Tényleg pofára megy – nyíltan fideszes „civil” szervezetek nyertek a Bethlen Alapkezelő pályázatán

Kis-Magyarország

A Bethlen Gábor Alapkezelő Városi Civil Alap pályázatán nemrégiben több milliárd forintot osztottak szét, és a legjobban a Fideszhez közel álló „civil” szervezetek jártak. Egy majdnem 30 ezres város, Gyula példáján mutatjuk meg, ez mit jelent.

„Minden szentnek maga felé hajlik a keze” – szól az ismert mondás, de hogy ennyire? A K-Monitor vette észre a napokban, hogy rengeteg valós, fontos munkát végző helyi civil egy fillért sem kapott, vagy csak aprópénzt a Városi Civil Alapból, amelyből a pénz 40 százalékát, hozzávetőlegesen mintegy másfél milliárd forintot a Bethlen Gábor Alapkezelő gyakorlatilag fideszes kampányszervezeteknek osztott ki. A valódi civil iskolai alapítványok, sportszervezetek, állatmenhelyek, hagyományőrzők, ifjúsági munkások, szociális segítők, cukorbetegek csak a többin osztozkodhattak, sokak szerint erre nem is lehet más magyarázat, mint hogy a kormánypártok választókerületi vezetői befolyásolták a nyertesek listáját – írta a szervezet.

Csak a fővárosban 500 millió forint került a kormánypárt civil segédhadainak, a politikusok rendezvényeit szervező, kampányújságokat kiadó egyesületeknek. A nyertes szervezetek nagy része kampányon kívül inaktív, legfeljebb a nevével támogatja a kormánypárti helyi politikusok kezdeményezéseit. Van köztük olyan, amely két szomszédos kerületben működik hasonló névvel és azonos vezetőséggel, és olyan is, amely tavaly 32 ezer forintból gazdálkodott, de idén megkapta a maximális 11 millió forintos támogatási összeget. Mindezt természetesen közpénzből.

Most egy közel 30 ezres város, a Békés megyei Gyula példáján mutatjuk be, hogy mely szervezet számíthat támogatásra, adott esetben a maximálishoz igencsak közeli összegre. A Bethlen Gábor Alapkezelő idei év végi Civil Városi Alapjából az országban összesen 1005 szervezet nyert 11 millió és 200 ezer forint közötti támogatást, a szétosztott pénz összege elérte a 4 milliárd forintot. Gyuláról négy szervezetet támogattak.

A négyből kettő, a Körösök Kincse Természetvédelmi, Rekreációs és Szabadidősport Egyesület, valamint a Kelet-békési Területfejlesztési Társadalmi Innovációs Egyesület nyert a maximálishoz közeli, 10-10 millió forintos összeget. A két egyesületről a világhálón alig találni valamit, ami arra enged következtetni, hogy folyamatos, érdemi és látható munkát minden valószínűség szerint nem végeznek.

A Körösök Kincse Természetvédelmi, Rekreációs és Szabadidősport Egyesület egyetlen látható tevékenysége eddig az volt, hogy tavaly júniusban megrendezte az I. Törökzugi Batyus Pikniket a gyulai Wesselényi-tó partján. A „civil” szervezet elnöke a gyulai önkormányzat egyik fideszes alpolgármestere, Kónya István, aki egészen véletlenül annak az önkormányzati választókerületnek is a képviselője, ahol állítása szerint „hagyományteremtő jelleggel” rendezték meg az eseményt. Ez azonban sokkal inkább hasonlított egy, az ottani fideszes aktivistáknak tartott ünnepségre, mint bármi másra.

A most a Bethlen Gábor Alapkezelőtől ugyancsak 10 milliós támogatást elnyerő Kelet-békési Területfejlesztési Társadalmi Innovációs Egyesületről még ennyi adat vagy információt sem található. Ami viszont kísérteties hasonlóságot jelent az előbbi állítólagos civil szervezettel, hogy ennek a békési fürdőváros másik fideszes alpolgármestere, Alt Norbert az elnöke. Úgy fest, ennél sokkal több a támogatási sikerhez nem kell. 

