem is tolja egyetlen tagállam sem, felszólítása a pusztába kiáltott szó, úgyhogy ugorgyunk.

A 4. tézissel, miszerint legyen jó az Európai Unió gazdasága, az unió arasson „közös gazdasági sikereket”, nem tudunk vitába szállni.

Az 1., 2., és 3. tézisek nem lehetnek ismeretlenek azoknak, akik lelkiismeretesen követik kormányfőnk történetfilozófiai gondolkodásának evolúcióját. Egy: ne legyen az Európai Unió birodalom! Hunglishül megfogalmazható csasztuska formájában ez így lehetne refrénünk: »No Biro’, Bro’«! Az illegitim európai szuperállam helyett jöjjön el „a demokráciák demokráciája”. Itt azt azért mindenképpen érdemes megjegyeznünk, hogy az uniós intézmények demokratikus legitimitásának hiányára hivatkozni súlyos manipuláció: a Bizottságban és a Tanácsban a tagállamok demokratikusan megválasztott tisztségviselői képviselik a tagállamok népét, és az EP-képviselők is választáson nyerik el mandátumukat; nem beszélve arról, hogy az unióban a tagság önkéntes. A 2. sz. tzs. emberek közelebbről meg nem határozott csoportját (Brüsszel mai irányítóit) minősíti nemzet-, keresztény- és családellenesnek. Három: Soros. (Ezt nem is magyarázzuk tovább: igazából elképesztő, hogy a Magyar Fórumból és a Kuruc.infóból eredő forrás egészen idáig el bírt csobogni.)

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.