A gödi különleges gazdasági övezet (kgö) mintegy 7 milliárd forintot termelt Pest megyének, miközben Göd mindössze 2 milliárd forintból részesült. Az Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közzétette, hogy 2023-ban összesen mennyi adóbevételt termeltek az országban létrehozott kgö-k. Mint ismert, 2020-ban először Gödön hoztak létre ilyen övezetet, aminek értelmében a városszéli Samsung SDI akkumulátorgyár nem a városnak, hanem a megyei önkormányzatnak termelt adót, amely aztán több környező település, valamint civil szervezetek között osztja szét a pénzt. Ebből nagy felháborodás keletkezett Gödön, hisz amíg a lakosok kénytelenek elviselni a kellemelten hatásokat (zaj, por, fény stb.), addig még csak pénzt sem látnak a gyár működéséből. Mindezzel lapunk karácsonyi számában foglalkoztunk részletesen.
Az adóhivatal tájékoztatása szerint a 2023. évben beszedett helyi adó összesen 6,876 milliárd forint volt, amely 311, 7 millió forint építményadóból, 17,2 millió telekadóból, valamint 6,54 milliárd forint helyi iparűzési adóból tevődik össze.
Megkerestük Pest Vármegye Önkormányzatát, ahonnan azt a tájékoztatást kaptuk, hogy Göd a megyétől
1,5 milliárd forintot fejlesztésre, 500 millió forintot pedig működésre kapott, tehát összesen 2 milliárd forintban részesült.
Jól látszik tehát, hogy milyen kár érte Gödöt a helyi kgö-vel. Egyébként a napokban fogadták el a város költségvetését; Szilágyi László korábbi alpolgármester beszámolója alapján pedig a 8 milliárd forintos bevétel mellé majdnem 10 milliárd forint kiadás társul, és 2 milliárd forint kifizetésére csakis azért van lehetőség, mert hozzányúlnak a megtakarításokhoz. (Szilágyi hozzátette, biztosra vehető, hogy a megye fog még támogatást küldeni, ami megoldhatja a 2 milliárdos hiányt.)
A NAV közzétette a további kgö-k adóbevételeit is: a Duna mente – Fejér megyei övezetbe összesen 3,2 milliárd forint folyt be (263,7 millió építmény-, 2,94 milliárd forint helyi iparűzési adó). Itt hasonló a helyzet, mint Gödön, csak a történet vesztese Dunaújváros: a megyei jogú városnak szerződése volt Iváncsával és Rácalmással, hogy a Hankook-gyár, valamint az iváncsai ipari park (ahová a dél-koreai SK Innovation települt) cégei által fizetett iparűzési adó 50 százaléka a várost illeti meg, de a 2021 nyarán létrehozott kgö mindezt felülírta. (Erről szintén írtunk a karácsonyi cikkünkben.)
Az adóhivatal beszámolt a kevésbé ismert Mosonmagyaróvár kgö-ről is, amely összesen 57,2 millió forintot (6,4 millió forint építményadó, 50,7 forint helyi iparűzési adó). Itt 2021-ben helyi cégek kezdeményezte az övezet kialakítását a képviselő-testületnél.