Korda György mellett Alt Norbert (bal) és Kónya István

 
Korda György mellett Alt Norbert (bal) és Kónya István
Fotó: Facebook/Kónya István
 

A fennmaradó másik két támogatott egyike az Erkel Diákünnepek Alapítvány, amely az ország legrégebbi és egyedülálló középiskolás kulturális diákversenyének és -szemléjének szervezője, a rendezvény az ország minden részéből több száz, helyben pedig kétévente több ezer tizenévest mozgat meg. A patinás és óriási hagyományokkal rendelkező eseménysorozat mögött álló alapítvány azonban nagyságrendekkel kevesebb pénzt kapott, mint a két kormánypárti, de érdemi munkát nyomokban sem végző „civil” szervezet: az Erkel Diákünnepeknek 7,5 millió forint járt.

Ezen kívül a gyulai fideszes városvezetés bábáskodásával létrejött, ám valós munkát végző és programokat megvalósító Gyulai Zeneműhely Egyesület nyert még 5 millió forintot.Ezek a támogatási összegek és arányok egy közepes méretű dél-alföldi középvárosban, ahol a politika (lásd: Fidesz-KDNP) éppúgy rátehénkedett a civil szférára, mint bárhol másutt az országban. 

A fideszes „civil” szervezetek támogatása persze nem most kezdődött. Már önmagában is ellentmondás, hogy léteznek politikusok által támogatott vagy irányított „civil” szervezetek – éppen attól vesztik ugyanis el civil jellegüket, hogy működésükre, irányításukra, támogatásukra erőteljes és meghatározó befolyást gyakorol a közélet szereplőin keresztül a politika. Az elmúlt több mint tíz évben azonban számos esetben fideszes parlamenti képviselőket, polgármestereket és alpolgármestereket látni a háttérben.

Feltűnő az is, hogy az ilyen módon támogatott „civil” szervezetek attól függően változhatnak, hogy a Fidesz-KDNP politikusai a felszínen maradnak vagy eltűnnek, ezt bizonyítja az egykor hírhedt dél-békési fideszes országgyűlési képviselő, Simonka György példája is, aki már hosszabb ideje súlyos bűncselekmények vádja miatt a Fővárosi Törvényszéken a vádlottak padján ül. Még 2021-ben számoltunk be arról, hogy a Simonkához több mint közel álló „civil” szervezetek (a Dél-Békés Mentőcsoport Alapítvány, a Dél-Békés Jövőjéért Szövetség, a Jövő Építők Turisztikai Desztináció Menedzsment Közhasznú Egyesület és a Szent György Jövő Építő és Vidékfejlesztő Egyesület) külön-külön több milliós támogatást kaptak az ún. civil programban, ám Simonka bukásával az idén ezen közül a szervezetek közül már egyet sem találunk a nyertesek között. Ez arra enged következtetni, hogy

a támogatás elnyeréséhez leginkább a politikai érdekérvényesítő képesség szükséges és nem a civil kurázsi. 

Abból pedig néhány évvel ezelőtt országos botrány keveredett, hogy a Bethlen Gábor Alapkezelőnél 2020-ban „román nemzetiségi” címszó alatt nyertek honi egyházak milliókat, esetenként tízmilliókat, méghozzá református és katolikus templomok felújítására. A történtek azért nehezen magyarázhatók, mert a magyarországi románok döntő többsége – ahogy az anyaországi románok is – ortodox, görögkeleti vagy baptista vallásúak. Sőt, akadt olyan település, a Békés megyei Mezőgyán, ahol bár a népszámlás során senki nem vallotta magát románnak, mégis a helyi református templom felújításának indoka a román hitélet megerősítése volt. Ám az ilyen és ehhez hasonló ellentmondások a legkevésbé sem zavarták a pénzosztó alapkezelőt és Soltész Miklóst, a Miniszterelnökség nemzetiségekért és egyházakért felelős államtitkárát. 

(Borítóképünkön: A gyulai városvezetés: Alt Norbert, Görgényi Ernő, Kónya István)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.