80 millióért egy Bogányi-zongora is kerül a magyar uniós elnökség brüsszeli központjába

  • narancs.hu
  • 2023. július 27.

Belpol

Magyarország „pozitív külföldi megítélésének és megjelenítésének” érdekében.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium egyszereplős, tárgyalásos közbeszerzési eljárást írt ki július 24-én egy Bogányi-luxuszongora beszerzésére – írja a hvg.hu. A hangszert a jövő nyáron kezdődő magyar soros uniós elnökségre készülve vásárolja a kormány és a 2024-es magyar elnökség brüsszeli „főhadiszállásra” szánják.

A 2300 négyzetméteres brüsszeli ingatlant még 2021-ben vásárolta az állam 3,5 milliárd forintért (10 millió euró), a Népszava cikke szerint pedig éppen felújítás alatt áll. A lap a külügyi tárca költségvetéséről készült összefoglalóból derítette ki, hogy a Rue de la Loi 9. szám alatt található ház felújítása 2,1 milliárd forintba (5,6 millió euró) kerül.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium friss, zongorára vonatkozó közbeszerzésének dokumentációja is utal az ingatlanon zajló munkákra, mondván: „az ingatlan teljes körű felújításának és átalakításának megvalósítása jelenleg is folyamatban van, annak érdekében, hogy az ingatlan a magyar elnökség kezdetére készen álljon”. Továbbá rögzítik:

„Magyarország egységes, pozitív külföldi megítélésének és megjelenítésének, valamint az egységes országmárka kialakításához és az országkép formáláshoz is elengedhetetlenül szükséges a megfelelő minőségű és gyártmányú hangszer beszerzése.”

A leírás szerint az épületben létrehozzák „a magyar innováció termét, ahol lehetőség van bemutatni és felvonultatni különböző szakmai vívmányainkat, releváns magyar találmányokat kiállítani [...] ennek apropóján került betervezésre, kicsit talán az innováció és a zene határterületén mozogva, a Bogányi Prestige B-262 zongora is.”

Mivel a speciális tenderhez előzetesen be kell kérni a kiszemelt nyertestől egy indikatív árajánlatot is, ezt meg is tette a külügyi tárca. A zongoragyártó Zengafons Kft. ügyvezető-résztulajdonosa, Bogányi Gergely zongoraművész pedig megadta egyedi árajánlatát 64 millió forint + áfától, vagyis bruttó 81,3 millióról, ami már tartalmazza a szállítás, kiutazás, beüzemelés költségét is.

A Bogányi-zongorák magyar és külföldi közintézményekben történő elhelyezéséről és 10 zongora megvásárlásáról még 2015-ben döntött a kormány. Az állami tulajdonban lévő Bogányi-zongorák hét magyarországi, valamint három külföldi helyszínre – a Deutsches Museum mellett a Helsinki Sibelius Akadémiára és a Moszkvai Állami Csajkovszkij Konzervatórium épületébe – kerültek. Eddig összesen 22 darab Bogányi-zongorát gyártottak.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.