Tizenkétmillió forintos fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki a Líra Kereskedelmi Kft.-vel szemben Budapest Főváros Kormányhivatala.
Az MTI-nek eljuttatot közlemény szerint a kormányhivatal a cég által üzemeltetett könyvesboltokban vizsgálta a Heartstopper – Fülig Beléd Zúgtam (Szívdobbanás) című kiadványok forgalmazási körülményeit. „A vizsgálat megállapította, hogy az érintett könyvek homoszexualitást jelenítenek meg, ennek ellenére a gyermekeknek szóló, ifjúsági irodalom körébe sorolt könyvek között helyezték ki azokat, és forgalmazásuk sem zárt csomagolásban történt” – ismertették. A kormányhivatal „az elkövetett jogsértés” miatt szabta ki a fogyasztóvédelmi bírságot, és kötelezte a céget „a jogszerű forgalmazás biztosítására”.
A gyermekek védelme érdekében Budapest Főváros Kormányhivatala minden esetben szigorúan fellép a jogszabályokat be nem tartó vállalkozásokkal szemben – olvasható a közleményben.
A Magyar Narancs a közelmúltban készített interjút Kolosi Beátával, a Líra vezérigazgatójával, akit a „gyermekvédelmi” törvényről is kérdeztük.
„Miközben a könyves szakma a Libri felvásárlásával van elfoglalva, ez egy hasonlóan – vagy még inkább – fontos ügy, ami egyre jobban érdekli a fogyasztóvédelmet is. Hiába, hogy a törvény megszavazása óta két év is eltelt, most kezdődnek az eljárások. Jelen pillanatban egy olyan könyv miatt folyik ellenünk fogyasztóvédelmi eljárás, amelynek az eredetijét, egy ifjúsági tévésorozatot bárki megtalálhatja a Netflixen. A könyvet azonban egy tizenöt éves fiatal csak nehezített módon veheti meg a könyvesboltban” – mondta Kolosi, hozzátéve, Alice Oseman Heartstopper című könyvsorozatáról van szó.
„Egy ilyen törvény eltántorítja az ifjúságot az olvasástól. Nekem cégvezetőként az a dolgom, hogy minden törvényt betartsunk, akkor is, ha – mint jelen esetben – kifejezetten fájdalmas egy olyan rendelkezéshez igazodnom, amellyel a zsigereimben sem értek egyet.
De még nagyobb baj, hogy a törvényből nem derül ki, mit kéne csinálnunk. Nem világos, hogy pontosan milyen könyvekre vonatkozik: úgy is tűnhet, csak a gyerekkönyvekre, de értelmezhetem úgy is, hogy minden olyan irodalmi és tényirodalmi alkotásra, amely a szexualitást öncélúan ábrázolja. És egyáltalán mit jelent az, hogy »öncélú ábrázolás«?” – fogalmazott Kolosi Beáta.
Akkor azt is elmondta lapunknak, hogy a Líra korábban már kapott bírságot a Micsoda család című leporellóért, akkor, amikor a törvényt még meg sem szavazták. „Annak idején perre mentünk az ügyben, és nyertünk, a bírságot – amelyről számszerűen be sem számolhatok, nem elhanyagolható, de nem is túl súlyos, néhány százezres összegről van szó – visszakaptuk. Azóta ez, a Heartstopperrel kapcsolatos ügy az első. Nem tudom, lesz-e bírság, én készülök rá.” – mondta interjúnkban.
A Telex elérte Nyáry Krisztiánt, a Líra kreatív igazgatóját, aki azt mondta, „minden rendelkezésünkre álló jogérvényesítési eszközt megpróbálunk igénybe venni a határozat ellen, ez valószínűleg a bírósági út lesz”.